nga AgroWeb më 8 April, 2022

Pse Fistikët Quhen Të Preferuarit E Perandorëve?

Një nga komplimentat më të bukura që i bëhet një femre që viziton Stambollin, kryeqytetin e dy kontinenteve është “fıstık gibi” “je si fistik” që përdoret për të përshkruar një femër shumë të bukur dhe të nxehtë. E megjithatë këtu nuk po flasim për Stambollin por për fistikun, një nga arrorët më të lashtë të […]

nga AgroWeb më 8 April, 2022

Pazia e Gjelbër e Pranverës Duhet Konsumuar më Shpesh

Vlerat shëndetësore të pazisë janë me të vërtetë të shkëlqyera. Në to përfshihet aftësia për të rregulluar nivelet e sheqerit në gjak, parandaluar radikalet e lira, përmirësuar tretjen, forcuar sistemin imunitar, për të ulur temperaturën, luftuar inflamacionin, ulur tensionin e gjakut, parandaluar sëmundjet e zemrës, rritur forcën e kockave, detoksifikuar organizmin dhe forcuar shëndetin e […]

nga AgroWeb më 8 April, 2022

Si Stresi I Prindërve I Bën Fëmijët Nazeli

“Haje, haje, haje” Kjo është shprehja që një grua e thotë më shpesh në jetë, që nga momenti që bëhet nënë. Një shprehje që shkakton acarim si te nëna ashtu edhe të fëmija. Por meraku i të ngrënit dhe sidomos i cilësisë së ushqimeve për fëmijët në të vërtetë është i justifikuar. Si ndikon tek […]

nga AgroWeb më 8 April, 2022

Gjithçka Mbi Mishin Artificial – Çfarë Duhet Të Dini

Nëse imagjinon një ditë pushimi shqiptare, ajo përfshin të fjeturën deri vonë paradite dhe të shijuarit e një shëtitjeje me makinë në jashtë qytetit për një drekë të mirë organike. Ku konsiston kjo drekë e shijshme? Sigurisht që po, tek mishi. Mishi është një pjesë integrale e ditës shqiptare dhe më lejoni t’ju them që […]

nga AgroWeb më 8 April, 2022

5 Perimet Kryesore Të Prillit -Zgjidhni Të Duhurat

Guida e perimeve të sezonit Të ushqehemi shëndetshëm, të ushqehemi sipas stinëve dhe të njohim ushqimet që konsumojmë, do të thotë të përfitojmë më shumë prej tyre, në shije dhe vlera. Agroweb ka përgatitur një listë të perimeve që duhen konsumuar sipas stinëve të prodhimit të tyre. Guida jonë ju instrukton se si të përzgjidhni […]

nga AgroWeb më 7 April, 2022

Mikroplastika Në Gjakun E Njeriut – Çfarë Tregojnë Studimet Rreth Pasojave Në Shëndet

Sasi të mëdha mbetjesh plastike derdhen në mjedis dhe mikroplastika tani ka kontaminuar të gjithë planetin në çdo skaj. Shkencëtarët kanë zbuluar për herë të parë në gjakun e njeriut prani të grimcave të vogla të miroplastikës në pothuajse 80% të njerëzve të testuar. Edhe pse ende nuk dihet ndikimi i tyre në shëndet, studiuesit […]

nga AgroWeb më 7 April, 2022

Caracat e Vogla, Frutat e Harruara të Shqipërisë

Në Shqipëri, caracat janë konsideruar si shenjë dalluese e kopshteve dhe bahçeve në shumë zona të vendit. Caracat, frutat e famshme të fëmijërisë së shumë prej nesh besohet të kenë origjinën në Evropën Jugore. Por gojëdhënat tregojnë se origjina e këtyre kokrrave shtrihet përtej deri në Himalaje. Këto fruta në Shqipëri njihen edhe si çercem […]

nga AgroWeb më 6 April, 2022

Vetitë Terapeutike Të Muzikës – Si Ndikon Ajo Tek Gjendja Emocionale

Muzika është një formë arti dhe kulture e përhapur ndër shekuj në mënyra të ndryshme në të gjithë botën. Format e para të muzikës janë gjetur që rreth 40.000 vite më parë. Në këto shekuj e deri në ditët e sotëme meloditë kanë lënë shenja të rëndësishme për të gjithë njerëzimin. Që nga flauti i […]

nga AgroWeb më 6 April, 2022

A Ndien Truri Dhimbje? – Faktet Interesante Që Duhet T’i Dini

Ka pretendime sipas të cilave, truri nuk ndien dhimbje. Nëse është kështu, atëherë nga burojnë dhimbjet e kokës? Sipas shkencëtarëve, trurit i mungojnë receptorët që dallojnë dëmin që po i shkaktohet trupit dhe që më pas e sinjalizojnë atë drejt zonave të tjera. Fakti që trurit i mungojnë këto receptorë, nuk do të thotë se […]

nga AgroWeb më 6 April, 2022

Doza e Duhur e Qumështit të Bletës – Jetik për Shëndetin

Qumështi i bletës është një produkt natyral që ka aftësi të mrekullueshme në uljen e tensionit të gjakut, kolesterolit dhe për shëndetin e mëlçisë. Sipas të dhënave të AgroWeb.org qumueshti i bletës përdoret me efikasitet për shërimin e sistemit tretës, kundër plakjes dhe për përmirësimin e qarkullimit të gjakut. Ky qumësht njihet ndryshe me emrin […]

nga AgroWeb më 6 April, 2022

Sa të Sigurta Janë Sallatat e Paketuara – A Duhet t’i Konsumoni?

Shumë prej supermarketeve të vendit ofrojnë një larmi sallatash të gatshme e të paketuara këndshëm. Ato e lehtësojnë punën  e një amvise dhe shkurtojnë shumë kohë. Por shumë nga amvisat shqiptare që përkujdesen me devotshmëri ndaj pastërtisë në kuzhinë janë të shqetësuara me të drejtë mbi pastërtinë dhe sigurinë e këtij produkti të gatshëm. Ky […]

nga AgroWeb më 6 April, 2022

Si Të Ulni Konsumin E Mishit Me Zëvendësues Organikë

Konsumi shqiptar i mishit është rritur nga 15.3 kg për person në vitin 1963, në 38.2 kg për person në vitet 2000. Këtu përfshihen të gjitha llojet e mishit dhe kjo tendencë vazhdon edhe në ditët tona. Kjo nuk ndodh vetëm në Shqipëri! Në vitin 2002 Danimarka arriti në nivelin rekord e konsumit të 145.9 […]