nga AgroWeb më 15 Janar, 2021

OBSH: Viti i Dytë i Pandemisë Do Të Jetë Më i Vështirë

Viti i dytë i pandemisë së Covid-19 mund të jetë më i ashpër sesa i pari. Deklarata e fortë vjen nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, e cila thotë se gjykimi vjen duke marrë parasysh si po përhapet ky virus, sidomos në hemisferën veriore, përfshirë qarkullimin e varianteve të reja. “Viti i dytë i pandemisë mund […]

nga AgroWeb më 28 Dhjetor, 2020

OBSH: 14% e Të Infektuarve me COVID-19 Janë Punonjës Shëndetësorë

Punonjësit shëndetësor përbëjnë tre përqind të popullatës së përgjithshme të botës, megjithatë nga numri i përgjithshëm i të infektuarve në botë, 14 përqind prej tyre janë punonjës shëndetësorë.  Këtë konstatim e ka konfirmuar kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, gjatë një konference për media në Gjenevë. Tedros Gebreyesus ka lavdëruar punën e palodhshme të punonjësve […]

nga AgroWeb më 10 Dhjetor, 2020

​OBSH Alarmon: Evropa Vatër e Koronavirusit

Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se përhapja e koronavirusit në nivelin global u ngadalësua gjatë javës së kaluar, megjithëse numri i vdekjeve vazhdoi të rritet, me mbi 67.000 vdekje të reja, siç u konfirmua në periudhën e përmendur. OBSH tha se, megjithëse më parë kishte vërejtur një trend në rënie të numrit të infeksioneve të […]

nga AgroWeb më 24 Nëntor, 2020

OBSH: Deri në Mars të 2021-ës Mund të Kemi Vaksinën Kundër COVID-19

Një vaksinë kundër COVID-19 mund të jetë në dispozicion deri në mars të vitit 2021, gjë që së bashku me përparimet e tjera mund të ndryshojë thelbësisht rrjedhën e pandemisë, tha të hënën një zyrtar i lartë i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH). Bruce Aylward i tha asamblesë vjetore ministrore të OBSH-së se rezultatet e […]

nga AgroWeb më 20 Nëntor, 2020

A Transmetohet Covid-19 Përmes Ushqimit – Këshillat Nga EFSA

Nuk ka asnjë provë që koronavirusi i ri mund të transmetohet nga ushqimi. “Përvojat me shpërthime të mëparshme të epidemive që i atribuohen koronaviruseve, siç janë ato të SARS dhe MERS, tregojnë se transmetimi përmes konsumit të ushqimit nuk vërtetohet. Aktualisht nuk ka asnjë provë që coronavirus është i ndryshëm nga viruset e tjerë për […]

nga AgroWeb më 6 Nëntor, 2020

Paralajmërimi i OBSH për Përhapjen e Covid 19 Gjatë Dimrit

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Tedros Adhanom Ghebreyesus bëri të ditur se “Disa muaj do të jenë të vështira kur të vijë dimri”.  Ghebreyesus, në një konferencën për shtyp të mbajtur në selinë e OBSH-së në Gjenevë, me anë të videokonferencës, deklaroi se epidemia “hyri në një fazë alarmante”.“Ndërsa hemisfera veriore […]

nga AgroWeb më 27 Tetor, 2020

Sa Sheqer Duhet T’i Hidhni Kafes Dhe Kujdesi Që Duhet Të Tregoni

Sigurisht, dita e të gjithëve nis me kafen e mëngjesit. Dikush e pi në shtëpi, dikush në kafene e dikush tjetër në zyrë. Të gjithë i drejtohemi kafesë pavarësisht kemi ngrënë apo jo mëngjes. Kafeja është një nga pijet më të rëndësishme për të nisur ditën çdo mëngjes. Ajo është transformuar në një përbërës tejet […]

nga AgroWeb më 20 Tetor, 2020

OBSH për Koronavirusin: Mund ta Kenë Pasur 1 në 10 Persona

Një në 10 persona anekënd globit mund ta ketë pasur koronavirusin, deklaroi OBSH. Në një takim të posacëm të liderëve të organizatës, një zyrtar i lartë doli në përfundimin se një pjesë e madhe e popullsisë së botës mbetet e rrezikuara nga kjo sëmundje. Deri tani, 35 milionë vetë janë konfirmuar sit ë prekur me […]

nga AgroWeb më 12 Tetor, 2020

OBSH: ‘Lodhja Pandemike’ Kërcënon Evropën

Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëroi se “lodhja pandemike” po kërcënon aftësinë e Europës për të ndaluar përhapjen e koronavirusit. Drejtori i OBSH-së për kontinentin e vjetër, Hans Kluge, tha se “sakrificat e mëdha” të bëra nga njerëzit këtu gjatë pandemisë “kanë shkaktuar një kosto të jashtëzakonshme, e cila na ka lodhur të gjithëve, pavarësisht se […]

nga AgroWeb më 5 Tetor, 2020

OBSH: Shqipëria, jo më Mbyllje, “Mbrojtja më e Mirë, Maskat dhe Higjienizimi”

