nga AgroWeb më 27 December, 2021

Truri, një nga shënjestrat kryesore të virusit SarsCov2

Edhe pse në fazën e parë të sëmundjes dhe gjatë një shtrimi të mundshëm në spital, simptomat nga COVID-19 janë, në fakt, kryesisht respiratore dhe metabolike, pasi kalohet faza akute, pasojat janë kryesisht neurologjike, sipas të dhënave të një studimi “COVID Next”, i botuar në revistën Neurological Sciences. Këto të dhëna i shtohen kërkimeve të […]

nga AgroWeb më 26 July, 2021

Shqipëri, konfirmohet prania e variantit Delta

Në Shqipëri autoritetet e shëndetësisë njoftuan sot se është konfirmuar edhe në Shqipëri, prania e variantit Delta, të koronavirusit Pak javë më parë Ministria e Shëndetësisë bëri të ditur se në rastet e reja me koronavirus, ishin vënë re sinjale të pazakonta në mostrat e analizuara. Ato u dërguan në laboratorë të specializuar në Gjermani, […]

nga AgroWeb më 18 June, 2021

Eksperti I Epidemiologjisë: COVID-19 Mund Të Mos Zhduket Si Virus

Nuk ka gjasa që COVID-19 të çrrënjoset, por ai mund të bëhet një sëmundje tjetër e kontrollueshme, i tha një ekspert Euronews. Profesori Roland Kao, kryetar i Epidemiologjisë Veterinare dhe Shkencës së të Dhënave në Universitetin e Edinburgut, i tha Euronews se “ka sigurisht një mundësi që bota të mos shpëtojë kurrë nga COVID-19, por […]

nga AgroWeb më 25 May, 2021

Shefi i Urgjencave Kombëtare:Fundi i Covid do jetë pranverën e ardhshme

Skënder Brataj, Shefi i Urgjencave Kombëtare dhe anëtari i Komitetit të Ekspertëve, u shpreh optimist se pranvera e ardhshme do të shënojë edhe fundin e pandemisë nga koronavirusi në vendin tonë. “Pranvera e ardhshme do jetë fundi i Covid, jam optimist se në fund të këtij viti do të kemi një numër të lartë të […]

nga AgroWeb më 9 April, 2021

Këshillat e Virologut Gjerman: Vaksinimi Dhe Dyshimet Rreth Vaksinave

Varianti B.1.1.7 e bën virusin Corona më të rrezikshëm dhe më infektues, paralajmëron virologu i njohur gjerman, Christian Drosten. Ai thekson se vaksinimet nevojiten shumë këto kohë. Christian Drosten, virologu i njohur gjerman nga Klinika Universitare në Berlin, Charité ka shprehur keqardhje për zhvillimet e fundit që sollën pezullimin e vaksinimit me vaksinën AstraZeneca. Sipas […]

nga AgroWeb më 9 April, 2021

Studimi/ Fëmijët prodhojnë më shumë antitrupa ndaj Covid-19

Fëmijët deri në 10 vjeç prodhojnë më shumë antitrupa në përgjigje të infeksionit të koronavirusit sesa adoleshentët dhe të rriturit, tregoi një studim të hënën. Autorët e punimit, i cili u shfaq në JAMA Network Open, thanë se gjetja ndihmoi të ndriçojë pse fëmijët janë më pak të ndjeshëm ndaj Covid-19 të rëndë se të […]

nga AgroWeb më 7 April, 2021

Studimi Zbulon Elementin Që Dobëson Strukturën E Virusit

Studiuesit në Institutin e Teknologjisë në Masaçusets (MIT), SHBA, kanë kryer shumë studime mbi mënyrat se si mund të luftohet koronavirusi i ri. Në këtë kuadër, ekipi ka zbuluar së fundmi se valët me ultratinguj në frekuencat e atyre që përdoren zakonisht në skanerët e spitaleve, mund të shkaktojnë shpërbërjen e lëvozhgës dhe ganxhave të virusit. Proteina […]

nga AgroWeb më 13 March, 2021

COVID-19: Mjekët zbulojnë se ndikon edhe në sistemin tretës

COVID-19 është kryesisht një sëmundje që shkakton probleme të frymëmarrjes, por gjithashtu mund të prekë pjesë të tjera të trupit. Mjekët kanë vërtetuar se COVID-19 mund të prekë mushkëritë, zemrën, por edhe sistemin e tretjes. Sipas statistikave, 53 për qind e pacientëve me COVID-19 zhvillojnë të paktën një simptomë gastrointestinale, shkruan Times of India. Përveç kësaj, […]

nga AgroWeb më 12 March, 2021

A luan rol era në përhapjen e virusit? – Faktet nga ekspertët

“Sa më shumë erë të ketë, aq më shumë shtyhet reja e aerosoleve që nxjerr njeriu”, shpjegon fizikanti dhe studiuesi i aerosoleve Gerhard Scheuch. Nëse respektohet distanca nuk ka gjasë që të ketë efekt ngjitës të aerosoleve. Në intervistë për DW Scheuch thotë, se „vetëm përmes ngrohtësisë së trupit në atmosferë krijohet një rrymë ajri, […]

nga AgroWeb më 9 March, 2021

Sa i madh është rreziku i infektimit me koronavirus në natyrë?

