nga AgroWeb më 25 Korrik, 2020

Hetimi Epidemiologjik i Kryer Në Shqipëri – Tirana Vatra Kryesore e Infeksionit

Nëse shkalla e infeksionit është 7 për qind në kryeqytet, atëherë edhe vdekshmëria nuk është 4.8 për qind, por 0.001 për qind. Në një postim në rrjetet sociale, epidemiologu Ilir Alimehmeti ka analizuar situatën aktuale dhe kryesisht atë që po ndodh aktualisht në Tiranë. Sipas tij, nisur nga statistikat e Ministrisë së Shëndetësisë, ku vetëm […]

nga AgroWeb më 29 Prill, 2020

COVID-19: Vazhdon Të Zgjerohet Harta e Të Prekurve Në Vend

Si çdo ditë, Ministria e Shëndetësisë bëri me dije rezultatet e 24 orëve të fundit në lidhje me situatën e COVID-19 në vend. Sipas deklaratës së Dr. Eugena Tomini nga Instituti i Shëndetit Publik, gjatë 24 orëve të fundit janë testuar 270 persona të dyshuar me COVID-19. Nga rezultatet e testimeve janë konfirmuar 16 raste […]

nga AgroWeb më 21 Prill, 2020

COVID-19: Protokoll i Masave Higjieno-Sanitare Që Çdo Biznes Duhet të Zbatojë

Asgjë nuk do të jetë më si më parë kur të riktheheni në vendin e punës. Ministria e Shëndetësisë ka publikuar protokollin e masave higjieno-sanitare COVID-19, niveli jeshil, për bizneset. Protokolli përcakton që administratori duhet të bëjë çdo ditë vlerësimin personal dhe të personave të punësuar nëse kanë simptoma të COVID-19. Maskat, higjenizuesi dhe dorezat […]

nga AgroWeb më 17 Prill, 2020

COVID-19 Prezent Edhe Gjatë Sezonit Veror – Këshillat e ISHP

Edhe pse kurba epidemiologjike e COVID-19 paraqitet në një nivel të qëndrueshëm, virusi do të jetë prezent edhe gjatë sezonit veror. Eugena Tomini, eksperte pranë Institutit të Shëndetit Publik argumentoi në një nga mediet e vendit se situata aktuale paraqitet e qëndrueshme dhe se piku i të shtruarve në dy spitale ishte më 25 mars. […]

nga AgroWeb më 14 Prill, 2020

COVID-19 në Shqipëri: Tashmë Gjysma e Të Prekurve Ka Arritur të Shërohet

Pak momente më parë Ministria e Shëndetësisë pohoi për një rritje të rasteve me COVID-19 në vend. Eugena Tomini, nga Instituti i Shëndetit Publik deklaroi se gjatë 24 orëve të fundit ka vijuar puna në terren për konfirmimin e rasteve të kontaktit. Sipas të dhënave të bëra publike, dje janë testuar 236 persona të dyshuar […]

nga AgroWeb më 1 Prill, 2020

Shkon në 67 Numri i të Shëruarve nga COVID-19 në Vendin Tonë

  Në komunikimin e përditshëm në lidhje me zhvillimet e reja nga përhapja e koronavisurit COVID-19 në Shqipëri, ISHP konfirmoi 16 raste të reja. Pas testimit të 152 personave të dyshuar gjatë 24 orëve të fundit, verifikimi i rasteve të kontaktit po ecën me ritme të shpejta, sipas Silva Binos, shefes së ISHP. Deri në […]

nga AgroWeb më 27 Mars, 2020

COVID-19 Në Shqipëri: Testimet Konifrmojnë Zgjerimin e Hartës e të Prekurve

Në një deklaratë për të gjitha mediat, Drejtoresha e Institutit të Shëndetit Publik, Albana Fico, informoi mbi situatën e COVID-19 në Shqipëri. Ajo pohoi se epidemiologët janë duke punuar në terren për të identifikuar në kohë kontaktet, pas verifikimit të rasteve të dyshuara. Sipas të dhënave që AgroWeb.org ka siguruar, në 24 orët e fundit […]

nga AgroWeb më 26 Mars, 2020

Tirana Shkon në 102 Raste Pozitive me Virusin COVID-19 – Mjekët Bëjnë Thirrje Për Kujdes

