nga AgroWeb më 16 May, 2022

Parkinsoni po Kthehet në Sëmundje të Shekullit – Arsyet e Rritjes dhe Ushqimet më të Mira

Ekspertët kanë shprehur shqetësim në lidhje me përmasat e frikshme të përhapjes së sëmundjes së Parkinsonit. Kjo sëmundje ka të bëjë me një çrregullim të sistemit nervor dhe zakonisht prek moshën e tretë. Pikënisja e kësaj sëmujndjeje është mosha 60-65 vjeç. Ajo prek shumë pjesë të sistemit qendror nervor dhe simptomat e saj zhvillohen mjaft […]

nga AgroWeb më 23 July, 2020

Përse Epidemitë Nisin Gjithmonë Në Azi Dhe Afrikë?

Koronavirusi dhe përhapja e tij e shpejtë ka shkaktuar jo pak frikë dhe panik mes njerëzve. Ky virus po na tregon qartë se sa i brishtë është njerëzimi ndaj sëmundjeve infektive. Njerëzimi është përballur shpesh me epidemi të ndryshme të cilat kohët e fundit po bëhen më të shpeshta. Si për çudi, pjesa më e […]

nga AgroWeb më 2 April, 2020

COVID-19: Shkon në 277 Numri i Të Prekurve, Mes Tyre Mosha Të Reja

Ministria e Shëndetësisë deklaroi pak momente më parë për shtim të rasteve të prekur me COVID-19 në Shqipëri. Shifra totale tanimë ka shkuar në 277, ku gjatë 24 orëve të fundit janë konfirmuar 18 raste të reja. Sipas të dhënave të bëra publike, epidemiologët janë në terren çdo ditë për të identifikuar në kohë kontaktet […]

nga AgroWeb më 12 March, 2020

Këto Ushqime Duhet T’i Keni Patjetër Në Shtëpi Në Rast Epidemish

Autoritetet globale të shëndetësisë dhe ekspertë të fushës nga e gjithë bota po përsërisin çdo ditë, pa u lodhur, rëndësinë e vigjilencës dhe higjenës personale për t’i shpëtuar epidemisë së Koronavirusit. Në dhjetëra vende të botës, shumë njerëz janë futur në karantinë, e mijëra të tjerë janë izoluar në shtëpitë e tyre. Ky izolim shkon […]

nga AgroWeb më 17 February, 2020

Rriten Importet me Kinën – A Mund të Përhapet Koronavirusi Nga Këto Produkte?

Në publikimin e fundit nga INSTAT duket qartë se importet e mallrave me origjinë kineze janë rritur ndjeshëm këto dy vite. Sipas të dhënave që AgroWeb.org ka siguruar, tregohet se tregtia me Kinën zuri 6,9% të volumit tregtar gjatë vitit 2019. Shifra të tilla e bëjnë Kinën partnerin e tretë tregtar të Shqipërisë për sa […]

nga AgroWeb më 30 August, 2019

Rikthehet Fruthi në Shqipëri – Simptomat dhe Masat që Duhet Të Merrni

Zyrtarë nga Organizata Botërore e Shëndetësisë kanë dhënë alarmin për rikthimin e një nga sëmundjeve epidemike. Fruthi, ndoshta virusi më ngjitës, është rikthyer furishëm në Shqipëri, dhe në të gjithë Evropën. Sipas të dhënave ku AgroWeb.org bazohet, tregohet se në harkun kohor të një viti, ky virus po përhapet me ritme të shpejta. Nga raporti […]