Kunguj me Domate dhe Vezë – Receta me Shije dhe Shëndet të Mirë

47 0

Një recetë e thjeshtë, me shije fantastike dhe të lehtë e cila shoqërohet në mënyrë shkëlqyer me gatime të tjera por edhe vetëm me pak bukë të thekur gruri apo misri.

 Përbërësit:

1 qepë

pak vaj ulliri

4-5 kunguj mesatarë

4 thelpinj hudhër

3 domate mesatare

kripë dhe piper të zi

4 vezë

Përgatitja:

Në një tigan ngrohim vajin dhe kaurdisim qepëntë grirë hollë, shtojmë kungujt të prerë në shiritë të trashë 1 cm gjerësi dhe 2-3 cm gjatësi.

Kaurdisim mirë kungujt me qepën. Shtojmë domatet të prera në kubikë (pa lëkurë dhe lëng) si dhe hudhrat të prera hollë, i përziejmë më kujdes ulim temperaturën e sobës dhe i lëmë të ziejnë për 10 minuta në temperaturë mesatare të mbuluara me kapak.

Rregullojmë shijen me kripë dhe piper, rrahim 4 kokrra vezë dhe i shpërndajmë sipër mbi kungull dhe domate i vendosim kapakun për 5 minuta.

Në fund largojmë kapakun grijmë hollë kopër ose majdanoz e spërkasim sipër dhe shërbejmë të ngrohtë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.