Vitaminat më të Rëndësishme Kundër çdo Sëmundje – Ushqimet ku i Gjeni

6k 0

Përballja me sëmundje të ndryshme që organizmi mund të zhvillojë është sigurisht shumë e vështirë dhe e mundimshme.

Shkaqet se përse një njeri sëmuret janë nga më të ndryshmet, duke filluar që nga gjenetika e deri tek stili i jetesës apo aksidente të jashtme.

Ajo çfarë është e rëndësishme, është kujdesi që secili duhet t’i kushtojë mirëqenies dhe shëndetit të tij.

Sipas ekspertëve përtej kurimit të saktë, parandalimi i sëmundjeve apo inflamacioneve të organizmit me anë të jetës së shëndetëshme është elementi kyç edhe për një jetë të gjatë e pa probleme.

Megjithëse mund të duket sikur impakti i tyre në organizëm nuk është i menjëhershëm, vitaminat janë thelbësore për shëndetin.

Në këtë artikull AgroWeb.org ju tregon disa nga vitaminat më të mira që ndihmojnë në luftën ndaj shumë sëmundjeve dhe i parandalojnë ato.

Si Ndihmojnë Vitaminat

Vitaminat qofshin këto në suplemente apo në ushqime kanë veti antinflamatore për trupin.

Kjo përkthehet në më pak sëmundje për një kohë të gjatë dhe më shumë shëndet.

Mjekët i listojnë ndër mënyrat më të mira për të qëndruar gjithnjë në formë dhe për të mbajtur organet tuaja plot energji dhe jetë.

Konkretisht rekomandohen gjashtë prej tyre të cilat ndihmojnë organizmin dhe luftojnë sëmundjet.

Vitamina A

Studimi të cilit i referohet AgroWeb.org, tregon se vitamina A ndihmon sistemin imunitar të luftojë sëmundjet.

Vitamina A ndahet në dy forma, beta-karoten dhe vetë vitamina A.

Beta– karoten është një provitaminë e cila, pasi hyn në trup kthehet në vitaminë A dhe forma e saj primare vitamina A e cila funksionon si një antioksidant për qelizat e këqija të trupit.

Dietat e pasura me këto dy forma të vitaminës A janë një mënyrë e mirë për të mbajtur larg sëmundjet.

Disa nga ushqimet ku mund t’a gjeni natyralisht këtë vitamine AgroWeb.org jua rendit më poshtë.

Vitamina B

Njerëzit që kanë nivele të ulëta të vitaminës B kanë shumë mundësi të zhvillojnë sëmundje në trupin e tyre.

Kjo mungesë rrit proteinat reaktive në organizëm të cilat ndikojnë në zhvillimin e sëmundjeve si artriti.

Për të evituar të gjithë këto probleme dhe për t’u mbrojtur nga një sërë sëmundjesh të tjera, merrni sa më shumë vitaminë B dhe B6.

Mënyra më e mirë dhe e sigurt e përfitimit të këtyre të mirave është nga ushqimet natyrale.

Më të pasurat me këtë lloj vitamine i gjeni të listuara më poshtë.

 • Specat
 • Kërpudha
 • Pula
 • Lakrat
 • Pjepri
 • Peshku ton
 • Bishtajorët
 • Bananet

Vitamina C

E njohur për fuqinë dhe shëndetin që i dhuron organizmit vitamina C është ndër më të rëndësishmet.

Lufton dhe zhduk qelizat e këqija në trup duke vepruar si një antinflamator natyral.

Njësoj si vitamina B, nëse keni mungesë edhe në këtë rast trupi mund të reagojë negativisht duke zhvilluar proteina reaktive.

Për të parandaluar të gjithë këto probleme mundohuni të fusni në dietën tuaj ushqimet e mëshposhtëme.

Vitamina D

Vitamina D është një ndër më të rëndësishmet për organizmin dhe është shumë  e lehtë të kesh mungesë të saj.

Studime të shumta kanë treguar se, mungesa e kësaj vitamine bëhet shkak për zhvillimin e një sërë sëmundjesh.

Ndonëse gjatë verës mund ta përfitoni natyralisht nga dielli këtë vitaminë, për pjesën tjetër të vitit konsumoni ushqimet e mëposhtëme.

 • E verdha e vezëve
 • Qumështi
 • Peshku
 • Djathi
 • Bamjet
 • Fasulet

Vitamina E

Një tjetër antioksidant dhe antinflamator natyral që dhuron shumë shëndet është vitamina E.

Kjo vitaminë ndihmon si në parandalimin e sëmundjeve, ashtu edhe në rikuperimin e tyre në një kohë të shkurtër.

Natyralisht gjendet në disa ushqime të cilat AgroWeb.org j’ua liston mëposhtë.

 • Farat e lulediellit
 • Bajamet
 • Spinaqi
 • Lajthitë
 • Speci i kuq
 • Kivi
 • Trofta

Vitamina K

Sipas ekspertëve vitamina K është një mënyrë e mirë për të luftuar sëmundjet e kockave siç është artriti.

Vitamina K siguron shëndetin e mirë të të gjithë organizmit dhe kocka të forta.

Për burrat rekomandohet 120 mikrogramë në ditë, ndërsa për gratë 90 mikrogramë në ditë.

Për fëmijët dhe bebet këto shifra janë më të ulëta.

Ushqimet më të pasura me vitaminë K janë kryesisht perimet jeshile dhe mishi.

 • Lakrat
 • Brokoli
 • Lulelakra
 • Mishi i pulës
 • Mëlçitë
 • Vezët

Këto vitamina mund t’i merrni edhe si suplemente duke u këshilluar më parë me mjekun tuaj, por mënyra më e mirë është që t’i përfitoni ato natyralisht nga ushqimet./AgroWeb.org