nga AgroWeb më 8 Qershor, 2020

Infeksionet e Veshit – Faktet dhe Zgjidhjet e Mira Natyrale

Infeksionet e veshit kanë tendencë të ndodhin më shumë në vjeshtë dhe në dimër sepse problemet e shëndetit, si të ftohtit dhe gripit janë gjithashtu në rritje. Një infeksion i veshëve, ose otitis media, është shkaku më i zakonshëm i problemeve me veshët. Infeksioni në vesh sipas burimeve të AgroWeb.org shoqëron një të ftohur të […]

nga AgroWeb më 8 Prill, 2020

Të Moshuarit apo Të Rinjtë – Cilët Janë Më të Stresuar nga Kriza COVID-19

Prej katër muajsh Covid-19, një virus i panjohur më parë për njeriun, po përhapet me shpjetësi në të gjithë globin. Shumë prej shteteve të prekura janë në një periudhë izolimi të plotë për thuajse një muaj. Teksa përhapja vazhdon edhe kjo gjendje e mbylljes së shumë vende thuhet se do të vazhdojë deri në një […]

nga AgroWeb më 7 Prill, 2020

A Mund ta Kuptoni Nëse e Keni Kaluar COVID-19?

COVID-19 ka hyrë ne muajin e katërt të shfaqjes së tij si një sëmundje ngjitëse nga njeriu tek njeriu. Vende nga e gjithë bota janë në alarm të vazhdueshëm, teksa izolimi në shumë prej tyre vazhdon të jetë i detyrueshëm si e vetmja zgjidhje. Një nga debatet më të mëdha të këtyre kohëve, është ai […]

nga AgroWeb më 31 Mars, 2020

Shqipëria me 20 Raste të Reja COVID19 – Harta e Përhapjes

Në deklaratën e sotëme për mediat Ministria e Shëndetësisë dha shifrat e reja të rregjistruara me COVID-19 në 24 orët e fundit. Janë rregjistruar 20 raste të reja infektimi, duke e çuar kështu numrin total në 243 persona me këtë virus. Po në këto 24 orë 8 persona të tjerë janë cilësuar si të shëruar, […]

nga AgroWeb më 23 Mars, 2020

Përhapja e COVID-19 – Sa të Rrezikuar Janë të Pastrehët

Kriza e koronavirusit  vazhdon e thellohet duke u përhapur e duke shkaktuar viktima në të gjithë botën. Pavarsisht këtij fakti, Shqipëria duket se është ende në fillimet e epidemisë, ku numri i të prekurve nuk i ka kaluar të 500-tat. Vendi është i gjithi i izoluar ashtu si dhe shumë shtete të tjera të Evropës […]

nga AgroWeb më 19 Mars, 2020

Një Shpresë Kundër Koronavirus – Kina dhe Italia Japin Lajme Të Mira

Në luftën kundër koronavirus COVID-19 dy nga vendet më të goditura nga sëmundja kanë dhënë sot lajme të mira. Bëhet fjalë për Italinë dhe Kinën të cilat prej një muaji kanë shënuar bilance tragjike vdekjesh, por duket se rruga e shërimit po hapet. Konfirmohen ulje të rasteve dhe pacientë të shëruar. Megjithëse koha e shërimit […]

nga AgroWeb më 18 Mars, 2020

Sa e Përgatitur Është Shqipëria Për të Përballuar Koronavirusin?

Numërohen rreth 200 mijë raste të infektuara nga  Koronavirusi COVID_19  dhe 8,200 vdekje në të gjithë botën. Shifrat ndryshojnë orë pas ore, teksa shteti Italian dhe e gjithë bota, po përballet me një nga emergjencat më të mëdha të viteve të fundit. Ndërgjegjësimi dhe masat e marra për të përballuar këtë sëmundje janë globale dhe […]

nga AgroWeb më 18 Mars, 2020

Përse Duhet të Kryhen më Shumë Testime për COVID-19

Bilancet e një prej pandemive më të egra të kohëve moderne po shtohen dita ditës dhe ekspertët thonë që fundi i saj ska mbërritur ende. COVID-19 është një virus i ri, i rrallë që po përhapet në të gjithë globin duke lënë impaktet e veta si në shoqëri ashtu dhe në shëndet. Shqipëria sot shënon […]

nga AgroWeb më 13 Mars, 2020

OBSH Bën Thirrje: Dyfishoni Përpjekjet Për të Ndalur Koronavirusin

Shqipëria arriti në 33 të prekur nga COVID-19 vetëm pak momente më pare, ndërsa nuk është i vetmi vend që po përballet me këtë problem. Italia, Greqia, Franca dhe Gjermani gjithashtu janë në një pikë kritike të frenimit të virusit si dhe jetës normale në këto shtete. Organizata Botërore e Shëndetësisë, ka bërë thirrje që […]

nga AgroWeb më 13 Mars, 2020

Çfarë Të Bëni Nëse Infektoheni Me COVID-19

COVID-19 është një sëmundje infektive e shkaktuar nga një koronavirus i ri i shfaqur për herë të parë tek njerëzit. Bëhet fjalë për një virus të rrugëve të frymëmarrjes që përhapet nga personi i infektuar nëpërmjet piklave të pështymës, kollës dhe tështimës. Piklat e pështymës mund të prekin gojën apo hundën e personave në kontakt […]

