Koronavirus

Një Mënyrë e Re Jetese: COVID-19 Nuk Do Të Largohet, Njerëzit Duhet të Përshtaten

Bota nuk po përjeton një valë të dytë, ajo thjesht nuk e ka kaluar valën e parë. Është e habitshme...

Paralajmërimi i OBSH-së: Masat Shtesë të Padiskutueshme, Mbyllja Mbetet Zgjidhja Finale

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka paralajmëruar se situata që po ndodh në vendet e Amerikës së Jugut dhe asaj Veriore,...

VOA Për Shqipërinë: Personeli Shëndetësor Ndjehet i Pasigurtë në Punë Gjatë Pandemisë

Në Shqipëri, deri më sot janë konfirmuar 138 vdekje prej koronavirusit, të moshave nga 21 vjec deri në 67 vjeç....

Epidemiologu Dritan Ulqinaku: COVID-19 Njësoj Agresiv në Dimër dhe në Verë.

Epidemiologu Dritan Ulqinaku tha për Euronews Albania se situata në të cilën ndodhemi për shkak të COVID-19 është tashmë një...

Pacientët me COVID-19 Tregojnë Për Efektet Anësore të Sëmundjes

Në fillim të pandemisë mjekët besonin se coronavirus shkaktonte vetëm sëmundje të mushkërive, por tanimë disa pacientë sikundër Peter në...

Raporti: Shqipëria Më Pak Raste Me COVID-19 Se Fqinjët, Por e Fundit me Numrin e Testimeve

Qendra Europiane e Parandalimit të Sëmundjeve dhe Kontrollit të COVID-19 ka publikuar të dhënat për numrin e të infektuarve për 100...

Studiuesit Shumë Afër Mjekimit Që Do të Ndryshojë Rrjedhën e Covid-19

Rezultatet paraprake të testeve klinike të trajtimit të ri kundër Covid-19 janë befasuese: mjekimi e ka ulur në mënyrë drastike...

Studim i Akademisë së Shkencave: COVID-19 Nuk Është Zbutur

Një studim i mbështetur në testimin serologjik të imunitetit të popullatës, i miratuar dhe mbështetur nga Akademia e Shkencave e...

Hetimi Epidemiologjik i Kryer Në Shqipëri – Tirana Vatra Kryesore e Infeksionit

Nëse shkalla e infeksionit është 7 për qind në kryeqytet, atëherë edhe vdekshmëria nuk është 4.8 për qind, por 0.001...

Sqarime Të Sakta Për Përdorimin e Maskës

Në shumë vende të botës mbajtja e maskës kundër COVID-19 po bëhet e detyrueshme me ligj, si pjesë e strategjisë...

KE Nxit Shtetet Të Shtojnë Testimet Teksa Përgatiten Për Një Valë Të Re Të Virusit

Komisioni Europian ka njoftuar një seri masash që duhen ndërmarrë për t’u përgatitur për një valë të dytë të mundshme...

COVID-19: Mjekët Paralajmërojnë Pasoja Afatgjata në Organizëm Edhe Pas Shërimit

Ende ngelen të paqarta pasojat afatgjate që koronavirusi mund të shkaktojë në organizëm. Informacionet e fundit nga disa mjekë me...

Përse Epidemitë Nisin Gjithmonë Në Azi Dhe Afrikë?

Koronavirusi dhe përhapja e tij e shpejtë ka shkaktuar jo pak frikë dhe panik mes njerëzve. Ky virus po na...

Pneumologu Arjan Mezini: Testimi dhe Trajtimi i COVID-19 në Çdo Spital të Vendit

Mjeku pneumolog Arjan Mezini tha për Euronews Albania se në kushtet kur kapacitetet e spitalit infektiv janë ezauruar dhe spitali...

Kontaktet e Personave me COVID-19: Shqetësimet e Qytetarëve dhe Këshillat e Mjekëve

Shqetësimi i qytetarëve, të cilët kanë pasur kontakte me persona pozitivë me COVID-19 ka rritur edhe kërkesën për bërjen e...

BE e Shqetësuar me Çfarë Mund të Ndodhë në Spitale

Shtetet e Bashkimit Evropian duhet të nisin më herët fushata më të mëdha të vaksinimit kundër gripit, për të ulur...

Zëri i Amerikës Për Situatën në Shqipëri: Pandemia Po Thellon Pasojat në Njerëz

Në Shqipëri, autoritetet njoftojnë vdekje të tjera nga koronavirusi, të shtruar në Spitalin Infektiv dhe infektime të reja. Situata kritike...

COVID-19: Si të Ndaloni Përhapjen në Shtëpi me Këto Këshilla

Nëse përdoren siç duhen dezinfektantët e shtëpisë mund të shërbejnë për të luftuar virusin që shkakton sëmundjen COVID-19. Mjekët dhe...

Studimet e Fundit Rreth Koronavirusit – Gjysma e Të Prekurve Janë Pa Simptoma

Studimet e fundit të kryera nga Instituti Kërkimor në Kaliforni kanë dalë në përfundimin që rreth 45% e të prekurve...

Studiuesit Britanik: Vala e Dytë Këtë Dimër – Këshillat e Ekspertëve

Vala tjetër e koronavirusit në dimër ‘mund të jetë më e keqe se e para’. Mbretëria e Bashkuar mund të...

Si Po Përshtatet Industria e Tekstileve dhe Këpucëve Pas Covid-19

Rifillimi i punës, pas izolimit dymujor ka sjellë frymëmarrje për bizneset dhe ekonominë në tërësi. Sektori i tekstileve dhe i...