Mëngjesi, Sheqeri Dhe Kafeina – Produktet Që Ndihmojnë Me Fokusin

81 0

Problemet me përqëndrimin nuk kanë moshë, ato mund të shfaqen tek kushdo për arsye të ndryshme.

Ritmi i shpejtë i jetës, stresi apo ankthi duket se janë faktorët kryesorë që ndikojnë në këtë gjendje.

Përveç kurave që mund të ndiqni për të përmirësuar këto probleme shëndetësore, me përqëndrimin mund t’ju ndihmojnë edhe disa ushqime të veçanta.

Aty futet padyshim kafeina dhe sheqeri siç mund ta dini, por edhe shumë ushqime të tjera të cilat do t’i zbuloni në këtë artikull.

Mëngjesi

Kur sapo zgjoheni truri ka nevojë për furnizim ndaj mos u tundoni të dilni nga shtëpija pa mëngjes nëse doni në ditë produktive.

Sipas studimeve personat që e konsumojnë mëngjesin janë student më të mirë se ata që nuk e konsumojnë.

Ushqimet që duhet të zgjidhni në këtë rast janë ato të pasura me fibra si drithrat, bulmeti dhe frutat e pasura me sheqer.

Për këtë të fundit dhe rolin e tij pozitiv mbi fokusin dhe memorien do të flasim në vijim të këtij artikulli.

Sheqeri

Sheqeri është një nga stimuluesit më të mëdhenj të trurit, megjithëse nuk po flasim për sheqerin industrial.

I quajturi ndryshe ‘sheqer i procesuar’ vërtetë e ndikon pa masë trurin, por shkakton edhe shumë efekte negative.

Nëse merrni sheqer natyral nga frutat apo lëngjet e tyre mund të promovoni fokusin afatgjatë dhe shëndetin e memories.

Kafeina

Një nga substancat që e ndikon më shumë trurin për gjendjen e alertit dhe fokusimit,

Kafeina ju ndihmon të jeni më të vëmendëshëm dhe ka efekt të menjëhershëm në largimin e përgjumjes.

Atë e gjeni tek çokollata, pijet energjike dhe disa medikamente.

Megjithatë bëni kujdes me konsumimin pasi shumë kafeinë është e dëmshme./AgroWeb.org