Produktet e Shëndetit – Si Duhen Konsumuar për Vlera Maksimale

1.3k 0

Ushqimi i shëndetshëm do të thotë të zgjedhësh ushqimet e duhura. Por kjo është vetëm një anë e medaljes.

Ana tjetër është si duhen gatuar apo konsumuar për të përfituar vlerat maksimale për shëndetin.

Për shembull, lëkura apo edhe pjesa e tulit poshtë lëkurës tek shumë fruta dhe perime është pjesa me më shumë vitamina dhe minerale.

Kështu kur i hiqni, ju humbni vlera të vërteta. Lexoni nga AgroWeb.org se çfarë mund të bëni për të marrë vlerën më ushqyese nga ajo që vendosni në gojën tuaj.

Brokoli

Duhet gatuar me avull. Kjo është metoda më e mirë e gatimit nëse doni të merrni ushqyesit më të mirë.

Zierja e gjatë, mikrovala dhe skuqja në tigan e brokolit humbasin më shumë vitaminë C, klorofil, proteina dhe ushqyes të tjerë.

Sa më e shkurtër koha e gatimit, aq më shumë lëndë ushqyese ju kurseni. Për të rritur vlerat dhe aromat, shtoni vaj ulliri, pak kripë deti dhe lëng limoni.

Patatet

Kur konsumohen të ftohta si gatime apo sallata, patatet do të kenë më shumë niseshte rezistente, të cilat zgjasin më shumë për të tretur.

Konsumojini të ngrohta. Patatet ndihmojnë shëndetin e sistemit tretës. Madje ato ulin shanset e mbipeshës, problemeve të zorrës së trashë dhe diabetit.

Vezët

Me vetëm rreth 75 kalori, një vezë jep rreth 6 gramë proteina me cilësi të lartë, të nënta aminoacidet esenciale që keni nevojë për trupin tuaj, dhe shumë vitaminë D (e cila është e vështirë për të marrë nga ushqimi).

Por e gjithë mirësia e vezës shkon dëm kur e gatuani atë në shumë yndyrë. Provoni vezën tuaj të tiganisur me spinaq të pjekur, ose të ziera fort në kokrra të kokërr.

Lakra

Konsumojeni atë si lakër turshi ose të tiganisur pak. Ushqimet e fermentuara si lakra turshi, kanë probiotikë natyrorë që ushqejnë bakteret e mira në sistemin tuaj tretës.

Lakrat ndihmojnë në mbrojtjen kundër sëmundjeve të zemrës, kancerit dhe diabetit.

Perimet e konservuara

Mos i gatuani për të dytën herë. Konservimi është një mënyrë çuditërisht e mirë për të mbajtur ushqyesit. Por për t’u konservuar perimet janë paragatuar një herë.

Ju vetëm duhet t’i ngrohni për t’i konsumuar. Gatimi i mirëfilltë i dëmton aromën, strukturën dhe ushqyesit.

Mishi

Një burim i madh i proteinave, acideve yndyrore omega-3, vitaminës B12, zinkut dhe hekurit.

Problemi është se mishi ngarkohet me yndyrë të ngopur, e cila duhet të përbëjë vetëm një pjesë të vogël të ushqimit tuaj suaj.

Por pastrojeni sa më mirë nga dhjami pasi ato yndyrna janë të dëmshme për shëndetin.

Kafeja

Së bashku me kafeinën, antioksiduesit e kafes ndihmojnë në mbrojtjen e qelizave tuaja.

Mund të jetë një zgjedhje me pak kalori. Por kjo vetëm nëse shmangni sheqerin dhe kremin e shtuar (shllakun) në disa kafene.

Makaronat

Makarona e ziera shumë bymehen dhe kanë indeks më të lartë glicemik. Kjo do të thotë se trupi juaj përthith më shpejt karbohidratet.

Makaronat e ziera më pak kanë më shumë shije dhe janë më të mira për ju. Kullojini ato shpejt që të mos i humbë cipa e hollë që i mbulon.

Lloji i makaronave ndikon në kohën e gatimit. Provojini para kohës së gatimit të rekomanduar në paketim.

Domatet

Përmbajnë shumë likopen. Ky është një antioksidant i fuqishëm që ndihmon në mbrojtjen kundër kancerit, sëmundjeve të zemrës dhe problemeve të tjera.

Dhe është më e lehtë për t’u marrë nga domatet e gatuara ose si pjesë e salcave krahasuar me domatet e gjalla.

Sido që t’i hani, shtoni gjithmonë pak vaj ulliri. Ai ndihmon trupin tuaj të përthithë mirë ushqyesit e domates./AgroWeb.org

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.