nga AgroWeb më 28 October, 2016

Fiq të thatë, Lajthi, Fistikë nga Turqia me Aflatoksinë, BE në panik

Importet e ushqimeve me aflatoksinë po shkaktojnë kaos në vendet e Bashkimit Evropian. Lista e ushqimeve të prekura nga kjo substancë toksike që arrijnë të futen në këto vende është e shumëllojshme. Shumica prej këtyre ushqimeve të rrezikshme vijnë jashtë vendeve të Bashkimit Evropian, së fundmi kryesisht nga Turqia. Në 27 Tetor 2016, pra jo […]

nga AgroWeb më 27 October, 2016

Xhenxhefili – Të Mirat e Pafundme dhe Vetitë Speciale

Xhinxheri ose xhenxhefili konsiderohet si një prej bimëve më të shijshme dhe më të shëndetshme të planetit, vlerat e të cilit shkojnë përtej një stine të vetme, por shtrihen përgjatë gjithë vitit. Xhenxhefili është një antioksidant i fuqishëm që pastron trupin nga helmet. Sipas kërkimeve të AgroWeb.org, ai bën një punë të mrekullueshme në kurimin […]

nga AgroWeb më 27 October, 2016

Plani për rritjen e çmimit të ujit

Pritet rritje e çmimit të ujit të pijshëm. Dhe ujë të pijshëm, shoqëritë e ujësjellësit konsiderojnë ujin që i vjen çdo shqiptari në rubinetat e shtëpive. Sado absurde mund të tingëllojë, në faturat që paguan gjithsecili, uji i rubinetit shkruhet pikërisht: ujë i pijshëm. Në raportin e fundit të performancës prezantuar pak ditë më parë, […]

nga AgroWeb më 26 October, 2016

Parlamenti Voton Ligjin për Prodhimin Bio

Është diskutuar në komisionet parlamentare dhe pritet të miratohet në parlament, ligji i shumëpritur për prodhimin biologjik (bio) në përputhje me legjislacionin e Bashkimit Evropian. Shumë prej nesh mund të mendojnë së produktet bio janë thjesht produkte natyrale, të rritura në ferma dhe pa ndërhyrje kimike. Kjo është vetëm një pjesë e së vertëtes. Që […]

nga AgroWeb më 25 October, 2016

Koncert Masiv Proteste | Mos ma prek Valbonën | 29 Tetor, Lugina e Valbonës

Dy këngëtare shumë të mirënjohura të xhazit Eda Zari së bashku me Elina Dunin do të këndojnë për të ndaluar shkatërrimin e Valbonës. Artistet e kanë quajtur një maratonë artistike në kundërshtim të ndërtimit të HEC-eve në lumin e Valbonës dhe në kundërshtim të ligjit për importin e plehrave; Në mbrojtje të TOKËS, të UJIT, […]

nga AgroWeb më 25 October, 2016

Aflatoksinë tek fiqtë e thatë nga Turqia dhe pesticide tek mollët e Polonisë

Autoritetet doganore të Suedisë kanë bllokuar, në 24 Tetor 2016, një ngarkesë nga Turqia me fiq të thatë të kontaminuar me aflatoksinë. Suedia ka ndezur alarmin e kuq tek të gjithë vendet anëtare të Bashkimit Evropian. Qendra e Komisionit Evropian për Alarmin Doganor ka njoftuar të gjitha pikat doganore të vendeve anëtare se autoritetet Suedeze […]

nga AgroWeb më 21 October, 2016

Produktet Natyrale Me Vlera Ideale për Imunitetin

Mjekësia natyrale na vjen gjithmonë në ndihmë kur jemi sëmurë, megjithatë kur vjen dimri, na duhet gjithmonë të marrim masa shtesë për të garantuar një shëndet të mirë. Më poshtë do të gjeni një listë të përgatitur nga AgroWeb.org me ushqime, erëza dhe veprime që duhet të bëni që të forconi sistemin imunitar. Dimri është […]

nga AgroWeb më 21 October, 2016

Thesari i Tropojës, më i madhi në Ballkan

Gjendet në Tropojë. Është masivi më i madh i gështenjave në Ballkan, duke u shtrirë rreth Alpeve përmbi qytetin e Bajram Currit, bjeshkëve deri në Dragobi dhe vijon me masivin e vargmaleve të Shkelzenit deri në njësinë administrative të Lekbibajt. Masivi i gështenjës në Tropojë zë një sipërfaqe mbi 2400 hektarë me rendiment mesatar rreth […]

nga AgroWeb më 21 October, 2016

Ndryshimet klimatike – kërcënim serioz për sigurinë dhe mirëqenien e Shqipërisë

“Ndryshimet klimatike përbëjnë kërcënime serioze për sigurinë dhe mirëqenien e vendit dhe sektori ekonomik më i kërcënuar në vend është bujqësia”. Kështu u shpreh Ministri i Mjedisit Lefter Koka gjatë prezantimit të Komunikimit të Tretë Kombëtar në Konventën Kuadër të Kombeve të Bashkuara për Ndryshimet Klimatike ( KKKBNK ). Ky proces që kërkoi 3 vite […]

nga AgroWeb më 21 October, 2016

Ndryshimet klimatike – kërcënim serioz për sigurinë dhe mirëqenien e Shqipërisë

“Ndryshimet klimatike përbëjnë kërcënime serioze për sigurinë dhe mirëqenien e vendit dhe sektori ekonomik më i kërcënuar në vend është bujqësia”. Kështu u shpreh Ministri i Mjedisit Lefter Koka gjatë prezantimit të Komunikimit të Tretë Kombëtar në Konventën Kuadër të Kombeve të Bashkuara për Ndryshimet Klimatike ( KKKBNK ). Ky proces që kërkoi 3 vite […]

