nga AgroWeb më 30 May, 2016

7 bimët që bëjnë mrekulli rreth njeriut

Shëndeti dhe mirëqenia e secilit prej nesh në shtëpi apo edhe në vendet ku punojmë varet nga një sërë faktorësh, por lulet dhe bimët në mjediset ku qëndrojmë, padyshim që luajnë një rol të rëndësishëm. AgroWeb ka përpiluar shtatë arsye se përse të pasurit bimë dhe lule në mjediset e brendshme është një ide e […]

nga AgroWeb më 30 May, 2016

Landfillet na rrezikojnë jetën

Një person gjeneron afro 2 kilogram mbeturina në ditë, ose 1.3 kg më shumë nga çfarë prodhohej para viteve ‘90. Po ku shkojnë të gjithë këto plehra? Afro 55% e 1 milion ton të mbetjeve urbane që gjenerohen çdo vit në Shqipëri përfundojnë në 65 landfille në zona urbane. Por akoma më e rëndësishme është […]

nga AgroWeb më 27 May, 2016

Organiket Freskuese Kundër Toksinave

Me rolin e tij të pazëvendësueshëm si pastrues dhe hidratues të trupit, uji është arma më e lehtë dhe më efektive detoksifikuese. Të gjitha funksionet e trupit kërkojnë ujë; një komponent i rëndësishëm biologjik i të gjitha qelizave të njeriut. Uji largon toksinat nga organet. Ai siguron një mjedis të lagësht të përshatshëm për veshët, […]

nga AgroWeb më 27 May, 2016

Terra Madre Balkans |2 – 5 Qershor Tiranë

“Terra Madre 2016”, pjesë e organizatës Slow Food këtë vit t’i japë zë fermerëve të Ballkanit nga Tirana, duke i vënë ata në zemër të axhendës së politikbërjes. Terra Madre do të sjellë në Tiranë 350 delegate nga 13 vende (Bosnja dhe Hercegovina, Bullgaria, Kroacia, Qipro, Greqia, Kosova, Mali i Zi, Maqedonia, Rumania, Serbia, Turqia, […]

nga AgroWeb më 26 May, 2016

Bimët medicinale shqiptare kryesojnë në botë

Sherebelë, lavandër, rigon, helikrisium, rozmaninë. Me këtë arsenal bimësh mjekësore Shqipëria ka arritur të kthehet në një lojëtare kyçe në Amerikë dhe Evropë, duke u kthyer në eksportuesen më të madhe të sherebelës në botë dhe duke kryesuar tregun evropian të bimëve medicinale. Në vit eksportet kapin shifrën e 27-28 milionë dollarë. Ndërkohë që më […]

nga AgroWeb më 25 May, 2016

Situata në drejtësi – Investimet pezull

Imagjinoni për një moment që jeni një sipërmarrës diku në Evropën veriore. Biznesi po ju ecën mirë. Keni një xhiro vjetore prej le të themi 1 miliardë Euro me një konkurencë shumë të fortë nga mbrapa. Ndjeheni si një hero i fshehur që kërkon të zbulohet por mbi të gjitha të zgjerohet. Dhe ajo çfarë […]

nga AgroWeb më 25 May, 2016

Situata në drejtësi – Investimet pezull

Imagjinoni për një moment që jeni një sipërmarrës diku në Evropën veriore. Biznesi po ju ecën mirë. Keni një xhiro vjetore prej le të themi 1 miliardë Euro me një konkurencë shumë të fortë nga mbrapa. Ndjeheni si një hero i fshehur që kërkon të zbulohet por mbi të gjitha të zgjerohet. Dhe ajo çfarë […]

nga AgroWeb më 24 May, 2016

OBSH: Shqipëria e rrezikuar nga Virusi Zika

Shqipëria renditet ndër 18 vendet Evropiane të rrezikuara nga virusi Zika, gjatë fundit të pranverës dhe fillimit të verës. Sipas të dhënave të ditëve fundit nga OBSH, virusi Zika përbën kërcënim edhe në Evropë ndërsa mund të përhapet edhe në Ballkan shumë shpejt me afrimin e sezonit të verës. Përveç Shqipërisë në raportin e OBSH-së […]

nga AgroWeb më 23 May, 2016

Pa Origjinë – Produkte ‘Wudy’ Bllokohen në Tiranë

Një tjetër lajm mbi sigurinë ushqimore që rrezikohet nga produkte të prodhuara në fabrika të panjohura. Drejtoria Rajonale e AKU-sëTiranë, në bashkëpunim me zyrtarët e Seksionit të Krimit Ekonomik në Drejtorinë e Policisë Tiranë, ka bllokuar një sasi të madhe salami të llojit “Wudy AIA” për mungesë dokumentacioni gjurmueshmërie. Inspektorët e DRAKU Tiranë, kanë bllokuar gjatë […]

nga AgroWeb më 23 May, 2016

90 ton tranguj të cilësisë së parë nga AgroCon drejt tregut Evropian

Kur flitet për bujqësinë, ekziston një besim se t’ia dalësh në këtë sektor është gati një mision i pamundur. Por, jo kur ke investimin e duhur dhe kur ke gjetur produktin që të çon i sigurtë drejt tregjeve të BE-së, e që për nga cilësia i le mbrapa konkurentët. Eshtë trangulli ose kastraveci. Ju ndoshta […]

