nga AgroWeb më 27 Dhjetor, 2018

Mjalti i Gështenjës – Pse Duhet Ta Përdorni Kundër Plakjes

Pema e gështenjës i përket të njëjtës familje ku bëjnë pjesë ahu dhe lisi. Për mijëra vite me rradhë, gështenja ka qenë një burim kryesor ushqimi për zonat malore të Mesdheut ku drithërat nuk rriteshin dot. Gështenja e ëmbël (Castanea sativa) që përdoret kryesisht për mjaltin rritet me bollëk jo vetëm në Evropë, por sidomos […]

nga AgroWeb më 27 Dhjetor, 2018

Çfarë i Ndodh Organizmit Kur Hani Gështenja të Pjekura

Gështenjat janë ndër më të mirat e sezonit. Të pjekura apo të ziera, aroma e tyre është e parezistueshme, posaçërisht në këto ditë vjeshte. Për të mësuar më shumë mbi vlerat e gështenjave dhe se çfarë i ndodh organizmit tuaj nëse konsumoni gështenja, lexoni më poshtë vlerat e listuara nga AgroWeb.org. Një grusht gështenjash në […]

nga AgroWeb më 23 Nëntor, 2018

Gështenjat e Pjekura – Vlerat dhe Mënyrat e Shijshme të Përgatitjes në Shtëpi

Jemi në stinën e gështenjave. Të pjekura apo të ziera, aroma e tyre është e parezistueshme, posaçërisht në këto ditë vjeshte. Për të mësuar më tepër mbi mënyrat ideale për pjekjen e gështenjave, AgroWeb.org ju fton të shikoni shumë shkurt videon në fund të tekstit. Gështenjat janë burim i pasur i vitaminës C, kalciumit dhe […]

nga AgroWeb më 22 Dhjetor, 2017

Gështenja me Qumësht – Receta e Ngrohtë Dimërore

Gështenjat janë të pasura me vitaminë C, kalçium, fosfor, hekur, kalium dhe shumë minerale të tjera. Duke qenë se janë kaq të pasura në vlera, gështenjat rekomandohen për momentet kur ndiheni të lodhur dhe të plogësht. Kur janë të pjekura, gështenjat ofrojnë sasi të mëdha proteinash, yndyrnash dhe vitamine E. Vlerat ushqimore të gështenjës Sipas […]

nga AgroWeb më 13 Dhjetor, 2017

Gështenja në Furrë me Mjaltë dhe Arra

Receta me gështenja e arra të pjekura me mjaltë është e duhura për t’u shijuar darkave kur mbështillemi në të ngrohtin e shtëpisë ndërsa jashtë bën ftohtë. Kur është ftohtë ënda na e ka gjithmonë për të ngrënë diçka të mirë, të shijshme që të ngroh shpirtin, trupin e mendjen. Gështenjat, arrat dhe mjalti, më […]

nga AgroWeb më 23 Nëntor, 2017

Njeriu i Gështenjave – Italia e Marrosur Pas Shqiptareve

Në Shën Vlash të Durrësit, fshatin me shtëpitë e renditura sup më sup dhe aromën karakteristike të pemëve frutore dhe drurëve që digjen nëpër oxhaqe, takojmë Ardian Çitozin, i cili prej 8 vjetësh eksporton gështenja në Itali. ”Eshtë biznes i mirë, por do të zgjasë pak nëse nuk e trajtojmë mirë gështenjën dhe nëse nuk […]

nga AgroWeb më 17 Nëntor, 2017

Reçel me Gështenja, Ndijesia e Veçantë Shqiptare

Reçel me gështenja, kremoz me ëmbëlsi unike, i plotë në shije dhe me aromë të freskët. Gështenjat rrëfejnë gjithnjë të mirat e stinës së vjeshtës. Ato janë shumë të dashura për konsumatorët. Gështenjat janë pjesë e pandashme e mbrëmjeve të kaluara në mal nën përkëdhelitë e zjarrit, apo me familjen në shtëpi duke ndarë kujtime apo bërë […]

nga AgroWeb më 3 Tetor, 2017

Rikthimi Magjik i Gështenjave të Veriut Shqiptar

Gështenjat janë produktet më të reja e më të mirat e sezonit. Jemi pikërisht në ditët e vjeljes së gështenjave. Madje gështenjat e Veriut sapo kanë dalë në treg dhe i gjeni me një çmim prej rreth 500 lekë të reja. Por janë nga të vetmet gështenja që e justifikojnë çmimin e tyre. Gështenjat e […]