nga AgroWeb më 5 January, 2022

Studimi i Ri: Omicron katërfishon antitrupat kundër variantit Delta

Të qenit i infektuar me Omicron mund të rrisë imunitetin kundër variantit Delta të koronavirusit, thuhet në një studim të kryer nga disa shkencëtarë afrikano-jugor. Në studim u ekzaminuan 15 persona (disa të vaksinuar) dhe rezultoi se ata të infektuar me Omicron, kishin më shumë imunitet ndaj Delta-s. Dy raste u përjashtuan nga studimi për […]

nga AgroWeb më 31 December, 2021

OBSH: Përhapja e varianteve Delta dhe Omicron po shkakton një ‘cunam infektimesh’

Qarkullimi njëkohësisht i varianteve Delta dhe Omicron të Coronavirusit po krijon një “cunami infektimesh”. Kështu deklaroi në një konferencë për shtyp të mbajtur të mërkurën, drejtori i përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus. “Delta dhe Omicron janë kërcënime binjake që po i çojnë rastet e infektimeve në nivele rekord, duke shkaktuar si […]

nga AgroWeb më 31 December, 2021

Kthimi Në Punë Pas Festave – Si T’i Riktheheni Rutinës

Ditët e pushimit gjatë festave janë fantastike për tu rimëkëmbur nga ritmi kaotik i ditëve plot angazhime të vitit por edhe për të kaluar më shumë kohë me veten dhe familjen. Kthimit në punë i druhen të gjithë dhe në shumë raste, thjesht ideja të shteron energjitë. Ekspertët e AgroWeb.org ofrojnë këshillat e mëposhtme për […]

nga AgroWeb më 30 December, 2021

6 Mënyra Të Thjeshta Për Të Larguar Elektrizimin Nga Veshjet

Elektrizimi tek veshjet ndodh kur një ngarkesë elektrostatike grumbullohet në pëlhura. Kjo është një dukuri e cila ndodh zakonisht kur rrobat fërkohen me njëra-tjetrën. AgroWeb.org në këtë artikull ju njeh me disa rregulla të thjeshta se si të ndaloni dhe të parandaloni këtë dukuri tek rrobat tuaja. Përdorni një varëse teli Një varëse teli mund […]

nga AgroWeb më 30 December, 2021

Studimet mbi variantin Omicron: A është më i lehtë apo më ngjitës sesa Delta?

Të dhënat fillestare të dy studimeve të reja në Birtani tregojnë se infektimi me variantin Omicron të koronavirusit mund të kalohet më lehtë sesa infektimi me variantin Delta. Por gjetjet gjithashtu tregojnë se Omicron është variant shumë më ngjitës krahasuar me atë Delta. Kryesuesi i një studimi mbi variantin Omicron të koronavirusit në Britani, paralajmëron […]

nga AgroWeb më 30 December, 2021

AstraZeneca: Doza e tretë rrit nivelin e antitrupave kundër variantit Omicron

Kompania farmaceutike AstraZeneca tha se doza e tretë ose doza përforcuese e vaksinës kundër koronavirusit, e prodhuar nga kjo kompani, në mënyrë domethënëse rrit nivelin e antitrupave kundër variantit Omicron të koronavirusit. “Vaxzevria (vaksina e AstraZenecas) rrit në mënyrë domethënëse nivelin e antitrupave kundër variantit Omicron pas marrjes së dozës së tretë”, tha kompania duke […]

nga AgroWeb më 30 December, 2021

Tartufi Shqiptar – Biznesi Fitimprurës Që Sjell Miliona

Rreth 3.000 Euro për një kilogram kërpudha. Duket një çmenduri dhe në fakt është, por tartufi e ka piacën e lartë. Aq sa në Itali dhe Francë, gjuetarët e tartufit i stërvisin qentë e llojit Lagotto Romagnolo. Në mënyrë që të nuhasin kërpudhën më të shtrenjtë në botë. Në Shqipëri, kjo kërpudhë e rrallë rritet […]

nga AgroWeb më 30 December, 2021

Niseni Vitin Mbarë Me Shegë – Fruti Magjik I Shëndetit, Dashurisë Dhe Jetës

Njihet si fruti i ëmbël i parajsës, me shumë kokrra të cilat simbolizojnë bollëk e begati. Sipas një tradite të hershme, në ditën e parë të Vitit të Ri, një kokërr shege hidhet në tokë ose në tryezë dhe kokrrat e saj të shumta të shpërndara besohet të sjellin para, dashuri, shëndet e jetëgjatësi. Kokrrat […]

nga AgroWeb më 30 December, 2021

Cili Është ‘Personaliteti Juaj I Festave”? – Si Ta Zbuloni

Festat përveç gëzimeve sjellin ndjesi të ndryshme për njerëz të ndryshëm. Mënyra se si ndiheni dhe reagoni ndaj festave mund të tregojë shumë për personalitetin tuaj. Psikologia Natalie Dattilo një psikologe e licencuar dhe petagoge e psikiatrisë në Shkollën Mjekësore të Harvardit, krijoi një strategji vlerësimi të “personalitetit të festave”. Arsyeja është se ajo beson […]

nga AgroWeb më 30 December, 2021

Si Të Pastroni Shpejt Tavën E Gatimit Të Gjelit

Në ditën e ndërrimit të viteve kuzhina e një amvise mund të kthehet në një fushëbetejë ku kryefjala qëndron tek enët e palara, të cilat për hir të të vërtetës akumulohen shpejt në lavaman. Duke qenë se koha në dispozicion për përgatitjen sa më parë të gatimeve është e një rëndësie të madhe, amvisat duhet […]

nga AgroWeb më 29 December, 2021

Detoks Nga Vaksina E COVID-19 – Çfarë Duhet Të Bëni?

Një numër në rritje njerëzish po kërkojnë informacion se si të largojnë nga trupi substancat e vaksinës ndaj COVID-19 nga frika se mund të ketë efekte të dëmshme. Por a është kjo e sigurt dhe e mundur? Shumë njerëz që mund të kenë hezituar të bëjnë vaksinën janë përballur me presionin për t’u vaksinuar. Kjo […]

nga AgroWeb më 28 December, 2021

Sa Kilogramë Shtojnë Mesatarisht Njerëzit Gjatë Festave Të Fundvitit

Studimet të cilave u referohet AgroWeb.org thonë se periudha e festave është kritike për ata që i druhen mbipeshës. Gjasat që njeriu ta teprojë me ushqimin gjatë ditëve të festave janë shumë të larta. Nepsi për bakllava, trigona, mish, sallatë ruse e gjithçka të mirë të gatuar prej amvisave duararta, është në nivele të larta […]