Koronavirus

Eksperti i Shëndetit Publik: Një Valë e Dytë e Pandemisë së Koronavirusit Është Plotësisht e Mundshme

Alban Ylli, ekspert i Shëndetit Publik thotë se një valë e dytë e pandemisë së koronavirusit është plotësisht e mundshme...

4 Gabime Që Përkeqësojnë Përhapjen e Koronavirusit

Gabimet që bëjnë njerëzit, sado të vogla të jenë ato, mund të kenë pasoja të mëdha në kohë epidemish siç...

Përfaqësuesja e OBSH në Shqipëri: Shtimi i viktimave në vend është shqetësues

Situata e epidemisë në vendin tonë është shqetësuese. Bettina Menne, përfaqësuese e Organizatës Botërore të Shëndetësisë në Shqipëri, në një...

Maska e Detyrueshme në Ambientet e Mbyllura – Penalizime Për Qytetarët që Nuk Zbatojnë Rregullin

Përdorimi i maskave do të jetë i detyrueshëm nga çdo qytetar në ambientet e mbyllura. Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes...

Si Ndikoi Karantina Në Shëndetin Mendor Të Studentëve Shqiptarë

Karantina si pasojë e koronavirusit ka pasur një ndikim domethënës dhe të rëndë në shëndetin mendor të studentëve shqiptarë. Një...

A Mund të Shmanget Izolimi i Dytë Përmes Testimit dhe Gjurmimit të Kontakteve?

Shumë vende në Europë po vazhdojnë të regjistrojnë një numër të lartë rastesh në ditë, me vatra të reja të...

Beteja me Koronavirusin – Çfarë Mësuan Mjekët Nga Pandemia

Që nga shpërthimi global i coronavirusit, mjekët dhe spitalet kanë mësuar shumë për mënyrën e trajtimit të pacientëve me COVID-19...

Mungesa e Vitaminës B12 Dhe Rreziku Nga COVID-19

Në vazhdën e studimeve që po kryejnë shkencëtarët për të zbuluar sa më shumë rreth COVID-19 është zbuluar një fakt...

OBSH, Vendet Ku Po Rriten Rastet me Covid – A Bën Pjesë Edhe Shqipëria?

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka paralajmëruar së fundmi se po regjistrohen rritje javore në Evropë, për herë të parë në...

A Mund të Infektohemi Dy Herë Nga Koronavirusi?

Një studim i ri nga Kina tregon se nivelet e një antitrupi, të gjetur te pacientët me COVID-19, bien në mënyrë dramatike...

Koronavirusi Dhe Grupi i Gjakut – Çfarë Duhet të Dini

Një studim të cilit i referohet AgroWeb.org ka arritur në konkluzionin se njerëzit që kanë grup gjaku A janë 45%...

OKB: Pandemitë janë rezultat i shkatërrimit të natyrës nga njeriu

Pandemitë si ajo e koronavirusit janë rezultat i shkatërrimit të natyrës nga njeriu, thonë liderët në Kombet e Bashkuara, OBSH...

Mjekët dhe Pandemia e Keqinformimit – Lufta Në Dy Fronte

Shifrat aktuale COVID-19 në mbarë globin flasin për 6.8 milionë raste të konfirmuara në mbarë globin ndërkohë që numri i...

Lajmet Mbi COVID-19, Mos Beso Gjithçka Që Sheh!

Rreziku i lajmeve të rreme nuk ka qenë kaq i lartë sa gjatë pandemisë së COVID-19. Keqinformimi dhe lajmet e...

Vaksinat Kundër Gripit Në Kohën e Koronavirusit

Autoritetet australiane po përgatiten për skenarin e një përplasjeje virozash mes gripit stinor dhe koronavirusit në hemisferën e jugut. Ata...

Masat Po Lehtësohen, Por Këto Rregulla Janë Më Të Rëndësishme Se Kurrë

Jeta ka ndryshuar rrënjësisht pas pandemisë së koronavirusit dhe jo pak njerëz janë bërë paranojakë prej këtij virusi të padukshëm....

18 Raste Të Reja Në 24 Orë, Kalo Bën Thirrje Për Vigjilencë

Ekspertët e Ministrisë së Shëndetësisë konfirmuan të enjten se gjatë 24 orëve të fundit, në vendin tonë u zbuluan 18...

Kthimi Në Normalitet – Si Do Të Duket Shqipëria Pas Daljes Nga Izolimi

Pandemia e COVID-19 e ka vënë gjithë botën në provë, duke imponuar një distancim social, që ka bërë të rivlerësojmë...

COVID-19 Shënon Shifrat më të Ulta që nga Fillimi i Epidemisë – Flasin Ekspertët

Pandemia COVID19 tashmë është një realitet që ka përfshirë botën që prej fillimit të Janarit dhe duket se do të...

COVID-19: Vazhdon Të Zgjerohet Harta e Të Prekurve Në Vend

Si çdo ditë, Ministria e Shëndetësisë bëri me dije rezultatet e 24 orëve të fundit në lidhje me situatën e...

Si Të Ruash Veten Nga Koronavirusi Kur Bën Pazar

Idea e të dalurit nga shtëpia shoqërohet gjithnjë me ankth, tëpaktën për pjesën më të madhe të shoqërisë. Në AgroWeb.org...