nga AgroWeb më 28 February, 2017

Kartona të bukur por pa lëng boronice brenda

Çfarë ndodh nëse në market gjen lëngje frutash të paketuara bukur dhe në kartona plot ngjyra, që duket sikur lëngu brenda është i cilësisë më të lartë, por që në të vërtetë është thjesht një produkt industrial plot me substanca laboratorike pa asnjë lidhje me frutat natyrale. Kjo është bota e mashtrimit të ushqimeve, ku […]

nga AgroWeb më 28 February, 2017

Vlerat e domateve me ngjyrë të gjelbër dhe të verdhë

Marsi erdhi më në fund! Ky është muaji që presim me padurim ndërsa shënjon kohën për nisjen e aktiviteteve më të dashura të kopshtarisë, siç është mbjellja e farave të bimës së domates. AgroWeb.org ju sugjeron që të mbani një sy hapur për disa lloje të reja domatesh që mund të gjeni në treg gjatë […]

nga AgroWeb më 28 February, 2017

Shëndetësia Botërore në Alarm prej Shtimit të Depresionit

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka publikuar të dhëna alarmante në lidhje me depresionin në botë. Sipas saj, numri i njerëzve që vuajnë nga depresioni është rritur me 18 përqind në dhjetëvjeçarin e fundit duke arritur në 322 milionë. Depresioni te të rinjtë njihet si shkaku kryesor që i shtyn ata të bien pre e lojrave […]

nga AgroWeb më 28 February, 2017

Ushqim Përgjysëm – Rezultate të Pazakonta Mbi Tensionin e Gjakut dhe Organizmin

“Mbarova për të ngrënë” është shprehja që dëgjohet më shpesh, pas një dite të lodhshme pune kur nuk keni pasur kohë as të ngresh kokën, jo më të hani. Por nëse keni menduar se në këtë mënyrë dhe me këtë stil të ngrëni po shkatërroni organizmin, jeni gabuar, të paktën kështu thotë një studim i […]

nga AgroWeb më 27 February, 2017

Disa Produkte Që Duhen Shmangur Patjetër

Shumë njerëz mendojnë që ushqehen shëndetshëm thjesht se konsumojnë një numër të caktuar të kalorive në ditë. Por e vërteta është se të ushqyerit shëndetshëm nuk ka vetëm lidhje me se sa ju hani. Ajo që bën diferencën është cilësia e ushqimit që hani dhe se sa në mënyrë të sigurtë ajo është prodhuar. Lexoni […]

nga AgroWeb më 24 February, 2017

Dimër Natën, Verë Ditën – 2017 drejt rekordit të nxehtësisë

Eshtë rekord. Vitin e kaluar ‘plasëm’ nga vapa dhe mezi pritëm të na vinte dimri. Pastaj në Janar u zgjuam me borë. Në Shkurt ka filluar vapa. Ju kujtojmë që jemi ende në muajin shkurt, praktikisht ende dimër. Dhe gjatë ditës bën vapë, shumë vapë nëse jeni të ngarkuar me veshjet e dimrit. Për parashikuesit […]

nga AgroWeb më 23 February, 2017

Më të Freskëtat e Shkurtit dhe Çmimet e tyre

Muaji shkurt vjen me lajme të reja për tregun e fruta-perimeve në Shqipëri. Sipas të dhënave nga tregu Agro-Ushqimor Tiranë, prodhimi vendas i portokalleve dhe shegëve ka përfunduar, ndaj këto fruta importohen nga Greqia me çmimet respektive 60-90 lek/kg për portokallet dhe 200 lek/kg për shegët. Greqia mbetet partneri kryesor i Shqipërisë në tregtinë e […]

nga AgroWeb më 23 February, 2017

Mënyrat Më të Përhapura të Falsifikimit të Mjaltit

Cilat janë praktikat falsifikuese më të njohura në botë për sa i përket mjaltit? Mjalti është një substancë natyrale e prodhuar vetëm nga bletët dhe asgjë tjetër. Nuk duhet të ketë asnjë përbërës të shtuar si sheqer, përbëres ushqimorë, aromatizues, përveç mjaltit vetë. Mjalti mund të përzihet me shumë substanca si ujë apo sheqer, por […]

nga AgroWeb më 22 February, 2017

Vlerat Fantastike të Qumështit të Arrorëve

Vlerat ushqimore të qumështit me bazë bimore varen thellësisht nga bima, përpunimi dhe pasurimi i saj, thotë një studim ndërkombëtar i kohëve të fundit. Lajmi i mirë është që, sipas të njëjtit studim qumështi me bazë bimore, apo qumështi i arrorëve mund të jetë një alternativë e shkëlqyer e qumështit të lopës. Mjafton të dish […]

nga AgroWeb më 22 February, 2017

Ekspertët Evropianë: Ndal Hidrocentralit mbi Vjosë!

