Ushqehuni Shëndetshëm – Ku te Gjeni Receta Të Lehta me Pak Karbohidrate në Zonën e Ish Bllokut

785 0

Për të gjithë ata që gatuajnë çdo ditë, dilema se çfarë duhet të përgatisni vaktin apo ditën pasardhëse me siguri është e shpeshtë.

Jo vetëm për shkak të kombinimit të shijeve, por të krijimit të pjatave të shëndetshme që i dhurojnë vlera organizmit.

Duhet të zgjidhni përbërësit e duhur, temperaturat e duhura dhe enët e përshtatshme për ta arritur këtë.

E ndonëse procesi i të gatuarit shëndetshëm mund të duket i vështirë, ai i të ushqyerit në këtë mënyrë është vërtetë i lehtë.

Këtë mënyrë jetese mund ta praktikoni më së miri nëse i besoni profesionistëve.

Në këtë artikull AgroWeb ju sugjeron receta të shëndetshme të përgatitura nga shefa profesionistë të kushinës vegane dhe vegjetariane në vendin më të ri ne zonën e ish bllokut.

Çfarë sugjerojmë?

Nëse ju përqejnë ushqimet e lehta që nuk j’ua rëndojnë shumë stomakun apo doni të kujdeseni për peshën, fokusohuni tek salltat.

Zgjidhni sallata të pasura me përbërës natyralë e të pasur në fibra, minerale e vitamina.

Mësoni katër receta të shëndetshme të tyre përgatitur çdo sitë të freskëta nga chef Mimoza Balla vetëm në Gourmania Premium Shop & Bakery

1.Sallata për tretje të mirë

Sallata me bollgur, qepë të njoma, majdanoz, kastravec, domate të vogla, limon, vaj ulliri, kripë dhe piper për shije. Është përfekte nëse doni të konsumoni diçka të lehtë që tretet shpejt

2. Proteina dhe yndyrna të shëndetshme

Sallata me kinoa të bardhë, spinaq, avokado, kastravec, domate të vogla dhe qepë të njomë është e pasur e yndyrna bimore dhe proteina. Të domosdoshme për organizmin, trurin dhe muskujt.

3. Më shumë antioksidantë

Një sallatë e vaçantë me oriz të zi Venere nga Riso Scotti, domate të vogla, ullinjt të zi, mocarela e freskët dhe borzilok. Kjo sallatë ka një nivel të lartë antioksidantësh dhe fibrash që ndihmojnë të gjithë procesin tuaj të tretjes.

4. Sallata me makarona

Për të qenë të ngopur sa më gjatë dhe për një shije të mrekullueshme gjatë vakteve tuaja jashtë shtëpisë zgjidhni sallatën em akarona. Ajo përmban Makarona Italiane Premium Garofarolo, kastravec, qepë, spinaq, domate, ullinj, djathë, majdanoz, vaj . uthill dhe erëza të tjera.

Po brumërat dhe ëmbëlsirat?

Në sektorin e ushqimeve të shëndetshme nuk kanë pse përjashtohen as brumërat apo ëmbëlsirat, nëse i konsumoni të gatuara siç duhet.

Shefat e kuzhinës përgatisin çdo ditë në Gourmania fokaçe integrale të shoqëruar me domate dhe ullinj apo proshutë dhe djathë.

Brumi është integral me produkte të marra direkt nga raftet e dyqanit Gourmania ku tregtohen marka ndërkombëtare të cilësisë së parë.

Po ashtu mund të gjeni sanduiçë me bukë të freskët nga furra apo tiramisu të shëndetshme me tërshërë e fara chia.

E nëse po kërkoni një ëmbëlsirë që nuk ju shëndosh, zgjidhni Pudingun Chia KETO i cili ju dhuron shije dhe ju ndihmon në djegien e yndyrnave.

Ku mund t’i shijoni?

Në Gourmania, pranë rrugës Abdyl Frashëri në krah të Presidencës.

Konsumoni çdo ditë një vakt të shëndetshëm në mes të Tiranës me çmimet me të leverdishme në treg.

Gourmania ofron një ndërthurje mes një marketi të vogël, furrës së bukës dhe një restoranti ku mund të shijoni të freskëta të gjithë specialitetet që ju përmendëm më sipër.

Një vend perefekt për çdo person që punon në këtë zonë dhe dëshiron të konsumojë çdo ditë diçka të freskët./AgroWeb.org