nga AgroWeb më 18 May, 2022

Sot Panairi Ndërkombëtar i Bujqësisë dhe Blegtorisë – Pse Duhet të Merrni Pjesë

Quhet “Ditet e Bujqësisë 2022” dhe është një nga ngjarjet më të mëdha të bujqësisë në Shqipëri që do të mbledhë së bashku prodhues, distributorë, ekspertë dhe kompani të mekanikës bujqësore, fermerë, specialistë e biznese në sektorin e bujqësisë dhe blegtorisë. Ky panair nis sot më 19 Maj deri në datën 21, në Lushnje. Ditët […]

nga AgroWeb më 4 May, 2022

BB: Shqipëria do të goditet nga kriza e çmimeve të drithërave dhe energjisë, inflacioni 5% këtë vit

Lufta në Ukrainë do të frenojë rimëkëmbjen ekonomike pas pandemisë në Shqipëri, për shkak se çmimet e larta do të ulin konsumin dhe do të rrisin kostot për bizneset, vlerësoi Banka Botërore në raportin e Rregullt Ekonomik për Ballkanin Perëndimor, “Manovrim mes krizash” që u publikua të mërkurën. Banka parashikon se sipas skenarit bazë, rritja […]

nga AgroWeb më 28 April, 2022

Mënyra Për Të Ulur Faturën E Energjisë

Të gjithë e kemi parasysh ndjesinë kur fatura e energjisë elektrike të shkarkon gjithë energjinë e brendshme, ndërsa ndjen xhepin të të zbrazet. AgroWeb ju vjen në ndihmë për të kursyer, pa shumë mundim dhe pa ju shkuar mendja të lidhni telat e energjisë me fqinjin, siç ndodh jo rrallë. Nëpërmjet këtyre praktikave të thjeshta, […]

nga AgroWeb më 21 April, 2022

Çmimet në Vend do Vijojnë të Rriten për 3 Vitet e Ardhshme

Çmimet në vend do të jenë të larta jo vetëm këtë vit, por do të vijojnë të jenë më të lartat në dy dekada, të paktën deri në vitin 2027. Parashikimi është bërë nga Fondi Monetar Ndërkombëtar, në raportin e fundit të pasqyrës ekonomike globale, të publikuar së fundmi. FMN vlerëson se inflacioni mesatar në […]

nga AgroWeb më 20 April, 2022

Ditët e Bujqësisë 2022 – Panairi Më i Madh Ndërkombëtar i Bujqësisë e Blektorisë në Lushnje

“Ditët e Bujqësisë 2022”, Panairi Ndërkombëtar i Bujqësisë, Teknologjive, Ushqimi dhe Përpunimit është një nga ngjarjet më të mëdha të sektorit që do të mbledhë në Lushnje agrobiznese ndërkombëtare, ekspertë dhe blerës të interesuar. Në këtë panair të organizuar nga Iceberg Exhibitions me mbështetjen e Ministrisë së Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural dhe Ministes së Shtetit […]

nga AgroWeb më 15 April, 2022

Këtë Vit më Pak Speca – Problemi tek Farat

Fermerët nga fshati Çiflig i Dimalit këtë vit do të prodhojnë më pak speca. Syrja Fetahu, 8 vite më parë u kthye nga emigrimi për të ngritur 8 dynym sera. Edhe kësaj here në të gjithë sipërfaqen e serës ai mbolli i speca, por ndërkohë që priste prodhimin fidanët e specave të varietetit manxhare rezultuan […]

nga AgroWeb më 12 April, 2022

Çmime të Larta edhe për Bulmetin e Mishin – Numri i Kafshëve në Rënie

Blegtoria, dega kryesore e bujqësisë është në një trend rënie të shpejtë të numrit të krerëve, që po nxitet nga pakësimi i popullsisë në zonat rurale, rënia e preferencave të brezit të ri për tu angazhuar në këtë sektor dhe konkurrenca nga produktet e importit. Ky trend pritet të thellohet më tej në vitet në […]

nga AgroWeb më 7 April, 2022

Katër Mënyra Për t’iu Përgjigjur Krizës së Çmimeve të Ushqimeve

Sulmet e Rusisë mbi Ukrainë kanë krijuar një krizë të paprecedentë çmimesh në të gjithë botën sidomos për artikujt ushqimorë, por më të ekspozuara nga këto goditje janë vendet të varfra dhe ato në zhvillim si Shqipëria. Drejtoresha e Menaxhimit të Politikave të Zhvillimit në Bankën Botërore, Mari Elka Pangestu tha se, kriza e çmimeve […]

nga AgroWeb më 4 April, 2022

Gripi i Shpendëve, Veza Kthehet Mall “luksi” – Sa Muaj Zgjat Zëvendësimi?

Bizneset e mbarështimit të shpendëve po përballen me goditje të shumëfishta këtë vit. Fillimisht, rritja e kostove të lëndëve të para, ushqimit dhe energjisë elektrike dhe, së fundmi, shfarosja e 8% të pulave të gjalla në vend nga gripi, po vënë në dilemë ekzistencën e disa pularive. Operatorët lajmërojnë se rikuperimi i dëmeve nga gripi […]

nga AgroWeb më 28 March, 2022

Vendosen Sot Çmimet e Reja të Ushqimeve: Vaji i Lulediellit Deri në 430 lekë për Litër

Nuk ndalet në tregjet e huaja rritja e çmimit të vajit të lulediellit. Importuesit kryesore në vend pohojnë se po përballen me çmime furnizimi 360 lekë deri 430 lekë për litër. 10 ditë më parë bordi i kontrollit të çmimeve për produktet e shportës vendosi se nga importuesit çmimi i vajit me shumicë do të […]

nga AgroWeb më 24 March, 2022

Kemi shpenzimet më të larta për vezë e qumësht në Europë në raport me të ardhurat, ndër çmimet më të shtrenjta

Një individ shqiptar shpenzon mesatarisht 267 euro në vit për vezë, qumësht dhe djathë, sipas të dhënave që janë të publikuara në sistemin e të dhënave të Eurostat. Në krahasim me shtetet e tjera të rajonit, shpenzimet nominale për këto produkte janë më të lartat në rajon. Serbët shpenzojnë për të njëjtat produkte 163 euro, […]

nga AgroWeb më 18 March, 2022

Rezerva Ushqimesh nga Paniku – Rritet Çmimi i Orizit dhe Vajit

Rriten sërish çmimet e orizit dhe vajit të lulediellit. Nga 170-180 lekë për kg që u tregtua javën e kaluar orizi Gold Blu i kompanisë Teuta këtë javë çmimi arrin 185 deri 195 lekë (rritja 9%). Rritje ka shënuar dhe orizi i markës “Scotti” nga 190 lekë javën e kaluar arrin në 200 lekë/kg. Ndërsa […]