nga AgroWeb më 29 September, 2015

Boronicat Shqiptare Emigrojnë në Rajon

Boronicat e Tropojës, Kukësit dhe Pukës është më e lehtë të tregëtohen në Kosovë dhe Mal të Zi dhe që nga aty më pas shpërndahen në tregjet evropiane, sesa të zbresin poshtë në Tiranë apo dhe në çdo qytet tjetër në vend. “Eshtë e vërtetë, ne i shesim boronicat në Kosovë”, thotë për AgroWeb.org, Shkëlzen […]

nga AgroWeb më 29 September, 2015

BE Injekton Miliona Euro për Bujqësinë Shqiptare

Miliona Euro për fuqizimin e bujqësisë shqiptare. Një marrëveshje prej 71 Milion Euro fonde të BE-së për 2016-2020 u nënshkrua së fundmi në Bruksel në mbështetje të agrobiznesit shqiptar, ndërsa thirrja e parë për aplikim pritet të hapet brenda gjashtë mujorit të parë të 2016-tës, konfirmuan për Agroweb zyrtarë të Ministrisë së Bujqësisë. Thirrja e […]

nga AgroWeb më 25 September, 2015

9 Produktet Natyrale Kundër Depresionit

E dini që humori i keq mund të trajtohet në tavolinë? Jo në atë të mjekut, por në atë të kuzhinës suaj. Ushqimi i mirë ndihmon që jo vetëm të mbajmë trupin tonë në formë, por edhe mendjen. Jo më kot dhe latinët nxorrën shprehjen “Mens sana in corpore sano” (Mendja e shëndoshë n&eueuml; trup […]

nga AgroWeb më 23 September, 2015

Intesa Sanpaolo Albania: Inovacioni, çelësi i suksesit për agrobiznesin

Ora është gati 3 në një pasdite tejet të nxehtë mes shtatori në Tiranë, ndërsa më shoqërojnë mes labirinthe dyersh sigurie deri në zyrën e Drejtorit të Përgjigjshëm Ekzekutiv të Intesa Sanpaolo Bank Albania. Me një shtrëngim duarsh të fortë dhe një buzëqeshje mikpritëse, më takon Silvio Pedrazzi, i cili nuk shfaq asnjë shenjë lodhje […]

nga AgroWeb më 21 September, 2015

Global GAP – Zgjidhje për sigurinë ushqimore dhe eksportet

Shqiptarët shpesh kanë shqetësime të ndryshme nga pjesa tjetër e botës. Por ekziston një shqetësim i përbashkët që lidhet me mirëqenien, të cilin ne e ndajmë me të gjithë qytetarët e këtij planeti: Siguria ushqimore. Popullsia në rritje dhe ndryshimet klimatike janë dy nga faktorët më sfidues me të cilët përballet njerëzimi sot dhe Shqipëria […]

nga AgroWeb më 18 September, 2015

Rakia ime është Shqiptare

E rritur në Rusi, në vendin e mirënjohur për dashurin&eeuml; ndaj një pijeje alkolike tipike, një nga subjektet më intriguese të hulumtimit tim ishte thuajse e pashmangshme të ishte Rakia. Sa herë që unë përmend pijen shqiptare Raki, miqtë e mi turq, boshnjakë, serbë, rumunë, malazezë, maqedonas madje edhe grekë tundin mohueshëm kokën në mënyrë […]

nga AgroWeb më 17 September, 2015

Shqipëria mes 5 vendeve me potencial energjetik në botë

Interesi ndaj Shqipërisë si një vend ku ia vlen të investosh në energji të rinovueshme ka prekur majat. Të mirat e të qenit një vend i bekuar me 2.400 orë diell në vit dhe një mesatare prej 240-300 ditësh me diell, me 152 lumenj dhe përronj të vegjë dhe 8 lumenj të mëdhenj dhe fuqi […]

nga AgroWeb më 16 September, 2015

Luhatjet e punësimit në bujqësi

Përditësim:25 Shtator 2015. Për bujqësinë thuhet shpesh se është shtylla kurrizore e ekonomisë shqiptare. Me të drejtë, sepse është sektori qëeuml; siguron jetesën e më shumë shqiptarëve nga çdo sektor tjetër në vend tek mbulon gjysmën e totalit të punësimit në Shqipëri. Por, shifrat e punësimit në këtë sektor kanë pësuar tkurrje të lehtë në […]

nga AgroWeb më 15 September, 2015

Një komb, një qëndrim, dy ekonomi?

