nga AgroWeb më 13 September, 2021

E Ardhmja e Pandemisë – Si do të Jenë 6 Muajt e Ardhshëm?

Për të gjithë ata që shpersojnë se kjo pandemi do të marrë fund së shpejti, shkencëtarët kanë një lajm të keq. Me gjasë Covid-19 do të arrijë t’i kufizojnë jetët tona shumë më gjatë nga sa kishit menduar. Sipas parashikimit për 6 muajt e ardhshëm rregullat strikte dhe përhapjet me shpejtësi të virusit do të […]

nga AgroWeb më 6 September, 2021

Varianti Delta Tek Fëmijët – Simptomat Dhe Vaksinimi

Ndryshe nga versionet e mëparshme të koronavirusit, varianti i ri Delta po shkakton një dëm të konsiderueshëm veçanërisht tek fëmijët nën 12 vjeç, të cilët nuk janë vaksinuar ende. “Varianti Delta është më ngjitës. Kjo është arsyeja pse po shfaqet më shumë tek fëmijët, “tha Dr Paul Offit, mjek për sëmundjevet infektive në Spitalin e […]

nga AgroWeb më 25 August, 2021

Si rrezikohen të pavaksinuarit nga varianti Delta? – Çfarë Tregojnë Studimet e Fundit

Vaksinat kundër koronavirusit ju mbrojnë nga hospitalizimi, sëmurja e rëndë dhe vdekja kundër koronavirusit. Ato ofrojnë mbrojtje të konsiderueshme edhe ndaj variantit Delta të këtij virusi, i cili është dy herë më shumë infektues sesa variantet tjera të këtij virusi. Mbi këtë bazë është krijuar thirrja për imunizim e Qendrave për Parandalimin dhe Kontrollin e […]

nga AgroWeb më 25 August, 2021

Covid-19/ Shkon në mbi 5 miliardë numri i vaksinave të administruara në të gjithë botën

Sipas “Our World in Data”, në mbarë botën deri më tani janë administruar mbi 5 miliardë doza të vaksinës së Covid-19. Kina është vendi i parë me më shumë doza të administruara të vaksinës COVID-19 në botë, me mbi 1 miliard e 960 milionë doza, e ndjekur nga India me mbi 582,2 milionë doza. SHBA-ja […]

nga AgroWeb më 18 August, 2021

Varianti Delta – 5 Gjëra Që Duhet Të Dini Për Variantin E Ri Të Koronavirusit

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve ose shkurt CDC, kanë deklaruar se varianti delta përbën më shumë se 90% të rasteve të reja me COVID në SHBA. Shkencëtarët ende po përpiqen të mësojnë se çfarë e bën këtë variant të ndryshëm nga variantet e mëparshme. Varianti delta u shfaq për herë të parë në […]

nga AgroWeb më 17 August, 2021

A Do Të Arrijë Kulmin Varianti Delta Dhe Më Pas Të Zhduket?

Kur varianti i ri i koronavirusit “Delta”, u identifikua për herë të parë në Indi në Dhjetor të 2020, kërcënimi dukej shumë i largët. Por brenda pak muajve, u përhap në më shumë se 98 vende në të gjithë botën. Sipas të dhënave të fundit të AgroWeb.org, shtrimet në spital dhe vdekjet po rriten në […]

nga AgroWeb më 16 August, 2021

Varianti Delta te fëmijët/ Dy javët e para të shkollës do shihet ecuria e transmetimit

Numri i rasteve të të infektuarve me mutacionin Delta në Shqipëri po rritet me shpejtësi. Përveç të rriturve ka nder to edhe fëmijë. Shefja e departamentit të sëmundjeve infektive, Silva Bino bën apel për kujdes edhe ndaj fëmijëve, pasi ndonëse një pjesë e tyre kalojnë me simptoma të lehta ka prej tyre që kërkojnë ndihmë […]

nga AgroWeb më 12 August, 2021

A do të jenë në gjendje vaksinat të ndalojnë përhapjen e variantit delta?

Ka shenja të hershme që njerëzit e vaksinuar mund të transmetojnë variantin delta aq lehtë sa njerëzit e pa vaksinuar, njoftoi Agjencia Shtetërore e Shëndetit Publik të Anglisë (PHE). Gjetjet përkojnë me atë që thanë Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) javën e kaluar, ku ata paralajmëruan se njerëzit e vaksinuar të […]

nga AgroWeb më 11 August, 2021

OBSH: T’i jepet fund pabarazisë në furnizimin me vaksina

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) u bëri thirrje udhëheqësve botërore që të angazhohet për të rregulluar qasjen e barabartë në vaksina kundër COVID-19, në mënyrë që të parandalohet një valë e re e të infektuarve para muajit tetor. “Janë ndoshta 20 njerëz në botë që janë vendimtarë për zgjidhjen e këtij problemi të barazisë”, tha zyrtari […]

nga AgroWeb më 10 August, 2021

A Mund Të Infektoheni Me Variantin Delta Edhe Nëse E Keni Kaluar COVID-19?

Imuniteti i fituar pas një infeksioni të mëparshëm, në shumë raste, i mbron njerëzit nga riinfektimi. Por nëse ndodh që të infektoheni sërisht, sëmundja ka tendencë të jetë më e lehtë. Megjithatë imuniteti ndryshon ndjeshëm nga personi në person. Në këtë rast edhe pse shumë njerëz kanë një përgjigje të fortë dhe të qëndrueshme imune, […]

nga AgroWeb më 6 August, 2021

A Janë Vaksinat Përforcuese Mënyra Më E Sigurt Kundër Variantit Delta?

