nga AgroWeb më 27 January, 2022

I ftohti i acartë – Për pesë ditët e ardhshme përsëri temperatura nën zero gradë

Gjatë ditëve në vazhdim temperaturat do të pësojnë rënie të theksuar në të gjitha qarqet e vendit. Instituti i Gjeoshkencave ka përpiluar një informacion për Agjencinë Kombëtare të Mbrojtjes Civile ku informon mbi atë që pritet të ndodhë me temperaturat minimale në vendin tonë për pesë ditët në vazhdim, nga data 26 deri më 30 […]

nga AgroWeb më 14 January, 2022

Diell por temperaturat zbresin deri në -8 gradë, njihuni me parashikimin e motit

Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime vranësirash dhe kthjellimesh duke sjellë një mot të qëndrueshëm dhe pa reshje. Sipas Meteoalb, sot temperaturat do të pësojnë një rënie të lehtë ku variojnë: në zonat malore, nga -8°C në 04°C, në zonat e ulëta nga 00°C në 10°C dhe në zonat bregdetare nga 02°C në […]

nga AgroWeb më 19 November, 2021

Dita nis me diell por ulen temperaturat, njihuni me parashikimin e motit

Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash duke sjellë mot të qëndrueshëm por nuk përjashtohet mundësia për reshje të izoluara. Sipas Meteoalb, sot temperaturat do të pësojnë rënie të lehtë ku do të variojnë: në zonat malore, nga 02°C në 13°C, në zonat e ulëta nga 11°C në 21°C dhe në […]

nga AgroWeb më 22 February, 2021

A po vjen pranvera? Meteorologu tregon si do të jetë moti në ditët në vijim

Hakil Osmani, meteorolog pranë Meteoalb tha në Euronews Albania se moti pritet i qendrueshëm dhe vranësirat që mund të shfaqen herë pas here nuk do të jenë problematike. “Kjo situatë do të vijojë deri në fundjavë,” – tha Osmani. Ndërkohë që sa i takon vlerave termike, minimumet kanë shënuar -3 gradë Celcius në zonat malore […]

nga AgroWeb më 1 February, 2021

Parashikimi i motit/ Java nis me reshje në të gjithë territorin, në disa zona rrezik për përmbytje

Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash. Gjatë pasdites vranësirat do të jenë më të dendura duke sjellë reshje shiu në të gjithë territorin. Në zonat perëndimore reshjet do të kenë intensitet të lartë, kurse në zonat e thella malore reshjet do jenë në formën e borës. Në zonat poshtë nivelit […]

nga AgroWeb më 25 July, 2020

Vapa e Madhe – Gusht Përvëlues me Temperatura mbi 40 Gradë Celcius

I nxehti afrikan po vjen. Do të pushtojë Evropën ditët e ardhshme dhe na pret një gusht përvëlues me temperatura mbi 40 gradë celcius. Sipas meteorologëve, trazirat po largohen dhe pas një pjese të parë të verës, të pranueshme, kjo e fundit tani do të shpalosë më të mirën e mundshme të saj; po vjen […]

nga AgroWeb më 22 April, 2020

Vijojnë Rreshjet e Shiut, Borës dhe Ulje Temperaturash – Kur Rikthehet Dielli

Vendi ynë do të mbizotërohet nga vranësira të shumta të cilat do të sjellin reshje në të gjithë territorin. Sipas Meteoalb, temperaturat do të pësojnë një rënie të lehtë ku do të variojnë: në zonat malore, nga 01ºC në 11ºC, në zonat e ulëta nga 07ºC në 18ºC dhe në zonat bregdetare nga 11°C në […]

nga AgroWeb më 6 April, 2020

Moti Për Këtë Javë – Cilat Janë Zonat Ku Temperaturat Do Rriten Deri 27 Gradë  

Këtë javë stina pranverore do të ndihet më shumë nga ditët që lamë. Kjo pasi temperaturat do të pësojnë një rritje të konsiderueshme pasdreke, ndërsa mëngjeset pritet të jenë të freskëta. Sinoptikanët tregojnë se si do të jetë moti këtë javë dhe cilat zonat që do pësojnë temperaturat më të larta. Kryefjala e javës që […]

nga AgroWeb më 1 April, 2020

Prilli Nis Me Rreshje Bore Dhe Shiu, Zonat e Prekura Dhe Kur Përmirësohet Moti

Kur pritej përmirësimi I kohës dhe rritja e temperaturave muaji prill ka nisur me rreshje bore. Mesa duket dimri nuk dorëzohet dhe sot në ditën e parë të muajt prill, verilindja e vendit është përfshirë nga reshjet e borës. Sipas ATSH, reshjet e borës që kanë përfshirë zonat malore kanë zbritur deri në lartësinë 700 […]

nga AgroWeb më 27 February, 2020

Rreshje Bore dhe Stuhi Shiu – Moti në Vijim dhe Zonat më të Prekura

Nga dita e sotme e në vijim në territorin shqiptar do të mbizotërojë moti i ftohtw, shoqwruar me rreshje intensive bore dhe shiu. Sipas Meteoalb, të cilit i referohet AgroWeb vendi ynë sot dhe në ditët në vijim do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash. Vranësirat do të shtohen pasdite ku do të sjellin […]

