nga AgroWeb më 21 Maj, 2020

Lajmet Mbi COVID-19, Mos Beso Gjithçka Që Sheh!

Rreziku i lajmeve të rreme nuk ka qenë kaq i lartë sa gjatë pandemisë së COVID-19. Keqinformimi dhe lajmet e rreme janë po aq të lashta sa edhe interneti vetë, por gjërat janë bërë më të komplikuara. Në këto ditë izolimi dhe karantine, interneti është e vetmja mënyrë për të qëndruar të lidhur me botën […]

nga AgroWeb më 18 Maj, 2020

Vaksinat Kundër Gripit Në Kohën e Koronavirusit

Autoritetet australiane po përgatiten për skenarin e një përplasjeje virozash mes gripit stinor dhe koronavirusit në hemisferën e jugut. Ata u kanë bërë thirrje qytetarëve që të mos vonojnë në marrjen e vaksinës kundër gripit pavarësisht situatës. Në Australi, gripi stinor zgjat nga prilli në tetor dhe arrin kulmin në gusht. Në vitin 2019, Australia […]

nga AgroWeb më 18 Maj, 2020

Masat Po Lehtësohen, Por Këto Rregulla Janë Më Të Rëndësishme Se Kurrë

Jeta ka ndryshuar rrënjësisht pas pandemisë së koronavirusit dhe jo pak njerëz janë bërë paranojakë prej këtij virusi të padukshëm. Një kollë apo tështimë e dikujt mund të shërbejë si nxitës i mëtejshëm i frikës dhe paranojës. Megjithatë, ndjekja fije për pe e udhëzimeve të autoriteteve dhe protokolleve të shëndetit është mënyra më e mirë […]

nga AgroWeb më 14 Maj, 2020

18 Raste Të Reja Në 24 Orë, Kalo Bën Thirrje Për Vigjilencë

Ekspertët e Ministrisë së Shëndetësisë konfirmuan të enjten se gjatë 24 orëve të fundit, në vendin tonë u zbuluan 18 raste të reja me Covid-19. 11 prej këtyre rasteve janë regjistruar në Tiranë, 4 në Krujë, 2 në Berat dhe 1 në Durrës. Kështu, numri i rasteve me COVID-19 në Shqipëri ka arritur në 898. […]

nga AgroWeb më 6 Maj, 2020

Përse Epidemitë Nisin Gjithmonë Në Azi Dhe Afrikë?

Koronavirusi dhe përhapja e tij e shpejtë ka shkaktuar jo pak frikë dhe panik mes njerëzve. Ky virus po na tregon qartë se sa i brishtë është njerëzimi ndaj sëmundjeve infektive. Njerëzimi është përballur shpesh me epidemi të ndryshme të cilat kohët e fundit po bëhen më të shpeshta. Si për çudi, pjesa më e […]

nga AgroWeb më 5 Maj, 2020

Kthimi Në Normalitet – Si Do Të Duket Shqipëria Pas Daljes Nga Izolimi

Pandemia e COVID-19 e ka vënë gjithë botën në provë, duke imponuar një distancim social, që ka bërë të rivlerësojmë zakonet e përditshme, nga shtrëngimi i dorës, aktivitetet e ndryshme në grupe, mënyra si argëtohemi e deri tek akti i thjeshtë i hapjes së një dere. Kjo për shkak se virusi përhapet përmes afërsisë fizike: […]

nga AgroWeb më 4 Maj, 2020

COVID-19 Shënon Shifrat më të Ulta që nga Fillimi i Epidemisë – Flasin Ekspertët

Pandemia COVID19 tashmë është një realitet që ka përfshirë botën që prej fillimit të Janarit dhe duket se do të zgjasë edhe për disa kohë. Megjithatë në vendin tonë ditën e sotëme rezultatet e testimeve kanë treguar një panoramë më pozitive të situatës. Sipas të dhënave nga ekspertët e ISHP, kjo javë ka shënuar përqindjen  […]

nga AgroWeb më 29 Prill, 2020

COVID-19: Vazhdon Të Zgjerohet Harta e Të Prekurve Në Vend

Si çdo ditë, Ministria e Shëndetësisë bëri me dije rezultatet e 24 orëve të fundit në lidhje me situatën e COVID-19 në vend. Sipas deklaratës së Dr. Eugena Tomini nga Instituti i Shëndetit Publik, gjatë 24 orëve të fundit janë testuar 270 persona të dyshuar me COVID-19. Nga rezultatet e testimeve janë konfirmuar 16 raste […]

nga AgroWeb më 23 Prill, 2020

Si Të Ruash Veten Nga Koronavirusi Kur Bën Pazar

Idea e të dalurit nga shtëpia shoqërohet gjithnjë me ankth, tëpaktën për pjesën më të madhe të shoqërisë. Në AgroWeb.org do të mësoni hapat bazë të përkujdesjes për veten gjatë daljes për pazar dhe kthimit në shtëpi. Çfarë Të Bësh Përpara Daljes Nga Shtëpia Pikë së pari, duhet të pyesësh veten a ke arsye të […]

nga AgroWeb më 22 Prill, 2020

Rikthehet COVID-19 Në Tiranë – 25 Raste të Reja Në Të Gjithë Vendin

Pak momente më parë Ministria e Shëndetësisë mbajti një deklaratë për mediat. Përmes saj ky institucion shtetëror bëri me dije zhvillimet më të fundit në lidhje me përhapjen e COVID-19 në vendin tonë. Sipas të dhënave të bëra publike, gjatë 24 orëve të fundit 1 qytetar ka humbur jetën nga COVID019. Ndërkohë numri i të […]

