Gjella e Lehtë me Qepë dhe Speca – Receta e Shpejtë e Verës

3k 0

Nëse ka receta që ju kujtojnë menjëherë verën, me siguri jan ëkëto të shpejtat me qepë, domate e speca.

Kjo për shkak të shijes karkateristike që ato kanë dhe lëhtësisë në përgatitje.

E tillë është edhe receta që do ju sugjerojmë sot, e ngjashme me gjellën verore me oriz dhe perime, por më pikante.

Atë mund ta konsumoni të ngrohtë dhe të ftohtë sipas dëshirës.

Ndiqni më poshtë mënyrën e saktë të përgatitjes dhe provojeni menjëherë në shtëpitë tuaja.

Përbërësit

  • 3 qepë mesatare
  • 6 speca jeshil
  • 2 thelbi hudhër
  • 500 gr domate të qëruara ose salcë
  • Piper i zi
  • Spec i kuq djegës
  • Vaj ullir
  • Kripë

Përgatitja

Për të nisur me përgatitjen e kësaj recete, AgroWeb.org ju këhsillon të prini hollë të gjithë përbërësit.

Më pas në një tenxhere shtoni vaj ulliri bashkë me qepët e grira hollë dhe lëreni të gatuhen në zjarr mesatar për 4-5 minuta.

Pas kësaj shtoni hudhrën, specat jeshil të cilët po ashtu duhet të jenë të prerë hollë dhe lërini të gatuhen për 8-10 minuta derisa të zbuten.

Përzieni derisa të gjithë përbërësit të fillojnë të skuqen dhe shtoni pipër të zi, kripë dhe spec djegës të bluar.

Në fund shtoni 500 gr domate të qëruara të cilat duhet t’i shtypni me duar ose salcë domatesh.

Lëreni tenxheren në zjarr për 15 minuta. derisa të gjithë përbërësit të jenë zbutur dhe të jenë bashkuar me njëri tjetrin.

Nëse e dëshironi më të ujshme gjellën tuaj mund të shtoni edhe më shumë domate dhe ta lini gjellën të ziejë edhe pak.

Për ta shërbyer hidheni në një pjatancë dhe shoqërojeni me bukë të thekur./AgroWeb.org