nga AgroWeb më 24 February, 2021

Durrësi Goditet Nga Dy Tërmete Gjatë Natës – Zbuloni Magnitudën Dhe Vendodhjen e Saktë

DURRËS- Dy lëkundje sizmike kanë goditur Durrësin gjatë orëve të para të mëngjesit të sotëm. Lëkundja e parë sizmike ka qenë me magnitudë 3.2 dhe ka rënë në Detin Adriatik. Ky tërmet është ndjerë shumë pasi ka qenë shumë pranë sipërfaqes së tokës. Epiqendra sipas EMSC ka qenë rreth 24 km në veri të Durrësit. […]

nga AgroWeb më 11 February, 2021

Qarku I Gjirokastrës – INSTAT E Rendit Si Më Të Ndoturin Në Vend

Edicioni 2020 i Vjetarit Statistikor Rajonal sapo është botuar duke ofruar një përmbledhje të të dhënave kyçe social-ekonomike për prefekturat e vendit. Ky publikim është thelbësor për përmirësimin e zhvillimit rajonal dhe vendor. “Ky publikim paraqet në një vëllim një përmbledhje të përgjithshme të statistikave sociale dhe ekonomike për të gjitha prefekturat e vendit. Vjetari […]

nga AgroWeb më 14 July, 2020

Historia e Sipërmarrësit që Ka Kthyer Hamallaj në Një Prodhues Vere

Shqipëria tashmë është kthyer në një destinacion investimi edhe për të huajt. Italiani Giuseppe Suverato tashmë ka ngritur biznesin e tij të prodhimit të verës në Hamallaj të Durrësit dhe prodhon rreth 17 000 shishe verë në vit. Agjencia Telegrafike Shqiptare ka njohur nga afër historinë e Giuseppe Suverato-s, i cili prej vitit 2009  ka […]

nga AgroWeb më 11 March, 2020

Qytetet Shqiptare të Prekura Nga Koronavirusi COVID-19

Që prej të henës Shqipëria ka shënuar rastet e para të infektuarve me koronavirusin COVID-19. Këto tre ditë numri i të infektuarve ka arritur në 12, teksa ditën e sotëme është shënuar edhe viktima e parë. E moshuara që ndërroi jetë si pasojë e koronavirusit të ri, ishte një 73 vjeçare me histori udhëtimi me […]

nga AgroWeb më 11 March, 2020

Shtohen Rastet e Dyshuara në Durrës – Përkeqësohet Gjendja e 73 Vjeçares me COVID-19

Ditën e djeshme u konfirmua dhe rasti i parë që vinte nga qyteti i Durrësit. Sipas të dhënave zyrtare që vijnë nga Spitali Infektiv i Durrësit, gjatë mbrëmjes gjendja e 73 vjeçares ishte rënduar. Bëhet me dije se e prekura është transportuar në reanimacion, për një mbikëqyrje intensive. Sipas mjekëve gruaja vuante nga një sëmundje […]

nga AgroWeb më 29 January, 2020

Sa Zgjasin Paslëkundjet e Tërmetit – Çfarë Duhet të Dini

Tërmetet janë kryefjala e ditëve të fundit thuajse në të gjithë rajonin e Ballkanit e deri në Turqi. Duket se toka nuk po gjen qetësi veçanërisht në Shqipëri, për më shumë se 5 muaj që prej tërmetit të parë në 21 Shtator i cili shkaktoi dëme materiale. Një tjetër u pasua në datën 26 Nëntor […]