nga AgroWeb më 21 Prill, 2020

COVID-19: Protokoll i Masave Higjieno-Sanitare Që Çdo Biznes Duhet të Zbatojë

Asgjë nuk do të jetë më si më parë kur të riktheheni në vendin e punës. Ministria e Shëndetësisë ka publikuar protokollin e masave higjieno-sanitare COVID-19, niveli jeshil, për bizneset. Protokolli përcakton që administratori duhet të bëjë çdo ditë vlerësimin personal dhe të personave të punësuar nëse kanë simptoma të COVID-19. Maskat, higjenizuesi dhe dorezat […]

nga AgroWeb më 21 Prill, 2020

Shtyhet Gjendja e Jashtëzakonshme – Kufizime Deri në Qershor

Pandemia e koronavirus e ka detyruar botën të frenojë thuajse çdo veprimtari. Njejtë edhe në Shqipëri që prej datës 24 mars, u shpall gjendja e jashtëzakonshme prej pandemisë së shkaktuar nga COVID-19. Sipas një lajmërimi nga Kryeministri Edi Rama në rrjete sociale, më pas të miratuar edhe nga Këshilli i Ministrave, gjendja e jashtëzakonshme do […]

nga AgroWeb më 17 Prill, 2020

COVID-19 Prezent Edhe Gjatë Sezonit Veror – Këshillat e ISHP

Edhe pse kurba epidemiologjike e COVID-19 paraqitet në një nivel të qëndrueshëm, virusi do të jetë prezent edhe gjatë sezonit veror. Eugena Tomini, eksperte pranë Institutit të Shëndetit Publik argumentoi në një nga mediet e vendit se situata aktuale paraqitet e qëndrueshme dhe se piku i të shtruarve në dy spitale ishte më 25 mars. […]

nga AgroWeb më 16 Prill, 2020

Analiza e Gjakut – A Mund të Përcaktojë Nëse Jemi Infektuar Nga COVID-19?

Dr. Fauci i premtoi publikut amerikan që për një javë do të fillohet të bëhet testi i gjakut i antitrupave për koronavirus, që të gjendet kush e ka kaluar dhe është i mbrojtur, pra ka krijuar imunitet. Dr. Anthony Fauci është eksperti infektivolog dhe epidemiolog i Task Force pranë Shtëpisë së Bardhë. FDA rregullatori i […]

nga AgroWeb më 15 Prill, 2020

COVID-19: Cili Është Pastruesi Më I Mirë I Shtëpisë?

Jo vetëm COVID-19, por edhe shumë viruse të tjera kërcënuese për jetën, e kanë shumë të lehtë të pushtojnë organizmin e njeriut dhe sipërfaqe të tjera. E njëjta gjë vlen edhe për kimikatet që gjenden në solucionet industriale të pastrimit të cilat irritojnë jo vetëm rrugët e frymëmarrjes por mund të nxisin edhe sëmundje të […]

nga AgroWeb më 15 Prill, 2020

COVID-19, Përse Nuk Duhet Të Eksperimentojmë Me Suplementët

Higjena, ushqyerja e shëndetshme dhe aktiviteti fizik në kushtet e shtëpisë janë tre hapat më të rëndësishëm të përballjes me karantinën. Megjithatë, ekspertët kanë vënë re një përdorim të shtuar të suplementëve nga njerëzit që janë të shqetësuar për sigurinë në këto kohë të vështira. Ndër suplementët më të përdorur në këto kohë pandemie janë: […]

nga AgroWeb më 15 Prill, 2020

Ministria e Shëndetësisë Publikon të Dhënat e Reja – Shkon në 494 Numri i të Prekurve në Vend

Gjatë ditës së sotme Minsitria e Shëndetësisë bëri dhe përditësimin e të dhënave në lidhje me të prekurit me COVID-19 në vend. Zëvendës Ministria e Shëndetësisë, Mira Rakacolli ka bërë me dije për mediat se gjatë 24 orëve të fundit janë janë testuar 252 persona të dyshuar. Mes tyre 44 janë personel shëndetësor nga të […]

nga AgroWeb më 14 Prill, 2020

COVID-19 në Shqipëri: Tashmë Gjysma e Të Prekurve Ka Arritur të Shërohet

Pak momente më parë Ministria e Shëndetësisë pohoi për një rritje të rasteve me COVID-19 në vend. Eugena Tomini, nga Instituti i Shëndetit Publik deklaroi se gjatë 24 orëve të fundit ka vijuar puna në terren për konfirmimin e rasteve të kontaktit. Sipas të dhënave të bëra publike, dje janë testuar 236 persona të dyshuar […]

nga AgroWeb më 9 Prill, 2020

Sa Kohë Do të Duhet që COVID-19 të Largohet nga Shqipëria – Çfarë Thonë Mjekët

Mbyllja përfundimtare e çështjes COVID-19 ende ngre pikëpytje në mjediset shkencore kudo në botë. Është ende e paqartë rruga që do të marrë pandemia në këtë pikë sipas tyre, ndaj kujdesi duhet të jetë i madh. Gjithësesi disa kritere janë vendosur se kur kjo pandemi do të quhet e mposhtur. Këtë e konfirmojnë ekspertë të […]

nga AgroWeb më 8 Prill, 2020

Të Moshuarit apo Të Rinjtë – Cilët Janë Më të Stresuar nga Kriza COVID-19

Prej katër muajsh Covid-19, një virus i panjohur më parë për njeriun, po përhapet me shpjetësi në të gjithë globin. Shumë prej shteteve të prekura janë në një periudhë izolimi të plotë për thuajse një muaj. Teksa përhapja vazhdon edhe kjo gjendje e mbylljes së shumë vende thuhet se do të vazhdojë deri në një […]