Rreth 30 shkencëtarë nga universitetet më të njohura evropiane nga Austria, Gjermania, Sllovenia, së bashku me kolegë nga Shqipëria kanë zhvilluar kërkime studimore mbi lumin Vjosa, për të parë efektet që pritet te ketë ndërtimi i hidrocentralit të Poçemit. Profesor Fritz Schiemer nga Universiteti i Vjenës, teksa foli për vlerat e lumit të Vjosës, bëri […]

nga AgroWeb më 20 February, 2017

Fitime pafund nëse Bimët Medicinale përpunohen në Shqipëri

Qindra hektarë sipërfaqe e kultivuar me bimë mjekësore dhe aromatike, e bëjnë Shqipërinë vend lider në prodhimin dhe eksportimin e këtyre pasurive natyrore. Sektori i bimëve mjekësore dhe aromatike gjeneron rreth 18 milionë Euro nga eksporti, i listuar si sektori i dytë më i madh në eksportin bujqësor, dukë përbërë 19% të eksporteve totale të […]

nga AgroWeb më 20 February, 2017

Sekreti i Vlerave të Lëngut Më Gjallërues të Stinës

AgroWeb dëshiron të ndajë me ju një recetë unike që kombinon një sërë produktesh natyralë që pastrojnë organizmin. Nëpërmjet kësaj recete, do të mësoni se si të përgatisni një pije intensive pastruese të organizmit me fuqinë e panxharit, xhenxhefilit dhe barishteve të tjera që largojnë toksinat nga çdo qelizë e trupit. Nëpërmjet kësaj pijeje që […]

nga AgroWeb më 20 February, 2017

Lëngu i dardhës, eliksiri i jetës

Shtrydhja e dardhave është një proces nga i cili mund të përfitoni shumë minerale, vitamina dhe vlera të tjera. Në nivel ushqyesish, një gotë me lëng dardhe është e ngjashme me një dardhë të plotë. Çdo gotë me lëng dardhe përmban më shumë se një racion dardhash të plota, ndaj shtrydhja ofron më shumë vitamina […]

nga AgroWeb më 20 February, 2017

Mentja dhe Nenexhiku, Trekëndëshi i Vlerave të Gjelbra

Nëse ka një barishte që konsumohet gjërësisht në kuzhinën tonë, ajo është mentja, që shpesh zëvendësohet me nenexhikun, pjesë e të njëjtës familje. Prej mijëra vitesh, mentja (spearmint) ka arritur të qetësojë dhimbjet e stomakut. Nga ana tjetër, gjethet e thata të nenexhikut (peppermint)  u zbuluan në piramidat e Egjiptit. Romakët e lashtë i rrisnin […]

nga AgroWeb më 20 February, 2017

Kafe Robuste apo Arabike? Faktet dhe ndryshimet mes llojeve

Arabica dhe Robusta janë dy varietetet kryesore të bimës së kafesë. Emrat e tyre të plotë janë kafeja Arabike dhe kafeja Canefora. Këto dy variante prodhohen dhe konsumohen më shumë në botë. Kafeja Arabike është më e preferuara. Shija e saj është e shumëfishtë, ndërsa aroma e saj është e ëmbël dhe kur piqet merr […]

nga AgroWeb më 17 February, 2017

I kuq dhe plot vlera – Vetitë e këtij orizi të veçantë

Orizi i kuq është oriz i parafinuar dhe me vlera shumë herë më të mëdha ushqyese në krahasim me orizin e bardhë apo të rafinuar. Koha e gatimit të këtij orizi është më e gjatë n&eumeuml; krahasim me të bardhin. Shija e orizit të kuq ka nuanca arrore dhe një aromë më të thellë. Orizin […]

nga AgroWeb më 17 February, 2017

Përdorimet e Veçanta të Lakrave të Vogla

Keni dëgjuar për përmbajtjen e lartë të proteinave që kanë lakrat e vogla ose lakrat e Brukselit në krahasim me perimet e tjera? Por, po të marrim në konsideratë edhe vitaminat dhe mineralet që ato përmbajnë, atëherë nuk keni arsye përse të mos i përfshini këto lakra të vogla në ushqimin tuaj. Lakrat e vogla, […]

nga AgroWeb më 14 February, 2017

Frutat dhe Perimet që Nxisin Shëndetin Mendor

Të kesh shëndet të plotë, do të thotë të kesh një trup, mendje dhe shpirt të shëndetshëm. Këto janë tre përbërësit e një jete të ekuilibruar që ju mbajnë të lumtur dhe të fortë. Në shumicën e kohës, gjithë vëmendja jonë fokusohet tek gjendja fizike, ndërkohë që shëndeti mendor qëndron në prapavijë. Për tabu a […]

nga AgroWeb më 14 February, 2017

Kikirikë Kontrabandë Kalojnë Në Veri të Shqipërisë

Tre persona janë arrestuar mbrëmë në Pikën Kufitare të Murriqanit në Shkodër pasi një sasi me kikirikë është lejuar të kalojë kontrabandë në territorin shqiptar. Burime nga Drejtoria Vendore e Policisë Shkodër njoftojnë se është arrestuar doganieri që ka lejuar kalimin e mallit pa asnjë kontroll, gjithashtu është arrestuar edhe përgjegjësi i turnit të Doganës […]

nga AgroWeb më 10 February, 2017

Qumështi i orizit – Risia e shëndetshme

Qumështi i orizit, njësoj si qumështi i sojës apo i bajameve është një produkt i sigurt për ata që vuajnë nga intoleranca e laktozës. Qumështi i orizit përmban pak yndyrë, gjë që e bën një zëvëndësues shumë të mirë të qumështit të zakonshëm. Çfarë është qumështi i orizit? Qumështi i orizit përgatitet nga orizi i […]