nga AgroWeb më 4 Maj, 2020

COVID-19 Shënon Shifrat më të Ulta që nga Fillimi i Epidemisë – Flasin Ekspertët

Pandemia COVID19 tashmë është një realitet që ka përfshirë botën që prej fillimit të Janarit dhe duket se do të zgjasë edhe për disa kohë. Megjithatë në vendin tonë ditën e sotëme rezultatet e testimeve kanë treguar një panoramë më pozitive të situatës. Sipas të dhënave nga ekspertët e ISHP, kjo javë ka shënuar përqindjen  […]

nga AgroWeb më 29 Prill, 2020

COVID-19: Vazhdon Të Zgjerohet Harta e Të Prekurve Në Vend

Si çdo ditë, Ministria e Shëndetësisë bëri me dije rezultatet e 24 orëve të fundit në lidhje me situatën e COVID-19 në vend. Sipas deklaratës së Dr. Eugena Tomini nga Instituti i Shëndetit Publik, gjatë 24 orëve të fundit janë testuar 270 persona të dyshuar me COVID-19. Nga rezultatet e testimeve janë konfirmuar 16 raste […]

nga AgroWeb më 14 Prill, 2020

COVID-19 në Shqipëri: Tashmë Gjysma e Të Prekurve Ka Arritur të Shërohet

Pak momente më parë Ministria e Shëndetësisë pohoi për një rritje të rasteve me COVID-19 në vend. Eugena Tomini, nga Instituti i Shëndetit Publik deklaroi se gjatë 24 orëve të fundit ka vijuar puna në terren për konfirmimin e rasteve të kontaktit. Sipas të dhënave të bëra publike, dje janë testuar 236 persona të dyshuar […]

nga AgroWeb më 8 Prill, 2020

Zgjerohet Harta e Të Prekurve – Mjekët u Bëjnë Thirrje Qytetarëve Për Kujdes

Ministria e Shëndetësisë në një deklaratë për mediat konfirmoi se në vendin tonë numri i të prekurve me COVID-19 ka shkuar në 400. GJatë testimeve të kryera në 24 orët e fundit,17 shtetas kanë rezultuar pozitivë. Mjekët të cilët janë në linjën e parë të kujdesit kanë pohuar se numri i të shëruarve ka shkuar […]

nga AgroWeb më 7 Prill, 2020

Vazhdon Identifikimi i Rasteve – ISHP Konfirmon se Numri i të Shëruarve Ka Shkuar në 131

  Ministria e Shëndetësisë ka konfirmuar përmes një deklarate për mediat 6 raste të reja me COVID-19, duke e çuar numrin e të prekurve në 383. Numri total i të shëruarve nga ana tjetër gjithashtu po rritet, vetëm gjatë 24 orëve të fundit 15 persona kanë rezultuar negativë. Në total numri i të shëruarve në […]

nga AgroWeb më 1 Prill, 2020

Shkon në 67 Numri i të Shëruarve nga COVID-19 në Vendin Tonë

  Në komunikimin e përditshëm në lidhje me zhvillimet e reja nga përhapja e koronavisurit COVID-19 në Shqipëri, ISHP konfirmoi 16 raste të reja. Pas testimit të 152 personave të dyshuar gjatë 24 orëve të fundit, verifikimi i rasteve të kontaktit po ecën me ritme të shpejta, sipas Silva Binos, shefes së ISHP. Deri në […]

nga AgroWeb më 27 Mars, 2020

COVID-19 Në Shqipëri: Testimet Konifrmojnë Zgjerimin e Hartës e të Prekurve

Në një deklaratë për të gjitha mediat, Drejtoresha e Institutit të Shëndetit Publik, Albana Fico, informoi mbi situatën e COVID-19 në Shqipëri. Ajo pohoi se epidemiologët janë duke punuar në terren për të identifikuar në kohë kontaktet, pas verifikimit të rasteve të dyshuara. Sipas të dhënave që AgroWeb.org ka siguruar, në 24 orët e fundit […]

nga AgroWeb më 25 Mars, 2020

23 Raste të Reja Konfirmohen në Shqipëri – Kruja i Shtohet Listës së Qyteteve të Prekura

Në një deklaratë për mediat Ministria e Shëndetësisë publikoi të dhënat e reja në lidhje me situatën e koronavirusit COVID-19 në vendin tonë. Sipas zv/Ministres së Shëndetësisë, Mira Rakacolli, gjatë 111 testimeve të kryera nga ISHP 24 orët e fundit, 23 prej tyre kanë dalë pozitiv. Ky rezultat e ka çuar numrin e të prekurve […]

nga AgroWeb më 24 Mars, 2020

Udhëzuesi Për të Moshuarit – Kujdesi që Duhet të Tregojnë

Instituti i Shëndetit Publik lëshoi një udhëzim të posaçëm se si duhet të sillen të moshuarit në këtë situatë. ISHP që është institucioni që monitoron epideminë dhe përhapjen e saj dha këshilla se si duhet të mbrohen nga epidemia. Këshillat përfshijnë sjellët që duhet të kenë të moshuarit me astma, me diabet dhe me kancer. […]

nga AgroWeb më 22 Mars, 2020

COVID-19: Shqipëria shënon 13 raste të reja, Korça një nga qytetet e prekura

Pak momente më parë Ministria e Shëndetësisë njoftoi se brenda testimeve të 24 orëve të fundit, pozitiv kanë rezultuar 13 prej tyre. Tanimë numri i të prekurve me koronavirus COVID-19 ka shkuar në 89. Pjesa më e madhe e të prekurve  vazhdon të jetë në Tiranë. Ndërsa në Korçë shënohen 3 rastet e para Deklarata […]

