nga AgroWeb më 6 April, 2022

Pse Ju Kruhen Duart Shpesh – Zbuloni Arsyet

Përtej besytnive mbi lidhjen e kruarjes së duarve dhe parave, ajo është zakonisht një simptomë e tharjes së lëkurës, flluskave ose puçrave që prekin gjymtyrët. Ndjesia e pickimit dhe kruarjes vërehet në sipërfaqe të gishtave, nën lëkurë, ose në disa prej gishtave. Në shumicën e kohës, kruarja e gishtave nuk është një problem shqetësues. Por, […]

nga AgroWeb më 6 April, 2022

Krundet – Më të Pasurat Me Vlera Mes Drithërave

Një shprehje e lashtë popullore thotë “kur nuk ke miell, ha krundet”, por në kohët moderne rezulton që ashtu si edhe në rastin e hirrës që është më e mirë se kosi, më mirë të hash krunde se sa miell për shkak të vlerave që ato sjellin. Çfarë janë krundet? Krundet janë shtresa e jashtme […]

nga AgroWeb më 5 April, 2022

Pozicioni I Duhur I Gjumit Për Një Tretje Të Mirë

Darka është një vakt që duhet ngrënë minimalisht 3 orë përpara gjumit. Edhe nëse nuk i frenoheni dëshirës për të ngrënë brenda kësaj fashe orari, duhet të hani diçka të lehtë nëse dëshironi të kaloni një natë të qetë. Një darkë e rëndë me gjasë nuk do ju lërë të mbyllni sy gjatë natës. Ngrënia […]

nga AgroWeb më 5 April, 2022

Studimi: Kur Blen i Uritur, Zbraz Kuletën

Uria është një nga nevojat më bazë dhe primitive të njeriut. Kur nuk kemi ushqim, nuk kemi sy për asgjë tjetër. Në momentet kur na kaplon uria, koha apo paratë janë thjesht mjetet e duhura për të konsumuar ato kaloritë e munguara dhe kështu, shpenzojmë e shpenzojmë pa fund shumë shpesh edhe për gjëra të […]

nga AgroWeb më 5 April, 2022

Mes Ngjyrave të Orizit – Sa më i errët, aq më i mirë

Orizi është një nga ushqimet më të lashta në botë që vazhdon të konsumohet fort edhe sot. Ai vjen nga familja e bimës Oryza Sativa që përmban mbi 40.000 lloje të ndryshme të kultivuara të kësaj kokrre të shijshme. Çdo farë e bimës së orizit prodhon të paktën 3.000 kokrra duke u kthyer kështu në […]

nga AgroWeb më 4 April, 2022

Si Të Mësosh Veten Që Të Zgjohesh Herët në Mëngjes

Për disa njerëz, zgjimi herët mbetet një veprim i vështirë dhe sfidues, madje ngjan si ndëshkim. Megjithatë, ekspertët  thonë se njerëzit që zgjohen herët kanë shumë avantazhe. Ata rekomandojnë disa mënyra shumë të veçanta të cilat do t’ju ndihmojnë të zgjoheni herët çdo mëngjes e të shijoni ditët tuaja të plota. Njerëzit që zgjohen herët […]

nga AgroWeb më 1 April, 2022

Agjërimi Për 3 Ditë – Si e Rigjeneron Trupin Dhe Qelizat

Kufizimi i ushqimit edhe për tre ditë mund të rigjenerojë të gjithë sistemin imunitar të njeriut. Këtë e thotë një studim i Universitetit të Kalifornisë së Jugut sipas të cilëve, kjo përbën mënyrën më natyrale për t’i dhënë krahë imunitetit. Ekspertët  kanë kritikuar prej kohësh regjimet drastike që promovojnë kufizimin e ushqimit, duke e përshkruarë […]

nga AgroWeb më 1 April, 2022

Umami dhe Kokumi – Dy Fjalë të Reja Për të Përshkruar Ushqimin

Mund të mos i keni dëgjuar, por Umami dhe Kokumi kanë fituar mjaft popullaritet në botë, sidomos në kohët e sotme. Ato vijnë nga gjuha Japoneze dhe përdoren gjerësisht për të përshkruar ndjesitë që ju ngjall ushqimi i mirë. Kuptimi i Umami dhe Kokumi Në Japonisht, Umami përkthehet ‘shije e këndshme’ dhe përkufizon shijen e […]

nga AgroWeb më 1 April, 2022

7 Produktet që Rrezikojnë Zhdukjen Prej Klimës

Do ta nisje ditën pa një kafe? Do ta festoje natën e ndërrimit të viteve pa një gotë verë? Nëse jo, duhet të fillosh të mendosh se çfarë mund të bësh për të frenuar ndryshimet klimatike. Kur flitet për ndryshimet klimatike, shumëkush mund ta shohë si një çështje shumë madhore, shumë larg halleve tona të […]

nga AgroWeb më 1 April, 2022

Vitamina D Ul Rrezikun e Diabetit – Ushqimet Ku Mund Ta Gjeni

Një studim të cilit i referohet AgroWeb.org thotë se vitamina D përmirëson ndjeshmërinë ndaj insulinës, duke ulur kështu nivelet e glukozës në gjak dhe akoma më tej rrezikun e diabetit të tipit 2. Studimi i publikuar në revistën shkencore North American Menopause Society, jep fakte që provojnë lidhjen e fortë mes vitaminës D dhe rrezikut […]

nga AgroWeb më 31 March, 2022

Bari i Grurit Për Tretjen dhe Konstipacionin – Si ta Rrisni në Shtëpi

Kërcejtë e hollë të Barit të Grurit janë të mbushur me vitamina dhe minerale që e mbajnë trupin dhe mendjen të shëndetshme dhe plot energji. Nëse dëshironi ta bëni Barin e Grurit pjesë e ushqyerjes tuaj, atëherë duhet ta rrisni patjetër në shtëpi. Në këtë artikull të AgroWeb.org do të gjeni informacion të dobishëm, mbi […]

nga AgroWeb më 31 March, 2022

Si Reagon Truri Ndaj Dashurisë – Zbuloni Faktet Interesante

Dashuria është një koncept shumë dimensional dhe në një mënyrë ose tjetër mund të krijojë varësi. Por ndryshe nga varësitë e tjera, dashuria, ose të paktën idea e një marrëdhënieje të shëndetshme, ju bën më të shëndetshëm. Mësoni më shumë mbi ndikimin e dashurisë në tru dhe organizëm përmes këtij artikulli të AgroWeb.org. Dashuria Me […]