Rritja e temperaturave i josh njerëzit të dalin në natyrë. Por sa gjasë ka që të infektohesh jashtë nga koronavirusi? Mundësia e infektimit në natyrë nga virusi është dukshëm shumë më e ulët se sa në mjediset e mbyllura – qoftë nga varianti fillestar apo nga mutacionet e virusit. Aerosolet në ajër luajnë një rol […]

nga AgroWeb më 3 March, 2021

COVID 19, Shqipëria mund të shohë për vaksina kineze apo ruse

Në përpjekje për të siguruar një mbrojtje masive të popullatës ndaj koronavirusit, Shqipëria mund të shohë edhe për përdorimin e vaksinave kineze apo ruse. Të paktën këtë la të kuptohej dje kryeministri Edi Rama gjatë një deklarate në Bruksel kur tha se vendi i tij po sheh përtej burimeve tashmë të dëshirueshme të vaksinave, ndërsa […]

nga AgroWeb më 25 February, 2021

Përzierja e dy antitrupave – Terapia e re kundër varianteve të COVID-19

Kompanitë farmaceutike “Eli Lilly”, “Vir Biotechnology” dhe “GlaxoSmithKline” kanë njoftuar një bashkëpunim për të vlerësuar kombinimin e dy terapive antiCOVID-19 me dy antitrupa të ndryshëm monoklonalë. Studimi është duke u zhvilluar në SHBA dhe Porto Riko. “Ky bashkëpunim unik është hera e parë që antitrupat monoklonalë nga kompani të ndryshme bashkohen për të eksploruar rezultatet […]

nga AgroWeb më 17 February, 2021

COVID-19 – Mënyrat Për Të Qenë Të Sigurt Kur Frekuentoni Një Restorant

Pas muajsh izolimi është e kuptueshme nëse doni të dilni dhe të shoqëroheni. Sigurisht që do të ishte më e sigurt nëse të gjithë do të qëndronim në karantinë të rreptë për një kohë të pacaktuar, por ne jemi qënie sociale dhe të qenit vetëm nuk është diçka e mirë për shëndetin tonë emocional dhe […]

nga AgroWeb më 8 February, 2021

Kur do të marrë fund pandemia në Shqipëri? – Flasin Ekspertët

Leonard Solis, mjek dhe ish-ministër i Shëndetësisë thotë se në mars mund të kemi një lehtësim të situatës së pandemisë pasi me rritjen e temperaturave njerëzit më shumë do të qëndrojnë në hapësira të hapura. Por nga ana tjetër ai theksoi se aktualisht infektimet janë në rritje dhe ndaj bëri thirrje që të tregohet kujdes […]

nga AgroWeb më 8 February, 2021

Mjeku Balliu Sqaron Efektet e Mutacionit Britanik – Faktet e Reja

Në një intervistë për Euronews Albania, mjeku Gazmir Balliu i cili punon në Mbretërinë e Bashkuar tregoi se numri i të prekurve atje dhe i atyre që kanë humbur jetën në luftë me COVID-19 sa vjen e rritet. “Kundër kësaj pandemie ne jemi aq të fortë sa do jetë dhe hallka e zinxhirit të vaksinimit. […]

nga AgroWeb më 4 February, 2021

Infektimi nga Covid-19 – Përse Është E Rëndësishme Të Mbroni Sytë

Për të qenë plotësisht të mbrojtur nga infektimi i virusit Covid-19 sigurisht që edhe mbrojtja e syve është e rëndësishme. Duke qenë se është një ‘sipërfaqe mukoze’, sytë janë një tjetër mënyrë e marrjes së virusit përveç hundës dhe gojës. Një këshillë kjo që Qendra e Kontrollit e Parandalimit të Sëmundjeve e sugjeron edhe për […]

nga AgroWeb më 27 November, 2020

Zbulohen Arsyet Përse Trupat e Fëmijëve Krijojnë Antitrupa të Ndryshëm Kur Sëmuren Me COVID-19.

Një studim i publikuar me 5 nëntor në revistën Nature Immunology, të cilit i referohet AgroWeb.org, ka zbuluar fakte interesante mbi dallimet në mënyrën se si organizmi e të rriturve dhe të vegjëlve reagon kundër koronavirusit SARS-CoV-2. Deri më tani, në pjesën dërrmuese të rasteve, fëmijët e sëmurë me virus janë ose asimptomatikë ose me […]

nga AgroWeb më 2 November, 2020

Virusi ka Pësuar Mutacion, Drejtori i Spitalit Covid 2: Maska, Sakrificë për të Shpëtuar Jetë

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastiliu në nje videomesazh ka publikuar mesazhin e doktor Perlat Kapisyzit, sipas të cilit virusi ka pësuar mutacion gjenetik duke e bërë me aftësi më ngjitëse.  “Virusi Sars-Cov2 ka pësuar mutacion gjenetik ku një nga më të rëndësishmit është D614G. Ky mutacion e ka bërë virusin me aftësi më ngjitëse, duke […]

nga AgroWeb më 23 September, 2020

Ashpërsia e Infeksionit Me COVID-19 Varet Nga Doza e Virusit

Gjithnjë e më shumë ekspertët po fokusohen në zbulimin e sasisë apo dozës së virusit SARS-CoV-2,që mjafton për të sëmurur njeriun. Sipas ekspertëve, doza fillestare e virusit dhe sasia e tij që gjendet tek një individ mund të përkeqësojë ashpërsinë e sëmundjes së shkaktuar prej COVID-19. Ata sqarojnë se sa më e lartë të jetë […]

nga AgroWeb më 3 August, 2020

Kosova Pranë Trajtimit me Plazmë Gjaku Për të Prekurit me COVID-19

Pacientët e prekur me COVID-19 së shpejti do të mund të nisin të trajtohen me plazmën e atyre që tashmë e kanë kaluar këtë sëmundje. Infektologët në Klinikën Infektive thonë se në mungesë të një bari efektiv deri më tani edhe Kosova, si shumë shtete, është duke shqyrtuar edhe këtë mundësi të trajtimit të pacientëve. […]