Hulumtimet kanë treguar se njerëzit e vaksiunuar kanë më pak gjasa të infektohen me Covid-19. Por në rast se infektohen kanë më pak gjasa të shfaqin simptoma të rënda. Sidoqoftë, ato tregojnë gjithashtu se vaksinat ekzistuese mund të ofrojnë më pak mbrojtje kundër varianteve të reja të SARS-CoV-2, siç është varianti delta. AgroWeb.org ju njeh […]

nga AgroWeb më 6 August, 2021

Si Do Të Jetë Situata e Infektimeve Nga Varianti Delta Në Vjeshtë?

Vjeshta e vitit 2021, padyshim do të jetë një ndër stinët më sfiduese për vendet dhe popullsinë e të gjithë globit, për një numër arsyesh. Pandemisë ende nuk po i duket fundi, duke i mbajtur nën presionin e paqartësisë dhe pasigurisë, ekonomitë dhe individët, tashmë të lodhur dhe të stresuar nga bashkëjetesa prej më se […]

nga AgroWeb më 6 August, 2021

4 simptoma të reja – Çfarë ndodh me të vaksinuarit që preken nga Covid-19?

Britanikët e vaksinuar kundër Covid 19 po raportojnë simptoma unike, të padëgjuara deri tani. Shërbimi shëndetësor në vend raporton se nëse keni tështima të vazhdueshme, e ndërkohë jeni vaksinuar, kjo mund të jetë një shenjë se jeni infektuar sërish. Tre simptomat e tjera që po mbizotërojnë tek personat e imunizuar por që preken sërish nga […]

nga AgroWeb më 4 August, 2021

Studimi i ri/ Varianti ‘Delta’ përhapet me aq lehtësi sa lija e dhenve

Qendrat për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (CDC) në Shtetet e Bashkuara, kanë thënë se varianti Delta i koronavirusit përhapet me aq lehtësi sa lija e dhenve, e njohur edhe si lija e ujit, dhe se mund të shkaktojë sëmurje të rëndë, ka raportuar e përditshmja amerikane, New York Times, duke cituar një dokument të […]

nga AgroWeb më 3 August, 2021

‘Zëri i Amerikës’: Si u përkeqësua situata nga pandemia gjatë korrikut në Shqipëri?

Në Shqipëri, muaji korrik shënoi një kthesë negative të ecurisë së pandemisë Covid 19. Të gjitha shifrat, përveç viktimave, 1 rast i vetëm, pësuan një përkeqësim, krahasuar me muajin qershor, kur ato ishin në kuotat më të ulta që prej fillimit të saj. Në korrik u konfirmuan dhe rastet e para të variantit Delta, ndonëse […]

nga AgroWeb më 30 July, 2021

A do të kemi nevojë për një dozë të 3-të?

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) ka njoftuar sot se varianti “Delta” i koronavirusit do të përfaqësojë 90% të infektimeve në Bashkimin Evropian deri në fund të Gushtit dhe se dy dozat e vaksinës kundër COVID-19 janë të nevojshme për t’u mbrojtur nga ky variant që po përhapet me shpejtësi. EMA gjithashtu thotë se të dhënat […]

nga AgroWeb më 29 July, 2021

Epidemiologu: Të pavaksinuarit, shumë më të rrezikuar nga ‘Delta’

Epidemiologu Alban Ylli tha për Euronews Albania se rreziku i infektimit me variantin ‘Delta’ të COVID-19 është shumë më i madh tek personat e pavaksinuar se sa ata që kanë bërë një vaksinë, çfarëdolloj qoftë ajo. Edhe pse rastet me këtë variant janë shumë të pakta në Shqipëri për të krijuar një ide të qartë […]

nga AgroWeb më 27 July, 2021

Infektimet me Variantin Delta: Shqipëria ndër 4 vendet me më pak të vaksinuar në Evropë

Frika nga përhapja e variantit të virusit Delta ka bërë që të gjithë shtetet të përshpejtojnë ritmet e vaksinimit, si mënyra e vetme për të kaluar sa më lehtë një valë të re të mundshme. Sipas të dhënave të Worldindata, Europa mesatarisht ka vaksinuar të paktën pjesërisht 44.4% të popullsisë (32.2% tërësisht, ndërsa edhe 12.2% […]

nga AgroWeb më 14 July, 2021

Mjeku i njohur: Varianti “Delta” i COVID-19 është më infektues, por jo në shkallë serioze

Varianti “Delta” i COVID-19 ka ngritur shqetësime të reja në mbarë botën për shkak se ekspertët thonë se është më infektues se variantet e mëparshme. Një fakt të tillë e konfirmoi edhe drejtuesi i Departamentit të Zhvillimit të Vaksinave pranë kompanisë “Geovax” në Georgia të SHBA-së, Arban Domi. Ai u shpreh në Euronews Albania se […]

nga AgroWeb më 12 July, 2021

Grupi më i rrezikuar për t’u prekur nga Delta

Europa është vënë në alarm prej javësh nga varianti indian i koronavirusit që po përhapet me shpejtësi. Vendi ynë ende nuk ka identifikuar praninë e këtij virusi, por risku është prezent. Në një intervistë dhënë për televizionin “Klan” kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, thotë se të pavaksinuarit janë grupi më i rriskuar për t’u […]