Patëllxhanë të Mbushur me Oriz – Mënyra e Shijshme e Përgatitjes

2.3k 0

Patëllxhani është një nga perimet më të dashura të amvisave shqiptare.

Me të mund të përgatiten receta nga më të larmishmet.

Një nga gatimet më tradicionale e më të shijshme të vendeve të Mesdheut është patëllxhani i mbushur me mish qengji, oriz dhe salcë domate.

Patëllxhanë Të Mbushur Me Oriz dhe Mish

Kjo tavë mund të serviret shumë mirë në vakte të përditshme por edhe të rëndësishme familjare.

Ajo ka përbërës shumë të pasur siç janë: domatet, hudhra, qepa dhe mishi dhe përgatitet shumë lehtë në një orë të vetme.

Përbërësit:

  • 300 gr mish qengji të grirë,
  • Një filxhan çaji oriz,
  • 3 lugë gjelle salcë domateje,
  • 6 thelbinj hudhër të grirë hollë,
  • 1 qepë e grirë hollë
  • Kripë dhe piper sipas dëshirës,
  • 5-6 patëllxhanë
  • vaj ulliri,
  • majdanoz i freskët
  • 3-4 domate të qëruara e të prera në kubikë të vegjël.

Përgatitja

Në një enë të thellë përzieni mishin e grirë, orizin, gjysmën e salcës së domates, hudhrën, qepën, kripën, piperin dhe çerek filxhani çaji me ujë.

Përziejini mirë dhe më pas lërini mënjanë për 30 minuta.

Merrni patëllxhanët prijini sipas gjatësisë, merrni pjesën e tulit, priteni në kubikë dhe hidheni në enën e mishit.

Përziejini mirë dhe më pas përdorni mbushjen tek patëllxhanët.

Merrni një tigan të thellë, yndyroseni dhe vendoseni në zjarr.

Shtoni qepën dhe hudhrën e grirë dhe kaurdisini deri sa të marrin një nuancë të artë për rreth katër deri në gjashtë minuta.

Më pas shtoni gjysmën e mbetur të salcës së domates, kripën dhe piperin.

Kaudisini për rreth tre minuta.

Shtoni  copat e domates dhe një filxhan me ujë dhe lërini të ziejnë.

Uleni temperaturën në një nivel mesatar dhe në salcë shtoni patëllxhanët e mbushur dhe lërini të gatuhen për 30-35 minuta ose deri sa të zbutën dhe mbushja të jetë plotësisht e gatuar. /AgroWeb.org