nga AgroWeb më 17 February, 2021

COVID-19 – Mënyrat Për Të Qenë Të Sigurt Kur Frekuentoni Një Restorant

Pas muajsh izolimi është e kuptueshme nëse doni të dilni dhe të shoqëroheni. Sigurisht që do të ishte më e sigurt nëse të gjithë do të qëndronim në karantinë të rreptë për një kohë të pacaktuar, por ne jemi qënie sociale dhe të qenit vetëm nuk është diçka e mirë për shëndetin tonë emocional dhe […]

nga AgroWeb më 8 February, 2021

Kur do të marrë fund pandemia në Shqipëri? – Flasin Ekspertët

Leonard Solis, mjek dhe ish-ministër i Shëndetësisë thotë se në mars mund të kemi një lehtësim të situatës së pandemisë pasi me rritjen e temperaturave njerëzit më shumë do të qëndrojnë në hapësira të hapura. Por nga ana tjetër ai theksoi se aktualisht infektimet janë në rritje dhe ndaj bëri thirrje që të tregohet kujdes […]

nga AgroWeb më 8 February, 2021

Mjeku Balliu Sqaron Efektet e Mutacionit Britanik – Faktet e Reja

Në një intervistë për Euronews Albania, mjeku Gazmir Balliu i cili punon në Mbretërinë e Bashkuar tregoi se numri i të prekurve atje dhe i atyre që kanë humbur jetën në luftë me COVID-19 sa vjen e rritet. “Kundër kësaj pandemie ne jemi aq të fortë sa do jetë dhe hallka e zinxhirit të vaksinimit. […]

nga AgroWeb më 4 February, 2021

Infektimi nga Covid-19 – Përse Është E Rëndësishme Të Mbroni Sytë

Për të qenë plotësisht të mbrojtur nga infektimi i virusit Covid-19 sigurisht që edhe mbrojtja e syve është e rëndësishme. Duke qenë se është një ‘sipërfaqe mukoze’, sytë janë një tjetër mënyrë e marrjes së virusit përveç hundës dhe gojës. Një këshillë kjo që Qendra e Kontrollit e Parandalimit të Sëmundjeve e sugjeron edhe për […]

nga AgroWeb më 27 November, 2020

Zbulohen Arsyet Përse Trupat e Fëmijëve Krijojnë Antitrupa të Ndryshëm Kur Sëmuren Me COVID-19.

Një studim i publikuar me 5 nëntor në revistën Nature Immunology, të cilit i referohet AgroWeb.org, ka zbuluar fakte interesante mbi dallimet në mënyrën se si organizmi e të rriturve dhe të vegjëlve reagon kundër koronavirusit SARS-CoV-2. Deri më tani, në pjesën dërrmuese të rasteve, fëmijët e sëmurë me virus janë ose asimptomatikë ose me […]

nga AgroWeb më 2 November, 2020

Virusi ka Pësuar Mutacion, Drejtori i Spitalit Covid 2: Maska, Sakrificë për të Shpëtuar Jetë

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastiliu në nje videomesazh ka publikuar mesazhin e doktor Perlat Kapisyzit, sipas të cilit virusi ka pësuar mutacion gjenetik duke e bërë me aftësi më ngjitëse.  “Virusi Sars-Cov2 ka pësuar mutacion gjenetik ku një nga më të rëndësishmit është D614G. Ky mutacion e ka bërë virusin me aftësi më ngjitëse, duke […]

nga AgroWeb më 23 September, 2020

Ashpërsia e Infeksionit Me COVID-19 Varet Nga Doza e Virusit

Gjithnjë e më shumë ekspertët po fokusohen në zbulimin e sasisë apo dozës së virusit SARS-CoV-2,që mjafton për të sëmurur njeriun. Sipas ekspertëve, doza fillestare e virusit dhe sasia e tij që gjendet tek një individ mund të përkeqësojë ashpërsinë e sëmundjes së shkaktuar prej COVID-19. Ata sqarojnë se sa më e lartë të jetë […]

