Si të Përgatisni Mjaltë me Petale Trëndafili – Plot Vlera dhe Shije

1.7k 0

Ëmbëlsia e mjaltit dhe aroma e trëndafilave nuk mund të krahasohen me asgjë tjetër.

Nuk kanë të ngjashëm apo zëvendësues e të dy për qëllime të ndryshme janë pjesë e jetos tonë të përditëshme.

Mendoni pak sa interesant dhe i shijshëm do të ishte kombinimi i këtyre dy përberësve.

Mjalti në vetëvete një kurë e vërtetë për organizmin ndërsa trëndfilat janë një bimë e mrekullueshme për t’u konsumuar.

Kombinimi i mjaltit me trëndafila ndihmon kundër çlirimit të stresit, ankthit dhe rigjallërimin e të gjithë organizmit.

Mësoni në vijim të këtij artikulli nga AgroWeb se sit ë përgatisni lehtë në shtëpitë tuaja këtë delikatesë të shëndetshme.

Përbërësit

  • 6 trëndafina të natyralë me aromë (trëndafila të egër apo Persian)
  • 500 ml mjaltë

Përgatitja

Për të nisur me përgatitjen e kësaj recete si fillim mblidhni trëndafila të freskëta e të ngrënëshëm.

Pastrojini ata nga gjethet, insektet e vogla dhe ndani petalet një nga një për të vazhduar me përgatitjen.

Ndërkohë vini mjaltin të ngrohet derisa të përfitoni një masë të hollë në formë shurupi.

Bëni kujdes të mos e ngrohni më shumë se 35 gradë celcius mjaltin tuaj në mënyrë që të mos humbasë karakteristikat dhe vlerat.

Zgjidhni një kavanoz hermetik e të serilizuar dhe mbusheni atë me gjethet e trëndëfilit duke i shtypur ato me kujdes në mënyrë që të lëshojnë esencë dhe aromë.

Më pas menjëherë shtoni gjysmën mjatit të ngrohtë dhe përzieni në mënyrë që të çlironi bulëzat e ajrit.

Përfunoni duke shtuar më pas edhe pjesën tjetër të mjaltit dhe përzieni sërish.

Kavanozin mbylleni hermetikisht me lëreni mjaltin në një vend të thatë e të errët për të paktën 3 ditë deri në 1 javë.

Nëse jetoni në një vend me temperature të larta, mund ta ruani edhe në frigorifer.

Më pas konsumojeni siç është bashkë me petalet e trëndëfilit për shumë shije dhe shëndet./AgroWeb.org