Ministria e Shëndetësisë sapo doli në një deklaratë për mediat për të përditësuar zhvillimet e reja të virusit COVID-19. Sipas Eugena Tominit, gjatë 24 orëve janë kryer 103 testime, nga ku 28 rezultuan të ishin pozitivë. Ndërkohë që Tomini lajmëroi se pacientja 71-vjeçare e cila ishte në terapi intensive ka ndërruar jetë gjatë mbrëmjes. Pacientja […]

nga AgroWeb më 25 Mars, 2020

23 Raste të Reja Konfirmohen në Shqipëri – Kruja i Shtohet Listës së Qyteteve të Prekura

Në një deklaratë për mediat Ministria e Shëndetësisë publikoi të dhënat e reja në lidhje me situatën e koronavirusit COVID-19 në vendin tonë. Sipas zv/Ministres së Shëndetësisë, Mira Rakacolli, gjatë 111 testimeve të kryera nga ISHP 24 orët e fundit, 23 prej tyre kanë dalë pozitiv. Ky rezultat e ka çuar numrin e të prekurve […]

nga AgroWeb më 24 Mars, 2020

Shkon në 10 Numri i Personave të Shëruar nga COVID-19

Pak momente më parë Ministria e Shëndetësisë ka bërë përditësimin më të fundit të situatës së koronavirusit në vend. Sipas deklaratës së këtij institucioni, brenda 24 orëve janë konfirmuar 19 raste të reja. Harta e qyteteve të prekura tanimë përfshin Lezhën edhe Hasin. Numri total i të prekruve në vend ka kapur shifrën 123, ku […]

nga AgroWeb më 23 Mars, 2020

Shënohen Dy Viktima Nga COVID-19 Në Shqipëri – Thirrja e Mjekëve

  Gjatë mëngjesit të sotëm ndërroi jetë një pacient 61-vjeçar i shtruar në spitalin Infektiv, i konfirmuar me COVID-19, i cili ndodhej në terapi intensive. 61-vjeçari nga Tirana është vendosur në frymëmarrje të drejtuar (respirator) për disa orë, por pavarësisht përpjekjes së mjekëve, nuk ka mundur të mbijetojë. 61-vjeçari kishte sëmundje bashkëshoqëruese. 61-vjeçari është viktima […]

nga AgroWeb më 22 Mars, 2020

COVID-19: Shqipëria shënon 13 raste të reja, Korça një nga qytetet e prekura

Pak momente më parë Ministria e Shëndetësisë njoftoi se brenda testimeve të 24 orëve të fundit, pozitiv kanë rezultuar 13 prej tyre. Tanimë numri i të prekurve me koronavirus COVID-19 ka shkuar në 89. Pjesa më e madhe e të prekurve  vazhdon të jetë në Tiranë. Ndërsa në Korçë shënohen 3 rastet e para Deklarata […]

nga AgroWeb më 20 Mars, 2020

COVID-19: Konfirmohen Raste të Reja Në Tiranë Dhe Fier

Ministria e Shëndetësisë sapo përidtësoi të dhënat për ditën e sotme në lidhje me të prekurit nga koronavirusi COVID-19 në vendin tonë. Janë konfirmuar zyrtarisht nga ISHP 6 rezultate pozitive  nga 35personat e testuar gjatë 24 orëvetë fundit. Njoftimi i plotë i Zv/Ministres së Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Mira Rakacolli: Ju bëj me dije se, në […]