nga AgroWeb më 20 October, 2016

Vlerat Unike të Vajit Ekstra të Virgjër të Ullirit

Vaji ekstra i virgjër është një nga yndyrnat e pakta super të shëndetshme. Ky vaj, pjesë e dietës së famshme Mesdhetare është më i preferuari i njerëzve më të shëndetshëm në botë. Proçesi i përgatitjes së vajit ekstra të virgjër është jashtëzakonisht i thjeshtë: ulliri presohet dhe del vaji. Por në praktikë, gjërat nuk janë […]

nga AgroWeb më 18 October, 2016

Ushqime të shpejta dhe të shëndetshme për të gjithë

Fëmijët nuk i rezistojnë dot ushqimeve të shpejta pa vlera shëndetësore, por AgroWeb.org do t’ju mësojë se si të përgatisni ushqime të shpejta që janë të shëndetshme për të vegjël e për të rritur. Recetat e mëposhtme janë shumë të lehta për t’u përgatitur në shtëpi. Fëmijët stresohen gjithnjë kur duhet të hanë mëngjes, që […]

nga AgroWeb më 18 October, 2016

Kujdes me kombinimin e ushqimeve – 7 Parimet kryesore

Para pak kohësh, dola për drekë me një mikun tim, ekspert ushqimesh. Pikë së pari, më lejoni t’ju them që ngrënia e një vakti me një ekspert të tillë është një praktikë e komplikuar, duke nisur nga përzgjedhja e restorantit dhe menusë e më tej. Së dyti, pasi kanë kaluar 10 minuta duke vështruar menunë, […]

nga AgroWeb më 17 October, 2016

Gorrica – Dardha e egër e mbrojtur nga vetë natyra

Nëse kërkoni fruta organike, të egra ashtu si natyra i ka bërë, gorricat janë fruti ideal. Gorrica përmbledh më se 45 specie: të kultivura, bimë spontane në formë shkuresh ose pemë të larta. Në Shqipëri, sipas të dhënave të AgroWeb.org, gjënden 3 specie gorricash, të njohura me emërtimin “gorricë” ose “dardhukël”. Kjo dardhë e egër […]

nga AgroWeb më 14 October, 2016

Kërpudhat nga Mali i Zi rezultojnë radioaktive në Itali

Autoritetet italiane të kontrollit doganor në datën 13 Tetor 2016 kanë bllokuar një sasi të papërcaktuar kërpudhash nga Mali i Zi pasi nga analizat e kryera rezulton se janë me nivel shumë të lartë radioaktiviteti. Kërpudhat e freskëta nga Mali i Zi sipas Portalit të Sistemit të Alarmit Europian kapin nivele alarmante radioktiviteti nga Cesium-137:803 […]

nga AgroWeb më 14 October, 2016

Lodrat me lëndë të rrezikshme – Shqipëria s™ka laborator kontrolli

Si një komponent thelbësor në zhvillimin e fëmijëve, lodrat që ata përdorin janë një aktivitet intensiv, që shoqëron rritjen e tyre. Pra përdorimi i tyre, kontribon në zhvillimin njohës, social dhe emocional të fëmijës. Prodhimi, importi dhe tregtimi i lodrave, që jo rrallë fallsifikohen, kopjohen apo përshtaten, shkakton rreziqe dhe efekte negative tek këta fëmijë, […]

nga AgroWeb më 14 October, 2016

Panairi AGROKOS 2016 | Prishtinë, Kosovë | 20-22 Tetor 2016

Panairi ndërkombëtar i Agrobiznesit dhe Ushqimit "AGROKOS 2016", vazhdon traditën e suksesit të organizimit të ngjarjes më të madhe të vitit për agro-industrinë ushqimore tek Pallati i Rinisë, Prishtinë, Kosovë – 20-22 Tetor 2016. Panairi "AGROKOS 2016", edhe këtë vit siguron një mjedis optimal për të gjithë ekspozuesit për të promovuar me sukses ofertat e […]

nga AgroWeb më 13 October, 2016

Panairi AGROKOS 2016 – Fuqia e AgroIndustrisë

Panairi ndërkombëtar i Agrobiznesit dhe Ushqimit "AGROKOS 2016", vazhdon traditën e suksesit të organizimit të ngjarjes më të madhe të vitit për agro-industrinë ushqimore tek Pallati i Rinisë, Prishtinë, Kosovë – 20-22 Tetor 2016. Panairi "AGROKOS 2016", edhe këtë vit siguron një mjedis optimal për të gjithë ekspozuesit për të promovuar me sukses ofertat e […]

nga AgroWeb më 13 October, 2016

BE në Shqipëri: Bujqësia, sektor motor për rritjen e ekonomike

Ministri i Bujqësisë, Edmond Panariti, ka kërkuar mbështetjen e fermerëve, ekspertëve, organizatave por edhe institucioneve të BE-së, për hartimin e politikave më të mira për zhvillimin e këtij sektori. Për zhvillimin e këtij sektori është mbajtur në Tiranë forumi i politikave bujqësore për mbështetjen dhe zhvillimin e politikave në Europën Jug-Lindore, i organizuar nga Komisioni […]

nga AgroWeb më 13 October, 2016

BE në Shqipëri: Bujqësia, sektor motor për rritjen e ekonomike

Ministri i Bujqësisë, Edmond Panariti, ka kërkuar mbështetjen e fermerëve, ekspertëve, organizatave por edhe institucioneve të BE-së, për hartimin e politikave më të mira për zhvillimin e këtij sektori. Për zhvillimin e këtij sektori është mbajtur në Tiranë forumi i politikave bujqësore për mbështetjen dhe zhvillimin e politikave në Europën Jug-Lindore, i organizuar nga Komisioni […]