nga AgroWeb më 16 September, 2022

Përse Njerëzit Gënjejnë më Shumë Nëpërmjet Telefonit

Të gjithë gënjejnë. Nëse dikush pretendon të kundërtën, atëherë po gënjen veten. Sipas studiuesve, njerëzit thonë gënjeshtra të paktën dy herë në ditë. Fundja, gënjeshtra është art dhe ne e kemi të trashëguar brez pas brezi. Sipas universitetit të Harvardit, gënjeshtra është tepër e lehtë në krahasim me mjetet e tjera të arritjes së pushtetit. […]

nga AgroWeb më 7 July, 2021

Rihapet ferma e parë nënujore në botë

“Nemo’s Garden” është ferma e parë nënujore në botë, e cila sapo ka filluar prodhimin e frutave dhe perimeve pas një pushimi të gjatë. Struktura unike me gjashtë sera nënujore u krijua në brigjet e Nolit në Itali nga ‘Ocean Reef Group’ në vitin 2012. Projekti filloi të sillte rezultate hap pas hapi dhe u […]

nga AgroWeb më 22 June, 2021

Interneti 5G Mbi Gjysmë Miliardi Abonime Deri në Fund të Vitit

Deri në fund të vitit 2021, abonimet e internetit 5G në të gjithë botën të jenë mbi 580 milionë, me një milion pajtime të reja në ditë.  Kina, Amerika e Veriut dhe shtetet arabe janë të parët në numrin e pajtimtarëve, ndërsa Europa ka filluar më ngadalë. “5G do të bëhet gjenerata më e shpejtë […]

nga AgroWeb më 11 June, 2021

“Like” Në, Facebook dhe Instagram Vijnë me Një Opsion të Ri

Pas dy viteve testimi, Facebook po paraqet një mundësi të re fshehjen ose jo të pëlqimeve në platformën Facebook dhe Instagram. Që prej vitit 2019 kompania ka vendosur te fshijë numrin e likeve nga postet në mediat sociale. Kompania shpjegon se shumë përdorues “vuajnë” kur kanë një numër të vogël pëlqimesh dhe si pasojë ndihen […]

nga AgroWeb më 26 November, 2020

Revolucion Në Informimin e Konsumatorit Për Origjinën e Prodhimit

Ju shkoni në treg dhe pyesni se nga vijnë domatet, mollët apo produktet e tjera që doni të blini. Për qumështin “Lufra”, me paketimin e ri, nuk keni nevojë të pyesni. Teknologjia ju ndihmon të shikoni edhe në video fermën që ka prodhuar qumështin që ju po konsumoni. Është shumë e thjeshtë: Nga telefoni juaj, […]

nga AgroWeb më 24 November, 2020

AgroWeb Nominohet në Samitin Global: Portali më Inovativ në Shqipëri për Shëndetin

Samiti Global i Ndarjes së Çmimeve (WSA 2020) ka shpallur portalin AgroWeb.org si fitues kombëtar i përfaqësimit të Shqipërisë për kategorinë “Zgjidhja më e Mirë Novative e Informimit për Shëndet dhe Mirëqenie”. Konkursi botëror i WSA shtrihet çdo vit në 184 vende të botës nga Finlanda në Indonezi, Shqipëri e Kanada, të cilat garojnë me […]

nga AgroWeb më 17 September, 2020

Trendi i rradhës në Internet – Çfarë Është Aplikacioni TikTok?

Diçka po zien në botën e internetit. Bëhet fjalë për aplikacionin TikTok që po shkarkohet dhe përdoret me ritme të shpejta në mbarë botën, nga fëmijë e të rritur, duke ngjallur shqetësime për një mjedis toksik në botën e internetit. Pavarësisht përdorimit masiv, ka shumë njerëz që po t’i pyesësh se çfarë është TikTok-u, nuk […]

nga AgroWeb më 9 March, 2020

Mos e Prekni Fytyrën – Website që Ju Bërtet të Mbani Mikrobet Larg

Me gjithë situatën e krijuar nga koronaviursi në të gjithë botën, higjena është kushti parësor për të ruajtur veten. Me siguri dhe juve ju ka rënë rasti që të përballeni me të gjitha paralajmërimet dhe masat e marra për COVID-19. Një ndër to është të mos prekni në asnjë mënyrë fytyrën me duar të pa […]

nga AgroWeb më 17 February, 2020

2 Miliardë Përdorues, Whatsapp Kalon Të Gjitha Pritshmëritë

Platforma e bashkëbisedimit Whatsapp e cila zotërohet nga Facebook, arriti të regjistrojë plot 2 miliardë përdorues të mërkurën e shkuar. Kësisoj, ajo u bë platforma e dytë sociale që arrin këtë rekord. Platforma e parë është padyshim Facebook. Në qershor të vitit 2017, platforma arriti plot 2.5 miliardë përdorues. Vetë Facebook u lejon përdoruesve të […]

nga AgroWeb më 7 February, 2020

Të Rejat që Duhet të Dini për Aplikacionin e Facebook, Messenger

Aplikacioni Messenger i Facebook-ut po transformohet në një platformë gjithëpërfshirëse plot me risi për përdoruesit e tij. Sipas ekspertëve të AgroWeb.org, kjo platformë përdoret nga rreth 1.3 miliardë njerëz çdo muaj. Pavarësisht numrit të lartë të përdoruesve, akoma besohet se potenciali i plotë i platformës është pjesërisht i shfrytëzueshëm. Që në momentin e prezantimit të […]

nga AgroWeb më 5 February, 2020

Ngjarjet Më të Rëndësishme të Vitit – Çfarë të Prisni Nga 2020

Ngjarjet më të rëndëishme të vitit janë ato që shënohen me të kuqe në kalendar dhe e gjitha bota me zor i pret. Ndonëse disa prej tyre janë të njohura e të përsëritura si festime apo ngjarje të ndryshme, çdo vit i ri rezervon edhe surpriza të tjera. 2020 ka vetëm një muaj që ka […]