Tullumba me Çokollatë – Një Traditë me Shije të Re

881 0

Tullumbat janë një nga recetat më të preferuara të traditës e cila mbetet e njejtë dhe e shijshme prej vitesh.

Mund ta gjeni thuajse në çdo pastiçeri të vendit për shkak të popullaritetit dhe shijes së mirë.

Këtë recetë që me siguri e keni provuar AgroWeb.org jua sugjeron me një shije të re e të pasuruar.

Tullumbat me çokollatë janë një nga mënyrat e reja të përgatitjes së kësaj recete.

Përgatitja

Për brumin

110 ml ujë

35 gr gjalpë

120 gr miell

2 lugë kakao

3 vezë

5 gr kripë

Për shurupin

500 gr sheqer

400 ml ujë

2 lugë me lëng limoni

vaj për skuqje

Përgatitja

Për të përgatitur këtë recetë AgroWeb.org ju sugjeron të merrni një tenxhere të madhe dhe në të të hidhni ujin, kripën, sheqerin dhe gjalpin e prerë në copa.

Përzieni derisa masa të ziejë dhe hiqeni nga zjarri.

Më pas hidhni miellin e situr dhe kakaon, duke e përzjerë shpejt dhe pa ndërprerje derisa masa të trashet.

Vendoseni sërish tenxheren në zjarr të ngadaltë dhe përzieni sërish.

Kur ta keni gati hiqeni nga zjarri dhe vendoseni në një enë qelqi duke e lënë të ftohet.

 Më pas shtoni vezët një nga një duke përzier derisa masa të jetë sërish homogjene.

Kujdesuni që brumin që krijuar ta përzienis shpejt dhe pa ndërprerje derisa masa të jetë kremoze dhe e trashë.

Në rast se keni në kuzhinë “xhep” pastiçeri me formë të dhëmbëzuar hidhni masën e përgatitur aty për të nxjerrë tullumbat.

Në rast se nuk e keni këtë mjet pastiçerie, atëherë lyeni dy lugë gjelle  me pak vaj dhe formoni toptha të vegjël.

Në vijim, hidhni në një tigan vajin që të nxehet dhe hidhni brumin përmes formës së dhëmbësuar në vajin e nxehtë por bëni kujdes që zjarri të jetë i ulët.

Pasi ti keni skuqur të gjitha, shtrojini në një tavë dhe hidhuni sipër sherbetin e ftohtë. Lërini në sherbet për 5 minuta e më pas vendosini në një pjatancë për t’i servirur.

Për përgatitjen e sherbetit, hidhni sheqerin dhe ujin në tenxhere dhe lërini të zjejnë për 10 minuta në zjarr derisa të nisë të vlojë. Shtoni lëng limoni dhe lëreni të ftohet.

Sipas dëshirës sipër tullumbave mund t’u hidhni lëkurë të grirë limoni ose portokalli./AgroWeb.org