Mrekulli Mjekësore – Zbulohet Si Çdo Tip Gjaku Kthehet Natyralisht Në Grupin 0

371 0

Shkencëtarët thonë se një enzimë e caktuar bakteriale është në gjendje të konvertojë në mënyrë të besueshme çdo lloj gjaku në grupin O.

AgroWeb.org njofton se ky është një zbulim i vlefshëm, i cili lehtëson mungesën globale të gjakut duke prodhuar më shumë nga grupi që është pothuajse universalisht i dobishëm për pacientët.

Në një konferencë në Boston, Massachusetts të SHBA-ve, një ekip studiuesish nga Universiteti i British Columbia shpjegoi se si ata ishin në gjendje të përdorin enzimat e gjetur në baktere në sistemin e tretjes njerëzore për të hequr shënuesit, të quajtur antigjenë, nga A, B dhe AB gjakut, duke e kthyer atë në gjak të llojit O.

AgroWeb.org raporton se nga katër grupet bazë të gjakut, vetëm tipi O nuk ka antigjene.

Lloji A ka antigjene A, tipi B ka antigjenet B dhe tipi AB ka të dyja. Lloji O gjak është veçanërisht i rëndësishëm, sepse ajo mund të pranohet nga pothuajse të gjitha trupat, duke e bërë atë të vlefshme për transfuzionet e gjakut.

Gjaku i grupit 0 lloji më shpesh i përdorur nga ekipet e urgjencave mjekësore. Njerëzit me gjak të llojit O quhen “dhurues universalë”, sepse ata mund të japin gjakun e tyre për këdo.

Shkencëtarët kanë kërkuar prej kohësh një metodë për të hequr antigjenet prej gjakut A, B dhe AB për ta kthyer atë në tipin O, por nuk kanë qenë në gjendje të gjejnë një metodë të besueshme dhe natyrale.

Por, kjo metodë e re është një zbulim i madh.

Disa baktere në sistemin tretës të njeriut shpërbëjnë sheqernat që gjenden te disa proteina në zorrë, një proces thelbësisht i ngjashëm me heqjen e antigjeneve të sheqerit nga qelizat e kuqe të gjakut.

Peter Rahfeld i Universitetit të British Columbia, i cili zhvilloi studimin bashkë me biokimistin Stephen Withers, tha se ishte “i ngazëllyer” nga zbulimi.

“Kjo do të thoshte se ne jemi në gjendje të përdorim mikrobet për të kryer zbulime të reja”, tha ai për median.

Por ka ende rrugë për të bërë para se teknikat të konfirmohen dhe prodhohen për të punuar në trupin e njeriut.

Rezultatet e zbuluara nga ekipi i shkencëtarëve u paraqitën në Kongresin Kombëtar të Shoqërisë Amerikane të Kimisë, mbajtur më 19-23 gusht në Boston, Massachusetts. /AgroWeb.org

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.