Kek me Shije Fantastike – Receta e Ëmbël e Këngëtares Merita Halili

305 0

Merita Halili është padyshim një ndër këngëtaret më të dashura të shqiptarëve në të gjitha trojet ku ata ndodhen.

Zëri i saj ashtu si edhe këngët vijojnë edhe sot, ashtu si dikur të mbeten në më të preferuarat mes shqiptarëve.

Por krahas këngës, Merita Halili ka edhe një tjetër pasion, gatimin.

E ftuar në një emision televiziv në Tv Klan me gazetaren Rudina Magjistari, këngëtarja Merita Halili  rrëfeu pasionin e saj për gatimin teksa ndau për publikun edhe një recetë ëmbëlsire të përgatitur prej saj.

Këtë recetë AgroWeb.org e sjellë më poshtë në mënyrë që kushdo që preferon ta përgatisë vetë në shtëpi.

Një recetë që amvisat e përgatisin për fëmijët e tyre por edhe në gëzime familjare.

Sekreti qëndron tek copat e çokollatës të cilat i japin një shije totalisht unike ëmbëlsirës.

Hapat e përgatitjes janë shumë të thjeshtë, prandaj përgatitja e saj nuk kërkon ndonjë mjeshtri.

Në vetëm 30 minuta ju do të shijoni ëmbëlsirën që në çdo kafshatë ruan një surprizë.

Përbërësit

2 gota uji me miell

1 gotë e gjysmë uji me sheqer kaf

2 vezë

1 gotë e gjysmë

300 g gjalpë

Gjysmë luge çaji me sodë buke

Gjysmë luge çaji me kripë

Një lugë gjelle me vanilje

200 g çokollatë

Përgatitja

Në një tas të madh hidhni gjalpin dhe rriheni me telin e kuzhinës derisa ai të zbutet dhe të bëhet kremoz.

Shtoni sheqerin de përsëri përzjejeni derisa kokrrizat të jenë tretur plotësisht.

Nëse dëshironi mund të zëvendësoni sheqerin kaf me një gotë uji sheqer të bardhë.

Pasi të keni përzierë mirë sheqerin me gjalpin është koha që të shtoni vezët dhe vaniljen.

AgroWeb.org ju këshillon që vetëm pasi të keni formuar një masë të njëtrajtshme të filloni të shtoni miellin, kripën dhe sodën e bukës.

Është mirë që miellin ta keni situr para se ta bashkoni me vezët, gjalpin dhe sheqerin.

Sitja e miellit bën të mundur që ëmbëlsira të ketë më shumë ajër dhe të fryhet më shumë.

Përzjejeni masën derisa të formoni një brumë të plotë.

Në fund shtoni dhe copat e çokollatës dhe me një lugë përzjejini derisa të bashkohen me masën e brumit.

Ndërkohë lyeni një tavë me pak vaj dhe kaloni aty masën e brumit.

Mundohuni që të krijoni një sipërfaqe me trashësi të njëjtë.

Futeni për ta pjekur për 25 minuta me 150 gradë.

Me një kunjë dhëmbësh apo një thikë kontrolloni nëse është pjekur plotësisht duke e shpuar ëmbëlsirën.

Pasi të jetë pjekur hiqeni nga furra dhe lëreni pak të pushojë e më pas priteni dhe vendoseni në një pjatë për ta servirur.

Kjo ëmbëlsirë është perfekte për një mëngjes plot shije, por edhe zgjidhja perfekte për raste festimesh. /AgroWeb.org