nga AgroWeb më 20 May, 2016

Barishtet e Grurit – Zbulimi i Gjelbër i Pranverës

Kërcejtë e freskët të grurit janë miniera të klorofilit gjatë pranverës dhe përbëjnë një nga mundësi ndoshta të panjohur vlerash. AgroWeb ju paraqet fakte të mirëfillta mbi këto kërcej të njomë që në vërtetë janë bari i grurit. Bari i grurit njihet për një sërë vlerash shëndetësore dhe përbërësit e tij janë të aftë për […]

nga AgroWeb më 20 May, 2016

Kripa e Detit – Efektet Mrekullibërëse

Gjella me kripë e kripa me karar thotë populli, por kur të lexoni për përfitimet e kripës së detit do t’ju vijë keq që nuk e konsumoni dot më shumë. Kripa e detit, në variantin më natyral të saj i bën mirë lëkurës, përmirëson shëndetin dentar, ofron çlirim nga ngërçet muskulare dhe osteoartriti. Ajo shërben […]

nga AgroWeb më 20 May, 2016

Nektarina, Fruti Me Shije Ëndrrash dhe Veti Speciale

Atë e shohim zakonisht të strukur krah pjeshkave. Këto të fundit perceptohen si motrat e mëdha të nektarinave. Të dy frutat janë të ngjashme, por edhe shumë të ndryshme. Ndryshimi fillestar është që pjeshka ka push ndërsa nektarina ka një lëkurë më të lëmuar. Ngjyra e tyre është e artë me pak nuancë të së […]

nga AgroWeb më 20 May, 2016

Larg digat nga Vjosa

Kayaku për shumë njerëz është simbol i energjisë, zhurmës së ujit, aromës së natyrës dhe qetësisë. Imagjinoni kënaqësinë që mund të provoni kur stërkalat e bardha të ujit ju përplasen furishëm në fytyrë me lumin që lëviz rreth jush. Tani imagjinoni që këtë ta bëni në lumin më të vjetër dhe më të palundrueshëm të […]

nga AgroWeb më 20 May, 2016

Burimet Natyrale të Fuqisë Gjatë Verës

Burimi më i shëndetshëm i karbohidrateve janë produktet e papërpunuara apo të procesuara minimalisht si drithërat, zarzavatet, frutat dhe fasulet. Ndërkohë që karbohidrate të tjera përfshijnë bukën, qumështin, kokoshkat, patatet, biskotat dhe makaronat. Kur ne konsumojmë karbohidrate, sistemi ynë tretës i ndryshon ato në glukozë. Ky sheqer më pas kthehet në energji. Në kohët e […]

nga AgroWeb më 20 May, 2016

Larg digat nga Vjosa

Kayaku për shumë njerëz është simbol i energjisë, zhurmës së ujit, aromës së natyrës dhe qetësisë. Imagjinoni kënaqësinë që mund të provoni stërkalat e bardha të ujit ju përplasen furishëm në fytyrë me lumin që lëviz rreth jush. Tani imagjinoni që këtë ta bëni në lumin më të vjetër dhe më të palundrueshëm të Evropës. […]

nga AgroWeb më 19 May, 2016

Mango – Fruti që simbolizon jetën

Mangot njihen ndryshe si “Mbreti i Frutave”. Një prej frutave tropikalë më të pasur me vlera shëndetësore, Mangot kanë një shije dhe aromë unike. Ato janë të mbushura plot me vitamina, minerale, dhe antioksidantë që garantojnë një shëndet të mirë. Për dhjetëra vite me rradhë, mangot janë përdorur për të qetësuar dhimbjet e stomakut, falë […]

nga AgroWeb më 19 May, 2016

Lidhja e shqiptarëve me hurmat e Arabisë

Që në lashtësi, hurmat e Arabisë besohej të kishin vlera të jashtëzakonshme shëruese. Megjithatë, vetëm në kohërat moderne shkenca arriti të konfirmojë atë që njerëzit e lashtë e dinin mjaft mirë. Ndonëse hurmat ngjajnë si një “bombë sheqeri” sepse janë shumë të ëmbla, në të vërtetë ato janë ushqime thuajse hyjnore me vlera të jashtëzakonshme. […]

nga AgroWeb më 19 May, 2016

Vetitë e Koprës Unike të Mesdheut

A e dinit që kopra përmban fibra thelbësorë, që jo vetëm ulin nivelin e kolesterolit, por edhe ndihmon në largimin e toksinave nga sistemi tretës. Kopra, kjo barishte e çmuar ka origjinën nga Mesdheu dhe Evropa Jugore. Shqipëria është një truall natyral për rritjen e koprës duke qenë një vend mesdhetar, por ende nuk dime […]

nga AgroWeb më 19 May, 2016

˜Terra Madre™: Rikthim në rrënjët bio

Nëse do të mund të futeshit në mendjen e një fermeri çfarë do të shihnit? Padyshim dashurinë që kanë për tokën, stërmundimin e madh, problemet financiare, çështjet e motit e shumë probleme të tjera. Por ndërsa jeni ende duke shëtitur në kokën e tyre ajo që me shumë gjasa do ju lerë pa fjalë është […]