Si Të Forconi Kockat Me Ushqimet e Duhura

756 0

Humbja e dendësisë minerale kockore është një sëmundje që ka të bëjë me humbjen e sasisë së mineraleve në eshtra.

Rënia e dendësisë minerale të kockave nën nivelet normale quhet osteopeni dhe është paraprirëse e osteoporozës.

Osteopenia nuk shoqërohet me dhimbje apo simptoma, por parandalimi i saj është gjithësesi i rëndësishëm.

Mosha është një nga shkaktarët e rënies së dendësisë minerale kockore. Me kalimin e viteve, eshtrat humbasin minerale, masën dhe strukturën, bëhen më të brishta dhe subjekt frakturash të ndryshme.

Mungesa e aktivitetit fizik, problemet me metabolizmin, duhanpirja, pijet e gazuara dhe alkoli janë disa prej faktorëve që kontribuojnë në humbjen e dendësisë minerale kockore.

Femrat janë më të rrezikuara nga kjo sëmundje në krahasim me meshkujt.

Mësoni më poshtë nga AgroWeb.org ndryshimet që duhet të bëni për të parandaluar dhe vonuar këtë sëmundje:

Konsumoni Më Shumë Kalçium

Kalçiumi është një nga ushqyesit më të rëndësishëm për eshtrat. Kockat përbëhen kryesisht nga kalçiumi ndaj ai është tejet i rëndësishëm.

Doza ditore është 1,200 mg kalçium në ditë për femrat dhe 1,000 mg kalçium për meshkujt.

Këtë mineral mund ta merrni nga produktet organike të bulmetit, sardelet, barishtet, zarzavatet si brokoli, kumbullat e thata e të tjerë.

Nëse nuk ushqeheni mirë, atëherë konsultohuni me mjekun për të marrë suplementë.

Më Shumë Vitaminë D

Vitamina D zbut rrezikun e kësaj sëmundjeje dhe e ndihmon organizmin të përthithë më shumë kalçium.

Trupi prodhon vetë vitaminë D nëse ekspozohet në diell për 10-15 minuta në ditë.

Aktiviteti fizik

Aktiviteti i rregullt fizik është i dobishëm për shëndetin dhe kockat. Këto të fundit rimodelohen si kundërpërgjigje e stresit fizik, ndaj lëvizni rregullisht.

Synoni të kaloni të paktën 30 minuta në ditë duke kryer aktivitet fizik si ecje, kërcim, apo ngritje peshash të lehta.

Hiqni Dorë Nga Duhani

Duhani pengon përthithjen e kalçiumit dhe ul masën kockore.

Duhanpirësit rrezikohen më shumë nga frakturat se njerëzit që nuk pijnë duhan.

Më Pak Kafeinë

Kafeina është e dëmshme për kockat dhe pengon përthithjen e kalçiumit që është i rëndësishëm për shëndetin e kockave.

Vitamina K

Vitamina K e ndihmon organizmin të prodhojë proteina për kocka të shëndetshme dhe të pakësojë sasinë e kalçiumit të nxjerrë nga trupi.

Ushqimet e pasura me vitaminë K janë lakrat e vogla, ushqimet e fermentuara të bulmetit, kumbullat dhe brokoli.

Më Shumë Kalium

Kaliumi neutralizon acidet që largojnë kalçiumin nga organizmi.

Burimet më të mira të kaliumit janë banania, avokado, luleshtrydhet, portokalli, mango, kivi, pjeshkët, hurmat, karrotat, patatet e ëmbla, brokoli dhe speci i kuq.

Doza e rekomanduar e kaliumit për të rriturit është 4,700 mg.

Magnezi

Magnezi përmbush nevojat e plot 325 sistemeve enzimatike që kontrollojnë mijëra ndërveprime kimike në organizëm.

Ai ruan strukturën e kockave duke e çuar kalçiumin nga gjaku për në eshtra.

Burime të shkëlqyera të magnezit janë bajamet, avokadot, bananet, fasulet, farat e kungullit, qumështi i sojës, arrat, kosi, barishtet.

Më Pak Kripë

Kripa e shtyn organizmin të nxjerrë më shumë kalçium.

Dozat e larta të kripës janë një faktor rreziku për brishtësinë e kockave.

Ju nuk duhet të konsumoni më shumë se 1,500 mg kripë në ditë.

Vitamina C

Vitamina C luan një rol madhor në sintetizimin e kolagjenit që është proteina kryesore e kockave.

Vitamina C gjendet tek portokalli, specat, brokoli, luleshtrydhet, lakrat e vogla, ananasi, kivi, pjepri dhe lulelakra./AgroWeb.org

* Ky informacion ka për qëllim të plotësojë, të mos zëvendësojë këshilla nga mjeku juaj ose ofruesi i kujdesit shëndetësor dhe nuk ka për qëllim të mbulojë të gjitha përdorimet e mundshme, masat paraprake, ndërveprimet ose efektet negative. Ky informacion mund të mos i përshtatet rrethanave tuaja specifike shëndetësore.

Burimi: U.S. National Library of Medicine

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.