pandemia

Pandemia në Evropë, Rritje Rekord Infektimesh!

Rastet e koronavirusit arritën rekorde të reja këtë javë në Rusi dhe Gjermani, ndërkohë që Britania e Madhe planifikon që...

Mënyra të Reja për Zbutjen e Pasojave të Pandemisë tek Trashëgimia Kulturore

Pandemia e koronavirusit ka bllokuar vizitat në shumë objekte të trashëgimisë kulturore në Shqipëri dhe ka pezulluar gërmimet arkeologjike. Ekspertë...

Agroturizmi, si u kthye një histori suksesi në luftë me pandeminë

Natyra ishte kura e shqiptarëve këtë verë, pas muajve të izolimit dhe rrjetet sociale u mbushën me “bloger” që postonin...

OBSH: ‘Lodhja Pandemike’ Kërcënon Evropën

Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëroi se “lodhja pandemike” po kërcënon aftësinë e Europës për të ndaluar përhapjen e koronavirusit. Drejtori...

Nëntë Mitet mbi Covid-19, që Vështirë se do Zhduken Ndonjëherë

Ndërsa bota vazhdon të përballet me koronavirusin e ri, ajo po ndeshet në të njëjtën kohë edhe me një lloj...

Pajisje e Re për Testimin e Covid që Përdoret në Kushte Shtëpie

Kompania Silicon Valley ka marrë aprovimin të enjten nga qeveria amerikane për nxjerrjen në treg të një pajisjeje të re,...

Pandemia, Shumë Individë dhe Familje Pësuan Ulje Dramatike

Raporti i publikuar nga Bashkimi Europian, Eurofound (2020), “Covid-19: Përgjigjet e politikave në të gjithë Europën” përmbledh masat e marra...

Pandemia, Paralajmërimi për të Rinjtë nën Moshën 30 Vjeç

Autoritetet e shëndetësisë në kontinent po përpiqen të tërheqin vëmendjen e të rinjve nën 30 vjeç, duke i paralajmëruar se...

COVID-19 Mund t’i Japë Shtysë të Papritur Prodhimeve Organike

Një raport nga Mckinsey sugjeron që pandemia po ndikon në zakonet e ngrënies dhe mënyrën e përgjithshme të jetesës së...

A Po Vuan Nga Trauma e Pandemisë? – Ja Cilat Janë Simptomat

Psikiatrët në Shtetet e Bashkuara thonë se pandemia e COVID-19 ka të gjitha karakteristikat e një traume të fortë me...

Pandemia Ndryshon Tendencën Globale të Konsumit të Prodhimeve Bujqësore

Pandemia globale ka ndryshuar trendet e konsumit të prodhimeve bujqësore kudo në botë, por edhe në vendin tonë. Parashikimet globale...

Si Do Të Jetë Vala e Dytë e Pandemisë – Flasin Ekspertët

Po bëhen gjashtë muaj prej se në Kosovë u shfaqën rastet e para me coronavirus, kurse shqetësimi për valën e...

Ish-drejtorë të Qendrës për Kontrollin e Sëmundjeve, Kritikë për Përgjigjen ndaj Pandemisë

Pesë ish-drejtues të Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve kanë ngritur pyetjen se çfarë po bën ky institucion për...

Pandemia Rriti në Nivele Rekord Importet e Detergjentëve

Pandemia ka bërë që shqiptarët të kthejnë vëmendjen më shumë tek produktet e higjienës, detergjetët e sapunët. Të dhënat zyrtare...

Pandemia COVID-19 Ul Eksportet Made in Albania

Masat kufizuese për frenimin e përhapjes së Covid-19 kanë ndikuar negativisht në tregtinë e jashtme të Shqipërisë. Ky zhvillim konfirmohet nga...

Në Shqipëri, Covid Më Shumë Vëmendje se Sëmundjet Kronike

Në Shqipëri, veprimtarët e të drejtave të njeriut pohojnë se autoritetet shëndetësore e kanë përqëndruar gjithë vëmendjen tek trajtimi i...

Shifrat e Pandemisë Rriten, Kujdesi i Qytetarëve ndaj Covid-19 Zbehet

Në Shqipëri vazhdon të përhapet me shpejtësi epidemia COVID 19. Përditë shënohen disa vdekje dhe disa dhjetëra të infektuar të...

Në Vjeshtë. Situata Mund të Bëhet më e Rëndë për Shkak të Gripit Stinor

Familjarë të shqetësuar për fatin e të afërmve të prekur me koronavirus, me shishe uji në duar, ushqim apo pak...

Të Rinjtë e Shkujdesur ‘Ushqejnë’ Rritjen Globale të Covid-19

Zyrtarët e shëndetësisë që prej muajsh tani po luftojnë me pandeminë e koronavirusit, thonë se kanë një problem të ri:...

Mjekët e Familjes po Ndjekin mbi 1 Mijë të Prekur me Covid-19 me Simptoma të Lehta

Mjekët e familjes po ndjekin mbi 1 mijë pacientë të prekur me Covid-19, por që ndodhen në shtëpi me simptoma...

Pandemia Covid 19 Po Frenon Eksportin e Mollëve Shqiptare

Shqipëria është një ndër konsumueset më të mëdha të mollëve në Europë. Sipas statistikave të publikuara nga Ministria e Bujqësisë...