nga AgroWeb më 14 Janar, 2021

Nga Siguria, Rezultatet Dhe Efektet Anësore – 8 Faktet Që Duhet Të Dini Për Vaksinat

Si janë të përbëra vaksinat antiCovid? Ato kanë përbërje të ndryshme. Vaksinat Pfizer-BioNTech dhe Moderna janë vaksina me ARN mesazhere. AstraZeneca përdor metodën e vektorit viral. ARN mesazhere është një sekuencë bazash gjenetike të sintetizuara në laborator. Duke qenë një molekulë e paqëndrueshme, sekuenca e ARN kapsulohet në një nano-grimcë yndyre. Duhet të ruhet në […]

nga AgroWeb më 12 Janar, 2021

OBSH paralajmëron rrezik më të lartë të mutacioni, Pfizer efektive edhe për të

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka bërë me dije se variant i ri i coronavirusit i shfaqur fillimisht në Mbretërinë e Bashkuar është përhapur në 22 vende evropiane. Ky mutacion i quajtur B117 është më i transmetueshëm dhe shfaq një kërcënim më të madh, sidomos në një moment kur Evropa ka filluar vaksinimin masiv të popullsisë. […]

nga AgroWeb më 11 Janar, 2021

Sot Nis Vaksinimi Ndaj COVID-19 Në Shqipëri

Vaksinimi në Shqipëri do të fillojë më shpejt se çfarë ishte parashikuar, teksa të parët që do marrin prodhimin e Pfizer/BioNTech janë mjekët, më pas të moshuarit. Shqipëria ka marrë dozat e para, të cilat janë në masën 10 mijë e 750, disa prej të cilave do i jepen Kosovës. Po ashtu edhe Greqi ka […]

nga AgroWeb më 6 Janar, 2021

Flasin Ekspertët – Strategjia e Vaksinimit Që Do Të Ndiqet Në Shqipëri

Ish-ministri i Shëndetësisë, Gjergji Koja reagoi në Open në Top Channel se cilët janë grupet e para të cilat do të vaksinohen.  Ai tha se të parët do të vaksinohen punonjësit e shëndetit, më pas arsimatërt, punonjësit e policisë, personat mbi 75 dhe ata që janë të sëmurë kronikë, e më pas pjesa e mbetur […]

nga AgroWeb më 6 Janar, 2021

Javën e Tretë Të Janarit Nis Vaksinimi Kundër COVID – Procedura Si Do Të Kryhet

Kryeministri Edi Rama dhe ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu kanë inspektuar nga afër krijimin e kushteve për nisjen e vaksinimit kundër COVID-19 në stadiumin “Air Albania”. Gjatë inspektimit, znj. Manastirliu tha se vaksinimi do të nisë fillimisht për mjekët dhe infermierët. Të parët që do të marrin injeksionin kundër coronavirus do të jenë mjekët e […]

nga AgroWeb më 28 Dhjetor, 2020

Kur vjen vaksina në Shqipëri? – Mira Rakacolli Jep Lajmin Optimist

Një harta e The Economist tregon se vaksina do vijë në vendin tonë në prill 2022.  Por Mira Rakacolli, kreu i komitetit teknik të ekspertëve tha në Open se vaksina do të vijë në Shqipëri në fillim të viti 2021. “Kjo hartë është bërë mbi bazë parashikimesh. Nuk e di kush ka qenë burimi informacioneve […]

nga AgroWeb më 23 Dhjetor, 2020

OBSH: Nuk Parashikojmë Që Vendet Të Kenë Vaksinim Të Detyrueshëm

Organizata Botërore e Shëndetësisë nuk parashikon që vendet do të futin vaksinimin e detyrueshëm kundër COVID-19, tha sot zyrtarja e kësaj organizate Kate O’Brien. “Unë nuk mendoj se ne parashikojmë që ndonjë vend të ketë vaksinim të detyrueshëm,” tha O’Brien, drejtoreshë e OBSH-së për vaksinat e imunizimit dhe produkteve biologjike, në një konferencë shtypi. “Ndoshta […]

nga AgroWeb më 17 Dhjetor, 2020

Shqipëria Në Mesin e Vendeve që Kanë Marrëveshje me COVAX

Shqipëria është në grupin e vendeve që ka firmosur me COVAX, një nismë ndërkombëtare që synon të bashkojë burimet midis kombeve të pasura dhe të varfra, për të siguruar një qasje më të barabartë të vaksinave në të gjithë botën, por shpërndarja reale e vaksinave do të lërë pas vendet me të ardhura të ulëta […]

nga AgroWeb më 10 Dhjetor, 2020

VOA: Rriten shpresat për shpërndarje të shpejtë globale të vaksinave

Një vaksinë për Covid-19 e prodhuar nga Universiteti britanik i Oksfordit dhe firma farmaceutike AstraZeneca ka treguar rezultate të mira në provat e hershme klinike. Siç e shpjegon korrespondenti i Zërit të Amerikës, Henry Ridgwell, vaksina është e përshtatshme për shpërndarje të shpejtë në të gjithë globin. Analizat paraprake të provave me 20 mijë vullnetarë […]

nga AgroWeb më 24 Nëntor, 2020

OBSH: Deri në Mars të 2021-ës Mund të Kemi Vaksinën Kundër COVID-19

Një vaksinë kundër COVID-19 mund të jetë në dispozicion deri në mars të vitit 2021, gjë që së bashku me përparimet e tjera mund të ndryshojë thelbësisht rrjedhën e pandemisë, tha të hënën një zyrtar i lartë i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH). Bruce Aylward i tha asamblesë vjetore ministrore të OBSH-së se rezultatet e […]

nga AgroWeb më 24 Shtator, 2020

Vaksina Kundër Gripit – Ta Bëj, apo Mos ta Bëj?

