nga AgroWeb më 2 Prill, 2020

COVID-19, Përse Është Kaq e Vështirë Gjetja e Një Vaksine?

Gara për gjetjen e një vaksine apo kure kundër koronavirusit po bëhet gjithnjë e më e ethshme. Në mbarë botën po bëhen kërkime, analiza, teste dhe eksperimente për të gjetur atë të duhurën që do të shpëtojë njerëzimin. Bëhet fjalë për një mision të vështirë sepse në bazë të të dhënave, COVID-19 përshkruhet si 10 […]

nga AgroWeb më 2 Prill, 2020

COVID-19: Shkon në 277 Numri i Të Prekurve, Mes Tyre Mosha Të Reja

Ministria e Shëndetësisë deklaroi pak momente më parë për shtim të rasteve të prekur me COVID-19 në Shqipëri. Shifra totale tanimë ka shkuar në 277, ku gjatë 24 orëve të fundit janë konfirmuar 18 raste të reja. Sipas të dhënave të bëra publike, epidemiologët janë në terren çdo ditë për të identifikuar në kohë kontaktet […]

nga AgroWeb më 24 Mars, 2020

Cilat Ishin 10 Produktet Më Të Kërkuara Nga Qytetarët Gjatë Izolimit

Grushta dhe zënka për letrën higjenike të tualetit, rafte të zbrazura totalisht të produkteve të konservuara apo të dizifektantëve. Ishin këto pamjet që raportuan mediat ndërkombëtare për blerjet nën panik në vende të ndryshme për shkak të frikës së përhapjes së koronavirusit dhe izolimit në shtëpi. Po në Shqipëri cilat kanë qenë produktet më të […]

nga AgroWeb më 19 Mars, 2020

Një Shpresë Kundër Koronavirus – Kina dhe Italia Japin Lajme Të Mira

Në luftën kundër koronavirus COVID-19 dy nga vendet më të goditura nga sëmundja kanë dhënë sot lajme të mira. Bëhet fjalë për Italinë dhe Kinën të cilat prej një muaji kanë shënuar bilance tragjike vdekjesh, por duket se rruga e shërimit po hapet. Konfirmohen ulje të rasteve dhe pacientë të shëruar. Megjithëse koha e shërimit […]

nga AgroWeb më 18 Mars, 2020

Shënohet Viktima e Dytë Në Vend Nga Virusi COVID-19

Vetëm pak momente më parë Minsitria e Shëndetësisë publikoi njoftimin e ri në lidhje me gjendjen e pacientëve të prekur me COVID-19. Njoftimi konfirmon viktimën e dytë të shënuar prej koronavirusin në vendin tonë. Bëhet fjalë për pacientin 66-vjeçar nga Lushnja, i cili ishte shtruar në Spitalin Infektiv dhe gjendej në terapi intensive. Sipas të […]

nga AgroWeb më 17 Mars, 2020

Dezinfektuesit e Duarve – Rritja Marramendëse e Prodhimit në Vend

Që me shpërthimin e epidemisë së koronavirus COVID-19 në Kinë, bota filloi të merrte sinjalet e para të panikut. E sa më shumë që ky virus i afrohej Evropës dhe me shpalljen e tij pandemi botërore nga OBSH, aq më shumë shtohej frika, paniku si dhe kujdesi e përgjegjësia. Një nga këshillat e para që […]

nga AgroWeb më 12 Mars, 2020

Koronavirus COVID-19 – Për Sa Kohë Mund të Jetojë Në Një Sipërfaqe

Pandemia e quajtur COVID-19 që po kërcënon botën sot, ka ende disa pikëpyetje me të cilat specialistët përballen. Rreziku i transmetimit të këtij virusi nga një person tek tjetri është shumë i madh dhe i vazhdueshëm prandaj kështu duhet të jenë edhe masat e marra kundër tij. Ende nuk ka një vaksinë, nuk dihet me […]

nga AgroWeb më 12 Mars, 2020

Bota në Karantinë – Çfarë Po Ndodh Sot me Koronavirus COVID-19

Ditën e djeshme zhvillimet mbi koronavirusin e ri morën një tjetër rrjedhë. Kreu i OBSH deklaroi në një konferencë për shtyp se situata është shqetësuese duke e shpallur më tej COVID-19 një pandemi botërore. Kjo do të thotë se sëmundja është shpërndarë në pjesën më të madhe të globit ku dhe priten raste të reja […]

nga AgroWeb më 25 Shkurt, 2020

A Do të Kthehet Koronavirusi në Pandemi Botërore – OBSH Paralajmëron të Gjithë Shtetet

Prej më shumë se një muaj e gjysmë, bota po përballet me një lloj virusi të ri infektiv. Koronavirusi u shfaq për herë të parë Dhjetorin e vitit 2019 në Vuhan, Kinë ndërsa tashmë është shpërndarë në 37 vende të botës. Raste të virusit janë shpërdarë në shumë kontinete duke nisur që nga Amerika e […]

nga AgroWeb më 12 Shkurt, 2020

Koronavirusi një Epidemi Mbarëbotërore? – Si Qëndron e Vërteta

Prej më shumë se tre javësh kryefjala e emergjencave shëndetësore është pa dyshim koronavirusi. Që në rastet e para, u vu re se ky virus i ri infektiv do të kishte një shtrirje të madhe, duke parë veprimin e tij në orgnizëm. Vuhan qyteti Kinez nga ku virusi pati shpërthimin e parë është tërësisht i […]

nga AgroWeb më 4 Shkurt, 2020

Çfarë Po Ndodh me Përhapjen e Koronavirus – Situata Në të Gjithë Botën

Që prej Dhjetorit të vitit të shkuar një virus i panjohur më parë për shkencën po përhapet kudo në botë. Origjina e këtij virusi megjithëse nuk është konfirmuar ende nga zyrtarë, ka me dhjetra versione që qarkullojnë. Vuhan, një qytet Kinez me rreth 11 milion banorë mendohet të jetë vendi i parë ku koronavirusi është […]

nga AgroWeb më 17 Janar, 2020

Virus i Ri Infektiv – ISHP Jep Këshilla për Parandalimin

Nën vazhdën e gjendjes gripale që ka prekur vendin, kujdesi ndaj bakterve që qarkullojnë në ajër duhet të jetë maksimal. Këtë e këshillojnë edhe ekspertët si masën e parë kundër infektimit nga çfarëdo lloj sëmundje. Organizata Botërore e Shëndetësisë raportoi pak kohë më parë se, në botë po qarkulloj një lloj i ri virusi dhe […]