511 Articles Written8 Comments

Pilaf me Pulë dhe Qiqra – Plot Shije dhe Shëndet

Pilafi është një nga recetat tradicionale më të dashura për Shqiptarët. E pëlqejnë të mëdhenj e të vegjël dhe përveçse...

Hallvë me Miell të Ashpër dhe Shurup – Ëmbëlsira e Veçantë e Traditës

Një nga ëmbëlsirat tradicionale më të thjeshta e të shijshme që mund të përgatisni. Shija e hallvës është karakteristike dhe...

Vitaminat që Ndihmojnë me Marramendjen dhe Mpirjen

Marramendja dhe mpirja e trupit janë dy gjendje të trupit që thuajse të gjithë njerëit i kalojnë. Ato mund të...

A e Dini Se Çfarë Ndodh Në Trupin Tuaj Kur Merrni Zink? Rastet Kur Konsiderohet i Sigurtë

Shpesh mund të keni nevojë të merrni zink për të parandaluar ose trajtuar një mangësi të kësaj lënde ushqyese, ose...

Si ta Bëni Shtëpinë të Mbajë Aromë të Mirë në Pak Minuta?

Trajtimet me aroma të caktuara apo të quajturat ndryshe aromaterapi janë një mënyrë e mirë për të promovuar shëndet. Ato...

Sardele të Pjekura me Hudhër dhe Dafinë – Shija që nuk Duhet të Humbisni

Krenaria e detit Shqiptar dhe jo vetëm. Sardelet janë ndër peshqit më të vegjël, por që mbajnë brenda tyre shije...

Petulla të Kripura me Fare pak Përbërës – Provojini që Tani

Petullat janë fillimi i mirë i çdo mëngjesi apo përfundimi plot shije i çdo dite. Pra mund t’i përgatisni e...

“Ankthi i së Dielës” Është i Vërtetë – Si të Shpëtoni Prej tij?

Nëse nuk e keni hasur më parë këtë term, “ankthi i të dielës” është një ndjenjë nervozizmi ose frike që...

3 Mënyra si të Ngrini Supën që ju Mbetet Tepër

Supat janë ushqimi i preferuar i çdo stine jo vetëm për shkak të shijes së mirë, por edhe për vlerat...

Si të Humbasësh Peshë Duke Ecur – Këshillat për një Rezultat të Shpejtë

Për të mbajtur një trup të shëndetshëm mënyrat e duhura janë vetëm dy, aktiviteti i vazhdueshëm fizik dhe regjimi i...

Kiflet e Vogla të Shtëpisë – Si të Përgatisni Bukët e Ëmbla Tradicionale

Kiflet janë një delikatesë e cila shijohet më së miri nga kushdo. Të buta, të ëmbla e të ngrohta, perfekte...

Bukë e Sheshtë dhe e Butë – Receta që Duhet të Provoni

Një recetë e mirë buke nuk shkon kurrë dëm. Si për traditë në vendin tonë pjesa më e madhe e...

Zbardhimi i Profesional Dhëmbëve – A është i Sigurtë dhe i Shëndetshëm?

Goja dhe dhëmbët e bukur janë padyshim një nga sekretet e një pamje dhe buzëqeshje po ashtu të bukur. Megjithatë...

Gjumi i Pasdites Ndihmon Shëndetin e Trurit – Çfarë Duhet të Dini

Të marrësh një sy gjumë pasdite apo jo, kjo është një nga dilemat më të mëdha të shumë prej nesh....

Ngjyrat e Syve – Çfarë Duhet të Dini për to?

Thonë se sytë janë pasqyra e shpirtit, e përveç kësaj janë një tipar dallues nga njëri njeri tek tjetri. Për...

Si të Largoni Zbokthin Duke Përdorur Aspirinë dhe Trajtime Natyrale

Zbokthi mund të  shkaktohet nga një sërë arsyesh. Mund të vijë si rezultat i tharjes së skalpit apo nga sëmundje...

Cilat Janë Ushqimet që Konsumojnë Njerëzit Jetëgjatë

Ushqimet e shpejta që mund të mbushin përditshmërinë tuaj mund të jenë mjaft të shijshme, por a e keni pyetur...

Peshë Normale, Por Bark i Madh? Çfarë do të Thotë për Shëndetin

Pesha e trupit, masa dhjamore, ajo muskulare e një sërë parametrash të tjerë përbëjnë atë që quhet një trup i...

Pulë me Xaxiq – Receta e Veçantë që Duhet të Provoni

Një recetë e thjeshtë dhe e shijshme nëse ju pëlqejnë shijet krokante. Për ta përgatitur mund të përdorni çdo pjesë...

Oriz me Spinaq dhe Djathë të Bardhë – Mënyra e Duhur e Përgatitjes

Ju përlqen spinaqi dhe vlerat që i dhuron organizmit? Sapo keni gjetur recetën e duhur për ju, provoni orizin kremoz...

Kek me të Bardhat e Vezëve dhe Kafe – Ëmbëlsira e Veçantë e Kuzhinës

Nëse jeni lodhur nga recetat e zakonshme të kekut, me qumësht, vezë e kos, ju themi menjëherë se ky është...