Shkëmbyen nga një shishe verë si dhuratë kuptimplote protokollare. Ministri i Bujqësisë së Shqipërisë Panariti dhuron një verë nga kantina Kokomani ndërsa Ministri i Bujqësisë së Kosovës, Krasniqi një shishe nga verërat Stone Castle të Rahovecit. Nga më të mirat. Ishte mbyllja e një takimi dypalësh zhvilluar së fundmi në Tiranë ku të dy Ministrat […]

nga AgroWeb më 11 September, 2015

Lidhja Organike e Ngjyrave me Vetitë e Produkteve

Nga kumbullat e purpurta të Tropojës, te qershitë e Peshkopisë, nga mollët e verdha gold të Korçës, te mandarinat dhe agrumet e Sarandës, Shqipëria e produkteve bujqësore është një ylber ngjyrash e shijesh. Të ushqeheni shëndetshëm do të thotë të ndiqni skemën e ngjyrave të ylberit. Pra, nëse ju përfshini sa më shumë ngjyra frutash […]

nga AgroWeb më 10 September, 2015

Shqipëri- Kosovë, Panair i përbashkët i Agrobiznesit në Prishtinë | 30 shtator “ 3 tetor 2015

Në Qendrën e Panaireve, Prishtinë, nga 30 shtator – 3 tetor 2015, do tw zhvillohet edicioni i 9 i “Panairit të Produkteve Bujqësore dhe Agroindustriale. Këshilli i Agrobiznesit Shqiptar (KASH), Oda Ekonomike e Kosovës (OEK) në bashkëpunim me Ministrinë e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, dhe kompaninë Albexpo janw organizatorwt e panarit që ndryshe do […]

nga AgroWeb më 9 September, 2015

Çertifikimi, kusht kyç për eksport në BE

Për një kilogram domate të shitur në tregun rajonal, Petrit Lika një fermer nga Fieri arrin të marrë afërsisht 0.3 Euro. Po të marrim të njëjtën sasi, pra po sërish një kilogram me po të njëjtën cilësi dhe të përpiqemi ta shesim në Europë, le të themi përshembull në Gjermani. A keni ndonjë ide se […]

nga AgroWeb më 8 September, 2015

Kriteret për Grante

Gjithkush do të donte fonde për investime të reja por ndoshta mund të kushtojë shtrenjtë? Fermerët shqiptarë të ndodhur mes kësaj dileme që vjen nga nevoja e kuptueshme për grante e financime dhe ngurrimit se mbase e gjithë kjo mund të kushtojë, së paku shumë kohë, i çon ata shpesh në perceptimin e gabuar se […]

nga AgroWeb më 7 September, 2015

Të mirat e të qenit kungull

Sa herë ju kanë ngacmuar më të vjetrit duke iu quajtur kungull, duke nënkuptuar se e keni trurin bosh? Ajo, që me siguri ata nuk kanë ditur, është se ky perim modest që rri qetësisht në kopësht është aq plot nga përmbajtja, saqë me siguri do i kërkonin ndjesë që i kanë rënë në qafë […]

nga AgroWeb më 4 September, 2015

Risia e Verës Shqiptare – Chardonnay nga Mamurrasi

Shqiptarët njihen për verën e tyre tradicionale, por kujt mund t’i kishte shkuar ndër mend se në Mamurras, në këtë cep të kësaj qyteze të vogël, do të ndodhej një nga vreshtaritë më të mëdha në vend: 16 hektarë me vreshta që mbërrijnë deri në brigjet e lumit Mat. Nga të cilat prodhohet edhe Chardonnay, […]

nga AgroWeb më 3 September, 2015

Qymyri “ndot” ambiciet e Ballkanit për aderim në BE

“Nëse ndërtimi i centraleve elektrike që funksionojnë me qymyr mund të bëjë sens nga ana ekonomike në një periudhë të shkurtër, në të ardhmen mund të kthehet në një problem për aderimin në BE të vendeve të Ballkanit Perëndimor”, shkruan portali informativ Politico në edicionin e tij për Evropën. Ballkani perëndimor nuk pranon politikat e […]

nga AgroWeb më 2 September, 2015

Arrorët shqiptarë, një love story evropiane

Një nga ambasadorët më elitarë të Shqipërisë ka goxha reputacion në Europë. Madje mund të shkojmë aq larg sa të themi se evropianëve iu ka rënë në kokë për mysafirin me shije të spikatur që vjen nga Tropoja. Ata janë thjesht të mrekulluar, kur kalojnë me të netët e gjata të dimrit pranë zjarrit, duke […]

nga AgroWeb më 1 September, 2015

Ndryshimet klimatike – Lajme të hidhura për shijuesit e verës

Thonë që vreshtat kanë një delikatesë femërore e nëse nuk trajtohen në mënyrën e duhur, ka telashe. Historia e efekteve të klimës mbi prodhimtarinë e rrushit është një pjesëz e vogël e pasojave që ndryshimet klimatike kanë në bujqësi. Kushtet ekstreme të motit gjatë korrikut, që përkuan me perudhën e pjekjes së rrushit, ndikuan në […]