nga AgroWeb më 15 Mars, 2020

Ministria e Shëndetësisë Apel Qytetarëve Për Zbatim të Masave Parandaluese

Ministria e Shëndetësisë sapo publikoi të dhënat e reja në lidhje me përhapjen e virusit COVID-19 në Shqipëri. Sipas Institutit të Shëndetit Publik, tanimë numri i të prekurve me këtë virus ka shkuar në 42. 24 orët e fundit janë testuar 27 raste të dyshuara ku 4 prej tyre rezultuan pozitiv. Nga rastet e konfirmuara […]

nga AgroWeb më 12 Mars, 2020

Mitet dhe të Vërtetat mbi Koronavirus COVID 19 – Këshillat nga ISHP

Koronavirusi COVID-19 prej dy muajsh është tema më e nxehtë e globit dhe informacioni për të nuk ka fund. Me gjithë shqetësimin e krijuar në të gjitha botën nga përhapja e virusit të ri COVID-19 në rrjet kanë qarkulluar edhe një sërë informacionesh e pyetjesh nga njerëzit në lidhje me këtë temë. Që nga dezinfektimi […]

nga AgroWeb më 10 Mars, 2020

Pandemia Koronavirus – Një Rrezik Gjithnjë e Më i Afërt

Ditën e sotme Shqipëria shënoi një shifër të re personash të prekur nga COVID-19. ISHP raporton se numri i të infektuarve ka shkuar në 10 dhe se virusi me shumë siguri është sjellë nga Italia, pasi dy prej personave të prekur kanë pasur histori udhëtimi me këtë vend. Të gjithë pacientët janë izoluar në QSUT […]

nga AgroWeb më 10 Mars, 2020

Shkon në 6 Numri i Personave të Prekur Nga Koronavirus

Para pak orësh Ministria e Shëndetësisë publikoi për mediat njoftimin se numri i të infektuarve me COVID-19 është rritur. Pas testimit të 14 individëve të tjerë të dyshuar rezultoi se 4 persona të tjerë ishin të infektuar me koronavirusin COVID-19. Tre prej tyre janë familjarë të rastit të djeshëm, 28 vjeçarit që ishte kthyer nga […]

nga AgroWeb më 10 Mars, 2020

Koronavirusi COVID-19 në Shqipëri – Në Urgjencë 10 të Konfirmuar

Pak momente më parë është konfirmuar nga mediat se numri i personave të prekur ka shkuar në 10. Të infektuarit po mbahen në urgjencën e spitalit infektiv pranë QSUT. “Janë testuar 114 rate te dyshuar, 10 pozitive, dy të cilët ishin në Itali, 6 në kontakt me të sëmurët dhe dy raste të reja që […]

nga AgroWeb më 9 Mars, 2020

Zbulohet Pacienti Zero- Sa Kapacitet Ka Shqipëria Për të Përballuar COVID-19

Pas mbledhjes së qeverisë në mëngjesin e ditës së sotme, në lidhje me masat e ndërmarra për kornavirusin, u konfirmuan rastet e para në Shqipëri. Dy individë, banues në Tiranë, pas testimit në laboratorin e virologjisë pranë IShP, u konfirmuan se ishin të infektuar me COVID-19. Para pak orësh Ministria e Shëndetësisë dhe Departamenti i […]

nga AgroWeb më 9 Mars, 2020

Koronavirus – ISHP Jep 5 Mënyra Për tu Mbrojtur nga Rreziku

Përhapja e koronavirusit COVID-19 është një temë e nxehtë jo vetëm në Shqipëri, por në të gjithë globin. Me konfirmimin e dy rasteve të para në vend, autoritetet kanë bërë thirrje që të ruani qetësinë, por edhe të bëni kujdes me higjenën. Kryeministri Rama në mbledhjen e shtetit këtë mëngjes tha se, sipas statistikave botërore […]

nga AgroWeb më 9 Mars, 2020

Zonat e Prekura nga Koronavirus – Si të Vetëizoloheni në Shtëpi

Shqipëria mbrëmjen e djeshme shënoi dy rastet e para me koronavirusin COVID-19. Të infektuarit ishin babë e bir, përkatësisht 54 dhe 28 vjeç të kthyer nga Italia. Mësohet se gjendja e tyre është e stabilizuar dhe se po trajtohen të izoluar në QSUT. Në mbledhjen e jashtëzakonshme të qeverisë, Kryeministri Edi Rama njoftoi pezullimin e […]

nga AgroWeb më 6 Mars, 2020

Kur Duhet Të Testoheni Për Koronavirus? – Çfarë Duhet të Dini

Task-Forca e përcaktuar nga Ministria e Shëndetësisë herë pas here publikon zhvillimet më të reja në lidhje me virusin COVID-19. Çdo rast i dyshuar që piketohet nga kjo instancë zyrtare testohet në Laboratorin e Virologjisë pranë ISHP. Deri më tani të gjithë rastet e dyshuara kanë rezultuar negative për COVID-19. Personat kanë pasur shenja të […]

nga AgroWeb më 4 Mars, 2020

A Është Gripi Sezonal më i Rrezikshëm se Koronavirus? – Çfarë Thonë Ekspertët

Koronavirus COVID-19 vazhdon përhapet dhe të shkaktojë viktima në shumë vende të globit. Frika e kthimit të tij në pandemi botërore është ende prezente dhe kjo konfirmohet edhe nga ekspertët e OBSH. Përditësimet lidhur me këtë shqetësim për shëndetësinë botërore vazhdojnë orë pas ore, teksa po punohet për gjetjen e një vaksine apo kure përfundimtare. […]