Diamond sjell një Shije të Re, Makaronat Kuq e Zi – Zbuloni recetën e thjeshtë

367 0

Në një ngjarje të veçantë, Diamond, një nga markat më të njohura të makaronave në Shqipëri, prezanton produktin e tyre më të ri – makaronat Penne Kuq e Zi. Makaronat Penne Kuq e Zi Diamond janë jo vetëm një nderim për ngjyrat kombëtare, por edhe një simbol i cilësisë dhe shijes së veçantë që Diamond sjell për konsumatorët e tij. Me përbërësit e tyre të pasur dhe proteina të lartë, këto makarona janë zgjedhja e përkryer për një ushqim të shëndetshëm dhe të shijshëm.

Receta e Makaronave Penne Kuq e Zi me Salcë Domatesh dhe Ullinj

Përbërësit:

  • 400 gr makarona Penne Kuq e Zi Diamond
  • 2 lugë gjelle vaj ulliri ekstra të virgjër
  • 1 qepë e vogël, e grirë imët
  • 2 thelpinj hudhër, të grirë imët
  • 800 gr domate të grira
  • 100 gramë ullinj
  • 1 lugë çaji sheqer
  • Kripë dhe piper sipas shijes

Përgatitja:

Nisni me salcën e domateve. Në një tigan të madh, ngrohni vajin e ullirit në zjarr mesatar. Shtoni qepën dhe hudhrën dhe skuqini derisa të zbuten dhe të bëhen të artë. Shtoni domatet e grira dhe sheqerin në tigan. Lëreni të ziejë në zjarr të ulët për rreth 15-20 minuta, duke e përzier herë pas here, derisa salca të trashet. Shtoni ullinjtë në salcë dhe përzieni mirë. Rregulloni shijen me kripë dhe piper sipas dëshirës.

Më pak zieni makaronat Penne Kuq e Zi Diamond në një tenxhere të madhe me ujë të kripur, sipas udhëzimeve të paketimit, deri sa të jenë al dente. Kullojini dhe lërini mënjanë. Hidhni makaronat e ziera në tigan dhe përzieni mirë që të mbulohen plotësisht me salcën e domateve dhe ullinjve. Shërbejini makaronat të ngrohta, të dekoruara me gjethe borziloku të freskët.

Me 14% proteina dhe plot vlera ushqyese, makaronat Penne Kuq e Zi janë një zgjedhje e shkëlqyer për një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar. Për të shijuar këtë produkt të ri, kemi përgatitur një recetë të thjeshtë dhe të shijshme me salcë domatesh dhe ullinj, që do t’ju bëjë të dashuroheni me makaronat Diamond edhe më shumë.

Provojini sot dhe bëni çdo vakt një festë të vërtetë shqiptare me Diamond!/AgroWeb.org

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.