nga AgroWeb më 22 Tetor, 2020

Filmi i Rikthehet Kinemasë – Rregullat që Duhet të Ndiqni Për të Qenë Të Sigurtë

Ky është lajmi më i gëzuar që mund të dëgjonit së fundmi. Nga 22 Tetori, kryeqytetit i rikthehet salla e kinemasë dhe kjo, as me shumë e as më pak, por në zemër të Tiranës, në “Kinema Millenium”. Nuk do të rendisim këtu të gjitha avantazhet e të pasurit një sallë kinemaje në mes të […]

nga AgroWeb më 20 Tetor, 2020

Sondazhi: 54% e Shqiptarëve janë Kundër Vaksinës së Covid-19

Pjesa më e madhe e shqiptarëve janë kundër marrjes së një vaksine që do të mund tí mbronte ata nga virusi i Covid-19, i cili prej shtatë muajsh ka ndikuar rrënjësisht ekonominë dhe mënyrën se si njerëzit punojnë e jetojnë. Në një sondazh të IDRA poll, dilemës së marrjes së vaksinës ose jo kur ajo […]

nga AgroWeb më 5 Tetor, 2020

OBSH: Shqipëria, jo më Mbyllje, “Mbrojtja më e Mirë, Maskat dhe Higjienizimi”

Në shumë vende të Europës janë rritur rastet e të prekurve nga Covid-19, çfarë ka shtuar,frikën se vala e dytë e pandemisë po mbërrin dhe mund të ketë një tjetër lock doën . Në Itali ka nisur mbyllja e klasave të veçanta për shkak të nxënësve pozitive me covid-19. Përfaqësuesja e OBSH-së në Tiranë, Bettina […]

nga AgroWeb më 5 Tetor, 2020

Forca Infektuese e Covid 19 në Rënie

Forca e virusit për të infektuar ka rënë po dhe simptomat e tij janë më të lehta. Në mes të tetorit pritet rritje e numrit të rasteve pasi në këtë periudhë kemi rastet më të pakta pasi janë rezultat i mujit gusht ku vera ka qenë disfavor të virusit ka shpjeguar anëtari i Komitetit teknik […]

nga AgroWeb më 30 Shtator, 2020

Covid-19, Gjermania Ndihmon Shqipërinë me Aparatura Spitalore

“Kapacitetet e terapisë intensive në aparatura jetëshpëtuese janë rritur me 50% për përballimin e situatës së shkaktuar si pasojë e COVID19”. Kështu u shpreh ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu gjatë ceremonisë së dorëzimit të dhjetë respiratorëve të rinj nga ambasadori i Gjermanisë në Tiranë. Duke vlerësuar kontributin e shtetit gjerman, znj. Manastirliu […]

nga AgroWeb më 30 Shtator, 2020

Afrimi i Gripit Stinor Pritet të Vështirësojë Situatën e Pandemisë

Organizata Botërore e Shëndetësisë raportoi të mërkurën se me numrin në rritje të rasteve me COVID-19 dhe me afrimin e gripit të zakonshëm të periudhës së vjeshtës do të ketë një presion në arritjen e menaxhimit të të infektuarve në spitale. Gjithashtu u theksua se ka një rrezikshmëri në njohjen në kohë mes dy viruseve, […]

nga AgroWeb më 30 Shtator, 2020

Lufta midis Gripit dhe Covid-19 Vë Në Alarm Ekspertët

Zyrtarët e shëndetësisë po i bëjnë thirrje qytetarëve që të bëjnë vaksinën e gripit këtë vit për të shmangur mundësinë e përballjes me koronavirusin dhe gripin në të njëjtën kohë. Të dyja sëmundjet janë shumë ngjitëse dhe kanë simptoma të ngjashme. Por gripi është sezonal, ndërsa COVID-19 nuk duket të jetë i lidhur me stinën, […]

nga AgroWeb më 30 Shtator, 2020

Ekonomia Shqiptare Pritet të Rifillojë Rimëkëmbjen në Vitin 2021

Në kuadër të Monitorimit Post-Programor, Guvernatori Gent Sejko dhe përfaqësues të tjerë të Bankës së Shqipërisë, zhvilluan një takim online me Yan Sun, shefe e Misionit të FMN-së për Shqipërinë. Diskutimet e këtij takimi u fokusuan në ecurinë e ekonomisë shqiptare, zhvillimet në sistemin financiar, ndikimin e pandemisë në ecurinë ekonomike dhe pritjet për rimëkëmbjen […]

nga AgroWeb më 28 Shtator, 2020

Ndiheni Mbipeshë Si Pasojë e COVID-19? – Çfarë Duhet të Bëni Kujdes

Dita ditës po shtohen raportimet për rastet në rritje të mbipeshës gjatë pandemisë së COVID-19. Njerëzit nuk kanë frenuar të ngrënit si pasojë e stresit dhe mërzisë ndërkohë që jeta pasive e bën mirëmbajtjen e peshës më sfiduese. Një studim i kryer në Britaninë e Madhe, të cilit i referohet AgroWeb.org tregoi se mbi 63% […]

nga AgroWeb më 24 Shtator, 2020

Hipoteza e Shkencëtarëve, Maskat Mund Të Ofrojnë Imunitet Ndaj COVID-19

Maskat janë të nevojshme për të penguar transmetimin e virusit COVID-19, por së fundmi një studim të cilit i referohet Agroweb.org, shpjegon se ato mund tu japin njerëzve edhe imunitet ndaj COVID-19. Studimi është publikuar në një prej revistave më të respektuara mjekësore në botë, New England Journal of Medicine. Në të vërtetë, bëhet fjalë […]

