8 Hapa Të Thjeshtë Që Mund Të Ndiqni Çdo Natë Për Të Mbajtur Nën Kontroll Inflamacionin

617 0

Orët e mbrëmjes janë një kohë për t’u çlodhur dhe për t’u argëtuar me familjarët. Por ato mund të jenë gjithashtu një mundësi e mirë për të luftuar inflamacionin e lartë në trup dhe për të mbrojtur shëndetin tuaj. Inflamacioni mund të ndikohet nga shumë faktorë. Gjërat që ne mund të kontrollojmë janë ushqimi, stërvitja dhe aktiviteti fizik për të mbajtur një peshë të shëndetshme.Dhe ju mund t’i bëni të gjëra këto në mbrëmje. AgroWeb.org ju njeh tetë zakone të natës që mund t’ju ndihmojnë të reduktoni inflamacionin.

Mbushni gjysmën e pjatës suaj të darkës me perime

Të kesh perime në gjysmën e hapësirës së pjatës tënde është një rregull i thjeshtë dhe i rëndësishëm, sepse konsumi i perimeve është lidhur me nivele më të ulëta të shënuesve të inflamacionit në gjak. Ndërsa anën tjetër të pjatës tuaj mbusheni me ushqime si drithërat, yndyrna të shëndetshme si vaj ulliri ose avokado dhe proteina pa yndyrë si fasule, ushqim deti ose mish shpendësh.

Bëni një shëtitje pas darkës

Dilni për një shëtitje të shkurtë pasi të keni ngrënë darkë. Aktiviteti i rregullt fizik në përgjithësi mund t’ju ndihmojë në luftimin e inflamacionit, në zvogëlimin e rrezikut të sëmundjeve të ndryshme, si edhe do t’ju ndihmojë të korrni përfitime. Ecja të paktën 10-30 minuta pas darkës mund të ndihmojë në stabilizimin e sheqerit në gjak, gjë që mund të zvogëlojë nivelet e inflamacionit.

Rilidhuni me një mik të dashur

Ftoni dikë që t’ju bashkohet në shëtitjen tuaj ose telefononi dikë me të cilin nuk keni kontaktuar për një kohë. Ruajtja e lidhjeve të shëndetshme sociale e bën më të lehtë përballimin e stresit. Kjo mund të jetë e dobishme kur bëhet fjalë për mbajtjen e niveleve të ulëta të inflamacionit.

Shih një emision gazmor

E qeshura mund t’ju ndihmojë të relaksoheni dhe gjithashtu të ndiheni më pak të tensionuar. E ku ka më mirë se një film komedi apo njdonjë emision gazmor për të përfituar disa të mira për shëndetin tuaj?

Mos konsumoni ushqim para gjumit

PËrpiquni të shmangni ushqimetqë janë shumë të përpunuara, të cilat mund të rrisin sheqerin në gjak dhe nivelet e inflamacionit. Të konsumosh ushqim brenda dy deri në tre orë pas gjumit gjithashtu nuk është ideale, sepse mund të prishë ciklin e gjumit-zgjimit të trupit dhe gjithashtu të rrisë inflamacionin.

Largoni paisjet elektronike

Futja e telefonit tuaj në dhomën tuaj rrit shanset që ju do të lëvizni afër (ose shumë mirë pas) kohës së gjumit.  Përdorimi i celularit para gjumit ashtu si edhe ngrënia vonë gjatë natës mund të prishë ciklin tuaj gjumë-zgjim dhe të rrisë inflamacionin.

Bëni një aktivitet të qetë

Aktivitetet relaksuese si meditimi apo edhe praktikimi i frymëmarrjes së thellë mudn t’ju ndihmojnë në luftimin e stresit, plus, ato kanë përfitimin e shtuar për të ndihmuar trupin tuaj të relaksohet gjatë natës.

Flini në kohë

Sigurisht, ju mund të jeni në gjendje të funksiononi më së miri edhe me pesë ose gjashtë orë gjumë. Por shtatë ose më shumë orë gjumë është ajo që nevojitet për t’u ndjerë më mirë. Gjumi është një proces kritik që lejon trupin të pushojë, të rikuperohet dhe të riparohet. Kur nuk flemë mjaftueshëm, inflamacioni në trup mund të rritet. /AgroWeb.org

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.