nga AgroWeb më 28 April, 2022

Ndryshimet e Klimës po Rëndojnë edhe Shëndetin Mendor – Çfarë Mund Të Bëni

Ngrohja globale pritet të çojë në një rritje të intensitetit dhe shpeshtësisë së luhatjeve ekstreme të motit, si valët e të nxehtit apo përmbytjet. Ndërmjet viteve 2030 dhe 2050, ndryshimet klimatike pritet të shkaktojnë rreth 250,000 më tepër vdekje në vit. Kjo për shkak të kequshqyerjes, sëmundjeve dhe stresit nga i nxehti. AgroWeb.org ju njeh […]

nga AgroWeb më 4 August, 2021

Norvegjia, vendi lider në prodhimin energjisë së rinovueshme

Norvegjia është vendi me përqindjen më të lartë të prodhimit të energjisë së rinovueshme tregojnë të dhënat më të fundit. Studimi i platformës “Utility Bidder” zbulon 20 vendet me energjinë më të pastër dhe ato me ndotje më të lartë. Energjia e pastër apo e rinovueshme prodhohet nga mbetjet, era, dielli dhe uji. 56% e […]

nga AgroWeb më 19 July, 2021

Vapë Ekstreme dhe Stuhi të Forta – Çfarë Po Ndodh me Motin?

Prej disa javësh Evropa dhe i gjithë gadishulli i Ballkanit po përjetojnë luhatje drastike të motit.  Vapë ekstreme, stuhi ere e shiu dhe përmbytje.   Javët e para të Korrikut në Shqipëri dhe rajon kanë shënuar tempertura deri në 39-42 gradë ndërsa fundjava u shoqërua me stuhi ere e shiu të fuqishme.  Këto ndyshime klimatike pritet […]

nga AgroWeb më 2 July, 2021

Përse 10 Vitet e Ardhshme Janë Vendimtare për Planetin

Prej vitesh tashmë kyrefjala e shkencëtarëve, ambientalistëve, shteteve dhe organizatave ndërkombëtare është përkujdesja për planetin. Shqetësimi sa vjen e bëhet më serioz, duke marrë parasysh fushatat e panumërta mbi ndotjen nga gazrat në atmosferë apo plastika në dete e oqeane. Korrikun e vitit 2019 shkencëtarët dhanë lajmin se është regjistruar një nga muajt me temperaturat […]

nga AgroWeb më 27 May, 2021

Si Ndikon Rritja e Temperaturave Tek Personat Që Vuajnë nga Gurët Në Veshka

Moti i ngrohtë dhe me nivele të larta lagështie mund të rrisë rrezikun e formimit të gurëve në veshka. Ky është rezultati i një studimi të ri të ekspertëve të Kalifornisë të publikuar në revistën Endourology, të cilit i referohet AgroWeb.org. Sipas këtij studimi, temperaturat kanë një ndikim jo të vogël tek formimi i gurueve në […]

nga AgroWeb më 9 June, 2020

A Do Të Ketë Vapë Ekstreme Këtë Verë?

Nëse parashikimet e ekspertëve do të bëhen realitet, evropianët do të vuajnë këtë verë nga temperatura të nxehta të vazhdueshme. Andreas Becker, meteorolog pranë Shërbimit Metereologjik Gjerman (DWD) thotë se nuk ka asnjë tregues se ngrohja globale është ngadalësuar apo pakësuar. Thatësira sidomos në Evropën Lindore Andreas Marx, specialist pranë zyrës për klimën në Qendrën […]

nga AgroWeb më 2 April, 2020

Ndryshimet Klimatike Dhe Ndikimi I Fortë Në Organizëm

Ngrohja globale dhe ndryshimet klimatike ngjajnë si fenomene ndikimet e të cilave do të përjetohen me gjasë nga brezat e ardhshëm. Megjithatë, këto ndryshime po ndodhin edhe tani që po lexoni këtë artikull të AgroWeb.org. Ndryshimet klimatike kanë rol të fortë që tek shfaqja e alergjive apo tumorëve të caktuar. Emetimi i gazrave në atmosferë […]

nga AgroWeb më 11 February, 2020

Temperatura Rekord Në Kontinentin e Bardhë

Javën e shkuar në Antarktik ishte aq ngrohtë sa mund të dilje me mëngë të shkurtra. Temperaturat arritën në mbi 18 gradë Celcius duke thyer çdo rekord të regjistruar në Kontinentin e Bardhë. Matjet u bënë nga Baza Kërkimore Esperanza në pjesën veriperëndimore të kontinentit. Kjo pjesë është një nga zonat që ka pësuar ngrohjen […]

nga AgroWeb më 23 January, 2020

Ngrohja Globale – Toka Plot 420 Muaj me Temperatura Jashtë Normales

Shkurti i vitit 1985, ishte muaji i fundit që toka ka pasur një temperaturë normale, të paktën në krahasim me shekullin e 20-të. Në 420 muajt në vazhdim, temperatura e tokës ka qenë mbi mesataren e regjistruar në shekullin e 20-të. Ndërkohë, sipas të dhënave të Departamentit Amerikan Për Oqeanet Dhe Administrimin  Atmosferik kanë treguar […]

nga AgroWeb më 3 January, 2018

Ku Kanë Humbur Fluturat – A Janë Vërtet Drejt Zhdukjes?

Përpara viteve 90, një vizitë në fshat dhe një vrap në lëndinat e gjelbra plot jetë ishte kënaqësi e madhe edhe për faktin se fluturat shumëngjyrëshe vallzonin në ajër gjithë hijeshi. Këto kohë kanë ikur tashmë, e bashkë me to, duket edhe fluturat. Shkencëtarët besojnë se viti 2013 ka shënjuar një kthesë të frikshme në […]