nga AgroWeb më 24 Shtator, 2020

Spitalet Shqiptare Përballuan Fluksin, Por Prirja e COVID-19 Mbetet Shqetësuese

Shqipëria ka hyrë në muajin e shtatë të pandemisë së COVID-19 me një prirje shqetësuese të rasteve të reja dhe numrit të të shtruarve në spitale. Sidoqoftë ajo që vihet re është se deri më tani sistemi spitalor ka mundur ta përballojë fluksin. Spitalet kanë mundur t’u shërbejnë qindra pacientëve ndërkohë që është arritur të […]

nga AgroWeb më 21 Shtator, 2020

COVID-19 Ndikoi në Uljen Tregtisë me Pakicë në 8.3% në 3-Mujorin e Dytë

Shitjet në volum në tregtinë me pakicë janë ulur 8,3 %, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2019. Krahasuar me tremujorin paraardhës, ky tregues i përshtatur sezonalisht ka pësuar rënie 6,0 %. Sipas INSTAT, në tregtinë me pakicë, pa përfshirë këtu tregtinë me pakicë të hidrokarbureve, volumi i shitjeve në tremujorin e dytë 2020 […]

nga AgroWeb më 16 Shtator, 2020

Sa Kushton Një Tampon Për COVID – 19 Në Shqipëri

Prej javësh, tamponi për të diagnostikuar COVID-19 mund të bëhet edhe në spitalet private. Por kostoja e tij prej 12 mijë lekë të reja, nuk është e përballueshme nga të gjithë. Pas një debati të gjatë, dhe të gjendur përpara situatës së shtimit të rasteve të dyshuara me virusin Covid 19, Komiteti Teknik i Ekspertëve […]

nga AgroWeb më 15 Shtator, 2020

Rikthimi në Shkollë, Ndikim Pozitiv tek Fëmijët

Më 14 shtator fëmijët rikthyen në shkolla pas një pauze të gjatë, por sa të vështirë do ta kenë ata për t’u socializuar sërish? Sociologu i mirënjohur, profesor Edmond Dragoti tha për Euronews Albania se vendimi për hapjen e shkollave do të ketë një ndikim shumë pozitiv për fëmijët, jo vetëm në procesin e edukimit, […]

nga AgroWeb më 15 Shtator, 2020

Si Do Të Jetë Vala e Dytë e Pandemisë – Flasin Ekspertët

Po bëhen gjashtë muaj prej se në Kosovë u shfaqën rastet e para me coronavirus, kurse shqetësimi për valën e dytë të përballjes me coronavirusin e ka tashmë e gjithë bota. Sipas mikrobiologut Lul Raka varet nga qytetarët dhe institucionet qeveritare, se sa e vështirë do të jetë vala e dytë e përballjes me pandeminë […]

nga AgroWeb më 10 Shtator, 2020

OBSH: Bota Nuk Mund të Pretendojë se Pandemia ka Marrë Fund

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë paralajmëroi se “asnjë vend nuk mund të pretendojë se pandemia ka marrë fund”. Duke folur të hënën para gazetarëve gjatë një konferencë virtuale nga selia e agjencisë në Gjenevë, doktor Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se vendet duhet të jenë serioze në lidhje me masat që po marrin për të […]

nga AgroWeb më 9 Shtator, 2020

Studimi: Gratë e Luftojnë më Mirë COVID-19 se Burrat

Rreth 60% e atyre që vdiqën nga COVID-19 në të gjithë botën ishin burra, ka pohuar një studim. Studiuesit e Universitetit Yale, duke u përpjekur të gjejnë një shpjegim biologjik për këtë ndarje, kanë zbuluar se gratë mund të kenë një reagim më të mirë imunitar ndaj virusit. “Tani kemi të dhëna të qarta që […]

nga AgroWeb më 9 Shtator, 2020

Për Sa Kohë Zgjat Imuniteti Ndaj COVID-19?

Një studim i kohëve të fundit të cilit i referohet AgroWeb.org, ka zbuluar se imuniteti i njerëzve ndaj virusit, me gjasë zgjat të paktën 3 muaj, e ndoshta edhe më shumë. Ndërkohë që ekspertët më në zë të mjekësisë kanë bashkuar forcat për të zbuluar një vaksinë efikase ndaj koronavirusit, distancimi fizik dhe mbajtja e […]

nga AgroWeb më 8 Shtator, 2020

Vaksina Kundër Covid 19 Fillimisht Nuk Do Shpërndahet Për Të Gjithë

Instituti gjerman i Epidemiologjisë pret që deri në fillim të vitit 2021 të jenë në dispozicion një a më shumë vaksina kundër Covid-19. Sidoqoftë këto fillimisht nuk do të jenë të mjaftueshme për të gjithë popullsinë. Sipas njohurive të tanishme pritet “që nga fillimi i vitit të ardhshëm në Bashkimin Europian do të aprovohen një […]

nga AgroWeb më 4 Shtator, 2020

COVID-19 dhe Inflamacioni Që Shkakton Tek Tiroidja – Kujdesi Që Ju Duhet

Një nga aspektet më të frikshme të COVID-19 për mjekët është mënyra se si ky virus sulmon dhe dëmton organet jetësore, përfshirë zemrën, mushkëritë, veshkat dhe mëlçinë. Në këtë listë, së fundmi është shtuar edhe tiroidja. COVID-19 dhe Inflamacioni Që Shkakton Tek Tiroidja Një studim i fundit i publikuar në revistën The Lancet Diabetes and […]