Jemi në dimër, stinën më të ftohtë të vitit, dhe mbi të gjitha në stinën e infeksioneve virale dhe të ftohtit. Shqipëria gjatë këtyre muajve preket nga epidemi, apo periudha me intensitet të lartë gripi. Në faqen zyrtare të Institutit të Shëndetit Publik, jepen informacione të përditësuara ne lidhje me situatën dhe sigurisht edhe këshilla […]

nga AgroWeb më 22 Shtator, 2020

Mjekja e Shëndetit Publik Për AgroWeb: Muajt Kur Duhet të Bëni Vaksinën e Gripit Sezonal

Me nisjen e stinës së vjeshtës një nga problemet e tjera shqetësuese në lidhje me shëndetin është gripi sezonal. Këtë vit situata mund të jetë pak më e vështirë duke marrë parasysh se gjendemi ende në rrjedhën e pandemisë së COVID-19. Gripi, edhe pse shumë e konsiderojnë diçka kalimtare, në të vërtetë është shumë infektues. […]

nga AgroWeb më 8 Shtator, 2020

Vaksina Kundër Covid 19 Fillimisht Nuk Do Shpërndahet Për Të Gjithë

Instituti gjerman i Epidemiologjisë pret që deri në fillim të vitit 2021 të jenë në dispozicion një a më shumë vaksina kundër Covid-19. Sidoqoftë këto fillimisht nuk do të jenë të mjaftueshme për të gjithë popullsinë. Sipas njohurive të tanishme pritet “që nga fillimi i vitit të ardhshëm në Bashkimin Europian do të aprovohen një […]

nga AgroWeb më 10 Gusht, 2020

OBSH: Situatën Duhet ta Kthejmë Në Kontroll Edhe Pa Vaksinat

Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëroi të hënën se mund të mos ketë kurrë një vaksinë efektive për COVID-19, dhe se rruga drejt normalitetit do të jetë e gjatë. Më shumë se 18 milionë njerëz në mbarë botën raportohet se janë infektuar me COVID-19, dhe 688.080 kanë vdekur, sipas një raporti të agjencisë “Reuters”. Drejtori i […]

nga AgroWeb më 25 Korrik, 2020

Pacientët me COVID-19 Tregojnë Për Efektet Anësore të Sëmundjes

Në fillim të pandemisë mjekët besonin se coronavirus shkaktonte vetëm sëmundje të mushkërive, por tanimë disa pacientë sikundër Peter në Danimarkë pas shërimit po vuajnë nga efektet anësore të sëmundjes. “Nivelet  infeksionit në trupin tim janë shumë të larta. Unë u diagnostikova me mpiksje gjaku, mpiksje më të vogla gjaku në të dyja mushkëritë. Dhe […]

nga AgroWeb më 25 Korrik, 2020

Vaksina e Oksfordit Kundër Koronavirusit Jep Rezultate Me Sistemin Imunitar

Një vaksinë kundër koronavirusit, e zhvilluar nga Universiteti i Oksfordit, duket se është e padëmshme dhe se e trajnon sistemin imunitar.  Testimi i saj, i cili ka përfshirë rreth 1,077 njerëz, ka treguar se pas injektimit, në trupat e tyre janë krijuar antitrupa dhe qeliza të bardha të gjakut që mund ta luftojnë koronavirusin. Gjetjet […]

nga AgroWeb më 11 Maj, 2020

Kur Mund Të Ndihemi Plotësisht Të Sigurtë Jashtë Shtëpisë?

Interneti gëlon nga informacione konfliktuale që jo pak herë shkaktojnë konfuzion tek lexuesit të cilët mezi presin të dinë kur mund të ndihen të sigurtë jashtë shtëpisë. Ekspertët amerikanë shpjegojnë shkoqur dhe shumë thjeshtë kur do të rikthehet normaliteti. Kur Të Dalë Vaksina Siguria do të rikthehet plotësisht kur e gjithë popullësia e globit të […]

nga AgroWeb më 6 Maj, 2020

Fillon Testimi i Vaksinës Kundër COVID-19 Në SHBA

Studiuesit në New York University Grossman School of Medicine dheUniversity of Maryland School of Medicine in Baltimore lajmëruan të martën në mbrëmje se kanë nisur testimin fillestar të vaksinës së parë nga katër syresh të ofruara nga kompanitë farmaceutike Pfizer e Amerikës dhe BioNTech i Gjermanisë. Të dy prodhuesit konfirmuan nisjen e eksperimentit dhe thanë […]

nga AgroWeb më 5 Maj, 2020

A Është e Vërtetë që një Vaksinë Kundër COVID-19 do Shpërndahet nga Ajri

Nëse të ka rastisur të dalësh rrugëve këto ditët e fundit, mund të të ketë zënë veshi një lajm që po qarkullon në vend sipas të cilit, Izraeli po prodhon masivisht vaksinën kundër COVID-19  dhe do ta shpërndajë nga ajri nëpër të gjithë botën. Ky është pretendimi që ekspertë  e kanë dëgjuar jo më pak […]

nga AgroWeb më 30 Prill, 2020

A Po Përparon Shkenca Në Trajtimet Shtesë Kundër COVID-19?

Vaksina kundër COVID-19 kërkon 12-18 muaj të krijohet e gjatë kësaj kohe, shkencëtarët po punojnë fort për të zbuluar trajtimet më të mira shtesë kundër këtij virusi, specifikat e të cilave i gjeni duke lexuar më poshtë në këtë artikull të AgroWeb.org Hidroksilklorina Në mars të këtij viti, presidenti Donald Trump përmendi një ilaç që […]