nga AgroWeb më 19 Mars, 2020

Institucionet Arsimore Do Të Qëndrojnë Mbyllur – Përhapja e COVID-19

Duke parë se situata e përhapjes së koronavirusit COVID-19 ende është në rritje, Ministria e Shëndetësisë morri një hap vendimtar. Sipas njoftimit zytar të këtij institucioni, masat për parandalimin e përhapjes së COVID-19 do të përforcohen. Pjesë e masave është edhe shtyrja e afatit të mbylljes së institucioneve arsimore publike dhe jo publike në vend. […]

nga AgroWeb më 19 Mars, 2020

Si Vepron Sistemi Shëndetësor Shqiptar në Raste Pandemish të Rrezikshme

Situata me koronavirusin është ende e paqartë në shumë vende të botës. OBSH ka lajmëruar disa ditë me parë se kjo sëmundje është pandemi që ka prekur deri më tani qindra shtete të botës. Duke thënë këtë Tedros Adhanom Ghebreyesus, shefi i OBSH ju bëri thirrje të gjithë vendeve, të kenë sigurinë dhe higjenën në […]

nga AgroWeb më 18 Mars, 2020

Konfirmohen 4 Rastet e Reja Me Koronavirus – Thirrja Drejtuar Qytetarëve

Ministria e Shëndetësisë ka dalë në një deklaratë për mediat për të informuar qytetarët në lidhje me zhvillimet e fundit. Përgjegjësja e Departamentit Të Inteligjencës Epidemologjike në ISHP, Eugena Tomini, bëri me dije se gjatë ditës së djeshme, është kryer ritestimi për kontaktin e parë të pacientit zero. Reziltatet ishin negative, por do të vijohet […]

nga AgroWeb më 16 Mars, 2020

Koronavirus Në Shqipëri: Ndër Personat e Prekur Tanimë 1 Mjek dhe 3 Infermierë

Pak momente më parë zëvendës Ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli konfirmoi numrin e ri të të infektuarve në vendin tonë. Nga 563 raste të testuara, numri i të prekurve që kanërezultuar pozitivë gjatë 24 orët e fundit ka shkuar në 9. Tani numri i përgjithshëm i të prekurve në Shqipëri ka shkuar në 51. Pas […]

nga AgroWeb më 15 Mars, 2020

Ministria e Shëndetësisë Apel Qytetarëve Për Zbatim të Masave Parandaluese

Ministria e Shëndetësisë sapo publikoi të dhënat e reja në lidhje me përhapjen e virusit COVID-19 në Shqipëri. Sipas Institutit të Shëndetit Publik, tanimë numri i të prekurve me këtë virus ka shkuar në 42. 24 orët e fundit janë testuar 27 raste të dyshuara ku 4 prej tyre rezultuan pozitiv. Nga rastet e konfirmuara […]

nga AgroWeb më 11 Mars, 2020

Manastirliu Paralajmëron: Priten Qindra Raste Të Infektuar Në Shqipëri

Pasi Organizata Botërore e Shëndetit shpalli koronavirusin COVID-19 si pandemi, ajo kërkoi vëmendje nga qeveritë e shteteve të prekura. Ministria e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu në një deklaratë për qytetarët pohoi se pesha e zbatimit të masave parandaluese është shumë e madhe. Ndërkohë kreu i shtetit Edi Rama pohoi se përmes një algoritmi përmes të cilit […]

nga AgroWeb më 11 Mars, 2020

Shënohet Viktima e Parë Nga Koronavirusi në Shqipëri

Virusi COVID-19 ka regjistruar viktimën e parë në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë publikoi këtë njoftim pak momente më parë. Pas konfirmimit nga mjekët e Spitalit Infektiv të Durrësit se gjendja e saj ishte rënduar, u mundua që 73 vjeçarja të transportohej në Tiranë. Nga mediat raportohet se ajo nuk mund ta përballonte dot transportin […]