nga AgroWeb më 3 August, 2020

Kosova Pranë Trajtimit me Plazmë Gjaku Për të Prekurit me COVID-19

Pacientët e prekur me COVID-19 së shpejti do të mund të nisin të trajtohen me plazmën e atyre që tashmë e kanë kaluar këtë sëmundje. Infektologët në Klinikën Infektive thonë se në mungesë të një bari efektiv deri më tani edhe Kosova, si shumë shtete, është duke shqyrtuar edhe këtë mundësi të trajtimit të pacientëve. […]

nga AgroWeb më 28 July, 2020

Paralajmërimi i OBSH-së: Masat Shtesë të Padiskutueshme, Mbyllja Mbetet Zgjidhja Finale

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka paralajmëruar se situata që po ndodh në vendet e Amerikës së Jugut dhe asaj Veriore, përfshirë Shtetet e Bashkuara, është një tregues i qartë se çfarë e pret botën në muajt në vijim. “Të presësh që ne do ta shkatërrojmë këtë virus brenda pak muajve, nuk është realiste,” tha Majk […]

nga AgroWeb më 14 July, 2020

Ekspertët Zbulojnë Gjurmë të Një Virusi të Ri – A Rrezikohemi Nga Pandemia e Radhës?

Gjurmë të një lloji të  ri virusi, i njohur ndryshe si virusi G4 janë zbuluar tek derrat në Kinë. Ky virus mund të ketë potencialin për tu kthyer në pandemi. Ky virusi është një variant tjetër i gripit të derrit dhe deri më tani nuk transmetohet tek njeriu. Megjithatë, ekspertët thonë se ai ka të […]

nga AgroWeb më 10 April, 2020

COVID-19, Izolim Një Javor i Nevojshëm Edhe Pas Rikuperimit

Numri i të shëruarve nga infeksioni i COVID-19 në vendin tonë dhe në botë po rritet dita ditës. Ditën e enjte, numri i personave të shëruar prej COVID-19 në vendin tonë arriti në 165 persona. Megjithatë, një studim i fundit të cilit i referohet AgroWeb.org, thotë se njerëzit që rikuperohen nga COVID-19,  mund të infektojnë […]

nga AgroWeb më 20 March, 2020

Koronavirusi, Gjika Për AgroWeb: Si Të Qetësojmë Ankthin e Fëmijëve

Koronavirusi është një pandemi shumë misterioze por në të njëjtën kohë e frikshme, veçanërisht për të vegjëlit. Barra më e rëndë në shpjegimin e situatë i takon prindit, i cili duhet të ketë shumë vetë kontroll për të shmangur ankthin në komunikimin me fëmijët. Pikërisht për t’u ardhur në ndihmë të rriturve dhe fëmijëve në […]

nga AgroWeb më 9 March, 2020

Dy Raste me Koronavirus – Rama Jep Urdhrin: Mbyllen Shkollat Për Dy Javë

Ministria e Shëndetësisë në një njoftim zyrtar pak pas mesnate, konfirmoi dy rastet e para me koronavirusin e ri COVID-19 në vendin tonë. Lidhur me këtë qeveria po zhvillon një mbledhje të jazhtëzakonshme, ku kryeministri Edi Rama tha se në vazhdën e masave u vendos që shkollat të mbyllen për dy javë. “Masat e sotme […]

nga AgroWeb më 14 January, 2020

A Po Përhapet Epidemia e Meningjitit në Shqipëri? – Reagon Ministria

Përhapja e lajmit se në Shqipëri po qarkullon një epidemi e rrezikshme shoqëruar me viktima ka përhapur panik tek qytetarët. Bëhet fjalë për virusin Meningococcemia, për të cilin deri tani zyrtarisht është konfirmuar vetëm një viktimë. Në lidhje me këtë situatë, ka reaguar Zëvendësministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli. Ajo ka folur për situatën ku ndodhet […]