Tiramisu me Akullore – Ëmbëlsira e Re që Duhet të Provoni

1.4k 0

Tiramisuja nuk është një ëmbëlsirë e re dhe kjo nuk ka asnjë dyshim.

Ama mënyrat e përgatitjes së saj me përbërës të ndryshëm, e bëjnë të duket gjithnjë një shije e re dhe e përshtaëshme me çdo stinë.

Për të përballuar të nxehtin e verës ju këshillojmë të provoni tiramisunë  me akullore.

Shija e vaniljes, kafesë dhe cokollatës së zezë do të kthehen shpejt në më të preferuarat tuaja.

Dhe çfarë do të pëlqeni më shumë është thjeshtësia me të cilën muns ta përgatisni këtë ëmbëlsirë.

Përbërësit

  • 200 gr akullore me vanilje
  • 1 pako biskota të gjata Savoiardi
  • 50 gr çokollatë e zezë
  • 1 filxhan kafe

Përgatitja

Për të nisur me përgatitjen e kësja recete AgroWeb ju këhsillon të mblidhni të gjithë përbërësit në një tryezë rreth vetes.

Filloni duke përgatitur filxhanin e kafesë me të cilin do të lagni biskotat.

Në varësi të sasisë që do të përgatisni mund të shtoni edhe militrat e kafesë që do të zieni.

Kur të jetë gati, lëreni të ftohet për disa momente dhe hidheni në një pjatë të thellë.

Më pas zhysni biskotat në të një nga një derisa të jenë njomur nga të dyja anët.

Shtrojini ato në një enë të sheshtë e të gjatë njëra pas tjetrës duke formuar një drejtkëndësh të gjatë.

Ose vendosini në një tas ose gotë të vogël duke formuar një bazë prej biskote.

Veproni me dy biskota njëherësh dhe sipër vendosni dy topa akullore me vanilje.

Sipër akullores vendosni sërish dy biskota Savoiardi të njomura më parë në kafe.

Në fund sipas dëshirës grini dhe pak cokollatë të zezëose shtoni pak kakao.

Sipas numrit të personave të cilët do të shërbeni, aty shtoni edhe sasinë e përberësve në proporcion me njëri tjetrin.

Mos harroni ta ruani brenda në frigorifer në mënyrë që akullorja të mos shkrijë./AgroWeb.org