nga AgroWeb më 13 Mars, 2020

Përse Duhet të Punoni nga Shtëpia Këto Kohë

Bota po përballet me një armik të ri e misterioz prej disa muajsh tashmë. Vatra e parë e virusit COVID-19 e ndezur në Kinë që në fillim të Dhjetorit, u shua vetëm disa ditë më parë. Kjo pas një beteje të mjekëve me sëmundjen dhe me mijëra të vdekur e të infektuar. Megjithatë për pjesën […]

nga AgroWeb më 13 Mars, 2020

Kujdes me Panikun nga Koronavirus – Ndiqni Këshillat e Psikologëve

Pandemia COVID-19 përtej të infektuarve, ka ndikuar shumë jetën e miliona qytetarëve në të gjithë botën. Masat parandaluese të vendosura për këtë sëmundje kanë izoluar pjesën më të madhe të globit dhe po japin efektet e tyre në shumë fusha të jetës. Rreth 114 shtete po përballen në këto momente me një nga emergjencat shëndetësore […]

nga AgroWeb më 12 Mars, 2020

Koronavirus COVID-19 – Për Sa Kohë Mund të Jetojë Në Një Sipërfaqe

Pandemia e quajtur COVID-19 që po kërcënon botën sot, ka ende disa pikëpyetje me të cilat specialistët përballen. Rreziku i transmetimit të këtij virusi nga një person tek tjetri është shumë i madh dhe i vazhdueshëm prandaj kështu duhet të jenë edhe masat e marra kundër tij. Ende nuk ka një vaksinë, nuk dihet me […]

nga AgroWeb më 12 Mars, 2020

Bota në Karantinë – Çfarë Po Ndodh Sot me Koronavirus COVID-19

Ditën e djeshme zhvillimet mbi koronavirusin e ri morën një tjetër rrjedhë. Kreu i OBSH deklaroi në një konferencë për shtyp se situata është shqetësuese duke e shpallur më tej COVID-19 një pandemi botërore. Kjo do të thotë se sëmundja është shpërndarë në pjesën më të madhe të globit ku dhe priten raste të reja […]

nga AgroWeb më 11 Mars, 2020

Më Shumë se 100 Mijë të Infektuar nga Koronavirus – Sa Persona Janë Shëruar?

Përhapja e koronavirus po vazhdon me ritme të shpejta më shumë se 100 shtete të globit. Teksa kjo ndodh, institucionet e shëndetësisë ndërkombëtare bëjnë thirrje që jo vetëm autoritetet, por edhe njerëzit e thjeshtë të jenë të kujdesshëm dhe në alert për ta ngadalësuar sa më shumë këtë virus. Në botë ka qindra të infektuar, […]

nga AgroWeb më 11 Mars, 2020

Organizata Botërore e Shëndetësisë për Shqipërinë: Merrni Masat e Këshilluara nga Shteti

Shqipëria futet në ditën e tretë të gjetjes së rasteve me koronavirus në vend. Tashmë numërohen 12 të infektuar me COVID-10 në Tiranë dhe në Durrës. Teksa orët kalojë Kryeministri Rama ka njoftuar se shifrat do të rriten dhe qytetarët duhet të jenë shumë të kujdesshëm në veprimet e tyre. Këshilla rreth marrjes së masave […]

nga AgroWeb më 11 Mars, 2020

Qytetet Shqiptare të Prekura Nga Koronavirusi COVID-19

Që prej të henës Shqipëria ka shënuar rastet e para të infektuarve me koronavirusin COVID-19. Këto tre ditë numri i të infektuarve ka arritur në 12, teksa ditën e sotëme është shënuar edhe viktima e parë. E moshuara që ndërroi jetë si pasojë e koronavirusit të ri, ishte një 73 vjeçare me histori udhëtimi me […]

nga AgroWeb më 10 Mars, 2020

Sa Ditë Duhet Që të Shfaqen Simptomat e COVID-19

COVID-19 është kthyer në një kërcënim për të gjithë popullsinë dhe masat e marra për ta parandaluar atë janë nga më drastiket e të nevojshmet. Diskutimi se duhet të qëndrohet 14 ditë në karantinë nëse dyshoni se jeni prekur nga COVID-19 ka zënë një pjesë të gjerë të debatit edhe në vendin tonë. Për të […]

nga AgroWeb më 9 Mars, 2020

Koronavirus – ISHP Jep 5 Mënyra Për tu Mbrojtur nga Rreziku

Përhapja e koronavirusit COVID-19 është një temë e nxehtë jo vetëm në Shqipëri, por në të gjithë globin. Me konfirmimin e dy rasteve të para në vend, autoritetet kanë bërë thirrje që të ruani qetësinë, por edhe të bëni kujdes me higjenën. Kryeministri Rama në mbledhjen e shtetit këtë mëngjes tha se, sipas statistikave botërore […]

nga AgroWeb më 6 Mars, 2020

A Do të Mbërrijë Koronavirusi në Shqipëri – Çfarë Thonë Ekspertët

Zhvillimet më të fundit të koronavirusit COVID-19 vazhdojnë të tregojnë mbi përhapjen e shpejtë të tij nëpër botë. Shqipëria ende futet tek te paktat vende ku virusi nuk ka shënuar asnjë të prekur, ndërsa në 93 shtete të botës shënohen më shumë se 100 mijë të infektuar. Sipas të dhënave nga Ministria e Shëndetësisë në […]