Në shumë vende të Europës janë rritur rastet e të prekurve nga Covid-19, çfarë ka shtuar,frikën se vala e dytë e pandemisë po mbërrin dhe mund të ketë një tjetër lock doën . Në Itali ka nisur mbyllja e klasave të veçanta për shkak të nxënësve pozitive me covid-19. Përfaqësuesja e OBSH-së në Tiranë, Bettina […]

nga AgroWeb më 30 Shtator, 2020

OBSH: 180 Vaksina AntiCOVID-19 në Zhvillim

Rreth 180 vaksina për të luftuar COVID-19 janë në zhvillim në të gjithë botën, duke përfshirë 35 në testime njerëzore, tha kreu i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus. “Asnjë sëmundje në histori nuk ka parë një zhvillim kaq të shpejtë në kërkime. Është një dëshmi e përparimeve të pabesueshme në shkencë dhe teknologji, që bota ka […]

nga AgroWeb më 15 Shtator, 2020

Kreu i OBSH për Shqipërinë: Hapja e Shkollave me Risk

Drejtoresha e OBSH-së për Shqipërinë, Bettina Menne, thotë se rikthimi i fëmijëve në shkolla është një e drejtë themelore e tyre, por nga ana tjetër, përbën një risk më vete, që do të shoqërohet me rritje të infektimeve. Përshkallëzimi i pandemisë do të varet nga mënyra se si do të menaxhojë situatën gjithë zinxhiri, që […]

nga AgroWeb më 10 Shtator, 2020

OBSH: Bota Nuk Mund të Pretendojë se Pandemia ka Marrë Fund

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë paralajmëroi se “asnjë vend nuk mund të pretendojë se pandemia ka marrë fund”. Duke folur të hënën para gazetarëve gjatë një konferencë virtuale nga selia e agjencisë në Gjenevë, doktor Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se vendet duhet të jenë serioze në lidhje me masat që po marrin për të […]

nga AgroWeb më 8 Shtator, 2020

OBSH-ja Njofton për një Rritje 10 Për Qind të Rasteve me COVID në Evropë

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) thotë se në Evropë ka pasur një rritje të konsiderueshme të rasteve me COVID-19. Në 32 nga 55 zonat dhe territoret në rajone, ka pasur një rritje mbi 10 për qind. Duke folur me gazetarët në një videokonferencë për shtyp nga Kopenhaga, shefi i OBSH-së për Evropën, Dr. Hans Kluge, […]

nga AgroWeb më 31 Gusht, 2020

OBSH: Më Pak se 10% e Popullsisë e ka Kaluar COVID-19

Sa njerëz duhet të jenë të vaksinuar apo të kenë antitrupa nga kapërcimi i COVID-19, që të ulet mundësia e virusit për t’u shpërndarë? Kjo pyetje u bë nga gazetarët në konferencën e OBSH-së. Epidemiologia Maria Van Kerkhove tha se janë rreth 100 studime që po vazhdojnë njëkohësisht në të gjithë botën, dhe OBSH është […]

nga AgroWeb më 28 Korrik, 2020

Paralajmërimi i OBSH-së: Masat Shtesë të Padiskutueshme, Mbyllja Mbetet Zgjidhja Finale

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka paralajmëruar se situata që po ndodh në vendet e Amerikës së Jugut dhe asaj Veriore, përfshirë Shtetet e Bashkuara, është një tregues i qartë se çfarë e pret botën në muajt në vijim. “Të presësh që ne do ta shkatërrojmë këtë virus brenda pak muajve, nuk është realiste,” tha Majk […]

nga AgroWeb më 15 Korrik, 2020

Përfaqësuesja e OBSH në Shqipëri: Shtimi i viktimave në vend është shqetësues

Situata e epidemisë në vendin tonë është shqetësuese. Bettina Menne, përfaqësuese e Organizatës Botërore të Shëndetësisë në Shqipëri, në një intervistë për Euronews Albania tha se problemi në vendin tonë është mosfunksionimi siç duhet i sistemit të gjurmimit. Sipas saj nëse ke pasur kontakt me një të infektuar, hyn në kategorinë me rrezik të lartë, […]

nga AgroWeb më 26 Qershor, 2020

OBSH, Vendet Ku Po Rriten Rastet me Covid – A Bën Pjesë Edhe Shqipëria?

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka paralajmëruar së fundmi se po regjistrohen rritje javore në Evropë, për herë të parë në disa muaj. Në 11 vende “transmetimi i përshpejtuar” ka ka çuar në një rishfaqje shumë domethënëse që nëse lihet e pakontrolluar mund t’i shtyjë sistemet shëndetësore në kaos edhe një herë në Evropë “ deklaroi […]

nga AgroWeb më 19 Qershor, 2020

OKB: Pandemitë janë rezultat i shkatërrimit të natyrës nga njeriu

Pandemitë si ajo e koronavirusit janë rezultat i shkatërrimit të natyrës nga njeriu, thonë liderët në Kombet e Bashkuara, OBSH dhe WWF International, dhe bota, ka injoruar këtë realitet të zymtë prej dekadash. Tregtia e paligjshme e jetës së egër si edhe shkatërrimi i pyjeve dhe vendeve të tjera me natyrë të egër, janë faktorët […]

nga AgroWeb më 17 Qershor, 2020

OBSH: Pandemia e COVID-19 Po Përkeqësohet

Ekspertët në mbarë globin po paralajmërojnë një valë të dytë të COVID-19 në vazhdën e shifrave të larta të infeksionit që po raportohen çdo ditë që arrijnë me mijëra. Ndonëse shifrat e rasteve dhe vdekjeve nga COVID-19 janë përmirësuar në disa vende të botës, rreziku i infektimit nga ky virus mbetet i lartë, madje po […]