nga AgroWeb më 6 January, 2020

I Ftohti i Acartë me Stuhi Ere dhe Borë – Kur Nis Rritja e Temperaturave

Janari ka mbërritur me temperatura ekstremisht të ulëta me zbritje deri në – 11 gradë celcius. Stuhi të forta ere kanë përfshirë gjithë territorin e vendit ashtu si edhe rreshje dëbore ndërkohë që ngricat ka pushtuar vendin ashtu si edhe temperaturat shumë të ulëta. Stuhitë e forta të erës kanë shkaktuar dëme në zona të […]

nga AgroWeb më 27 December, 2019

Rënie Temperaturash deri -7 Gradë, Kur Nisin Ditët e Acarta

Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash por që mundësitë për reshje shiu janë të pakta. Sipas Meteoalb, temperaturat do të pësojnë një rënie të ndjeshme ku do variojnë: në zonat malore nga -5ºC deri në 03ºC, në zonat e ulëta nga 02ºC në 11ºC dhe në zonat bregdetare nga 07°C […]

nga AgroWeb më 30 October, 2019

Surprizat e Motit për Muajin Nëntor – Temperatura të Larta Deri 32 Gradë

Jo dimri, por as vjeshta duket se nuk ka ndërmend të vijë. Muaji tetor u karakterizua nga temperaturat e larta dhe ditët me diell duke bërë që stina e vjeshtës të duket ende larg. Në vendet bregdetare, vendas por edhe turistë vijojnë të bëjnë plazh duke shfrytëzuar temperaturat e larta. Por çudia dhe kapriçot e […]

nga AgroWeb më 9 October, 2019

Dimri Më i Ftohtë i 8 Viteve të Fundit – Cilat Janë Parashikimet

Pritet të jetë dimri më i ftohtë i tetë viteve të fundit. Acari dhe i ftohti ekstrem pritet të përfshijë Europën, Ballkanin Perëndimor, përfshirë dhe Shqipërinë gjatë stinës së dimrit. Sipas parashikimeve meteorologjike, dimri i vërtetë pritet të ndodhë jo në fillim të stinës së tij, pra, jo në muajin dhjetor. Ngrohtë në Dhjetor, Acar […]

nga AgroWeb më 3 October, 2019

Rreshje Pa Pushim dhe Përmbytje Gjatë Natës – Zonat Më Të Prekura

Vetëm pak minuta më parë, Shërbimi Meteorologjik, Meteoalb ka paralajmëruar se një pjesë e territorit të vendit pas mesnate do të përfshihet nga rreshjet intensive të shiut deri në orët e para të mëngjesit ku shumë zona rrezikohen nga përmbytjet. Meteoalb, të cilit i referohet AgroWeb bën me dije se zonat e prekura përfshijnë ato […]

nga AgroWeb më 22 August, 2019

Vapë apo Rreshje Shiu – Çfarë Pritet të Ndodhë në Fundjavë

Kjo është java e fundit e vapës përvëluese dhe të nxehtit afrikan. Duke nisur nga sot, temperaturat do të pësojnë një ulje graduale duke sjellë mëngjese dhe mbrëmje të freskëta, ku vapa do të mbizotërojë rreth orëve të mesditës. Sipas të dhënave të Meteoalb, pritet që nga dita e sotme në disa zona të vendit […]

nga AgroWeb më 20 August, 2019

Vjeshta e Pazakontë me Shira dhe Stuhi – Vendet që Do të Preken

Pas të nxehtit afrikan që preku Evropën dhe të gjithë Ballkanin për disa muaj me rradhë, vjeshta rezervon temperatura të tjera ekstreme. Meteorologët paralajmërojnë ndryshime drastike të motit që nuk janë aspak të zakonta për stinën e vjeshtës. Sipas “AccuWeather” nga këto ekstremitete temperaturash më të prekurat do të jenë Ballkani dhe Italia. Çfarë pritet […]

nga AgroWeb më 28 June, 2019

Temperatura deri në 45 Gradë. I Nxehti Afrikan Godet Europën, Po Shqipëria?

Një valë e pazakontë e nxehti ka përfshirë Europën, edhe Shqipërinë. Temperaturat e larta, shkaktuar nga i nxehti afrikan dhe që aktualisht sipas zonave variojnë nga 35-40 gradë celsius pritet të rriten edhe më tej duke shënuar një rekord deri në 45 gradë celsius. Sipas Institutit Meteorologjik, Meteoalb, të cilit i referohet AgroWeb.org temperaturat e […]

nga AgroWeb më 17 June, 2019

Zonat dhe Qytetet ku Parashikohen Stuhi, Shtrëngata Shiu dhe Breshër

Luhatjet e motit vijojnë të jenë të pranishme edhe për gjatë këtij muaji. Kjo javë pritet të karakterizohet nga një ulje temperaturash prej 3-4 gradë celcius ku në disa zona të vendit do të ketë edhe stuhi, rreshje shiu por edhe breshër. Sipas të dhënave meteorologjike të Meteoalb, e gjithë java do të karakterizohet me […]

nga AgroWeb më 7 June, 2019

Fundjavë Përvëluese. Temperaturat Rriten Në Mënyrë Ekstreme

Kjo javë nisi me temperatura të ulëta dhe rreshje shiu por do të mbyllet me rritje ekstreme temperaturash duke sjellë zyrtarisht stinën e verës. Sipas Institutit Meteorologjik, Meteoalb të cilit i referohet AgroWeb.org kjo fundjavë pritet të jetë vërtetë përvëluese dhe temperaturat do të rriten me disa gradë. “Dita e sotme si edhe fundjava paraqiten […]