Receta e Thjeshtë me Limon Hudhër dhe Spinaq

1.4k 0

Kur emërtuam këtë recetë,qëllimisht vendosëm fjalën “spinaq” në fund sepse shumë njerëz i tremben shijes së tij.

Spinaqi mori reputacion të keq për shkak të ngrënësve nazeli. Shumicës së njerëzve u është dashur të konsumojnë pjatat e zarzavateve të ziera, të cilat nuk kanë asnjë shije përveç shijes së klorofilit. Është pikërisht kjo përvojë që recetat tona duan të shmangin.

Ushqimi i shëndetshëm nuk ka pse të ketë shije të keqe! Një biftek do të ishte më pak i shijshëm nëse nuk do të gatuhej me erëzat e duhura dhe e njëjta gjë vlen edhe për ushqimet e shëndetshme si spinaqi. Me këtë recetë spinaqi, AgroWeb.org synon t’ju ndryshojë mendjet dhe t’ju ofrojë një mundësi të re.

RECETA

Përbërësit :

  • 1 lugë gjelle vaj ulliri
  • 3 thelpinj hudhër,të prera hollë
  • spec djegës
  • 2 tufa spinaq,të lara dhe të thata
  • 1 limon i shtrydhur
  • kripë dhe piper i zi (sipas shijes)

Hapat që duhet të ndiqni :

Nxehim vajin e ullirit në një tigan të madh ose tenxhere,në zjarr të ulët.

Shtoni hudhrat dhe specin e kuq. Gatuajeni atë për 3 minuta,derisa hudhra të skuqet lehtë.

Shtoni spinaqin dhe kavërdiseni mirë për rreth 5 minuta, derisa ai të vyshket plotësisht.

Kulloni ujin e tepërt nga fundi i tiganit.

Shtoni lëngun e limonit,kripën dhe piperin e zi.

KËSHILLË

Çelësi për të ngrënë shëndetshëm është larmishmëria në tryezë. Një mënyrë tjetër për shije fantastike (sidomos pasi ta keni provuar disa herë) është të ndërroni llojin e vajit të ullirit që po përdorni.

Ju mund të përdorni vaj ulliri të marrë nga specat djegës të zhytur në të,vaj ulliri të marrë nga domatet e thara të zhytura në të ose edhe vaj në të cilin keni vendosur borzilokun.

Provoni disa opsione dhe shihni se cilat ju pëlqejnë më shumë!/AgroWeb.org